Planul astral

Fiintele nevazute
Scrie răspuns
Auriu
Moderator Global

Planul astral

Mesaj de Auriu » 27 Noi 2013, 20:41

Eu inca nu am auzit o definitie care sa spuna clar si complet ce este planul astral si de ce ar fi el separat (sau nu) de lumea noastra.
As vrea sa aud parerile voastre despre acest subiect, cu argumente pertinente, adica altele decat "cred ... pentru ca asa scrie in X carte" sau "asa a zis X maestru".

SAF
Moderator Global

Re: Planul astral

Mesaj de SAF » 27 Noi 2013, 21:07

Cred ca exista o diferenta intre dedublare astrala si vis lucid. :unsure: . Daca vorbim de vis lucid si credem ca e dedublare, atunci destul de probabil sa acceptam ca nu e diferit de lumea noastra. Insa daca vorbim de cealalta experienta, cand te simti vioi si ca si cum ai fi treaz/a zi de zi insa dintr-o data iti dai seama ca nu e realitatea in care credeai sa fii si te trezesti din somn in lumea noastra, atunci ... :soc: ce sa mai crezi ? :scuze:
Una e sa-ti controlezi visul si totusi sa ai sentimentul ca tu esti in pat si visezi, si alta e sa nu ai deloc sentimentul asta si sa crezi ca tu esti treaz/a cand de fapt nu esti :wa: .

Pe de alta parte, ar putea exista o intrepatrundere intre dimensiunea fizica , a lumii noastre fizice, si o alta dimensiune. Spun asta dat fiind ca am avut experiente cand simteam prezente neprietenoase in jurul meu, iar cand am adormit aceste prezente s-au manifestat in vis. Sau mai sunt acele vise cu entitati in care te zgarie sau te musca ori trag de tine iar cand te trezesti din vis realizezi ca o parte din energia acelei entitati a fost si in realitatea fizica.

Pentru mine, ramane o chestiune pe care nu sunt 100% sigur, aceasta dedublare, nu ca nu ar exista , ceva se intampla cu siguranta, sau poate ca si visul lucid si dedublare e acelasi lucru insa modul de manifestare difera, poate exista un anumit grad. Atat pot spune deocamdata.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 27 Noi 2013, 21:59

Ai scris despre dedublare, dar nu despre planul astral si ce crezi tu ca ar insemna el... Nu dedublarea ma intereseaza in mod deosebit, ci ceea ce este numit "plan astral". Ce inseamna acest concept?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 27 Noi 2013, 22:08

Unul din in(de)finitele planuri de manifestare a Creatiei. Asa cum gandul exista intr-un anumit plan , la fel cred ca e si planul astral.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 28 Noi 2013, 16:21

Exista "astral superior",cat si "inferior"...dupa ce mori te poti intoarce de acolo...sa traiesti din nou intr-un alt corp...dar exista diferenta intre planurile astrale si ceea ce vezi cand esti in camera ta sau locuri cunoscute...

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 28 Noi 2013, 19:39

Planul astral... Am mai vorbit cu diversi oameni despre el. Pot sa iti spun ca obiectiv, astralul e destul de frumos, asta daca poti sa il accesezi obiectiv. Insa, in functie de vibratia ta ajungi fie in astralul inferior (unde de regula e un semi-intuneric), fie in astralul superior (unde sunt niste culori incredibil de frumoase). Insa lumea astrala e inselatoare... de obicei se interpun imagini din realitatea astrala (destul de similara cu realitatea fizica) cu imagini din proiectia mentala. De-asta e recomandata meditatia.

Ca si definitie, lumea astrala este lumea Hod din arborele sefirotic (arborele vietii). Intre Hod si Malkuth se afla Yesod (dimensiunea a 4-a). Sunt notiuni pe care, teoretic nu le prea poti percepe, decat practic. De-asta definitiile, de multe ori nu isi au locul, in opinia mea, in discutiile despre spiritualitate.

Scrie răspuns