Ghizi spirituali

Fiintele nevazute
SAF
Moderator Global

Re: Ghizi spirituali

Mesaj de SAF » 14 Iun 2011, 15:06

Habar nu am :lol
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 30 Iun 2011, 07:50

Nu stiu daca e categoria potrivita, dar o sa postez aici.

Iata ce am visat spre dimineata. Se facea ca eram cu mai multi oameni, majoritatea tineri pana in 35 ani intr-un fel de cladire , intr-un anume loc care se ocupa strict cu asa ceva. Cu ce ? Cu explorarea subtilului. Era ca un fel de cresã sau scoala unde fiecare facea cam acelasi lucru. Eram in camera mea langa mine in stanga patului era patul unei alte persoane si in dreapta la fel. Persoana din stanga imi parea cunoscuta. De fapt cam toti oamenii din acea scoala aveau un aer familiar , emanau ceva familiar. Scopul nostru era de a lucra cu un fel de "magnet" pentru a detecta entitatile din jurul nostru. Am incercat si eu acest lucru intocmai ca persoana din stanga mea care parea sa stie mai multe despre asta decat mine si sa fie mai experimentata. Nu imi iesea deloc si atunci ea mi-a bombanit ceva din care am inteles ce trebuie sa fac. Asa ca am adormit acolo in patul meu din vis si cu magnetul - un mic dispozitiv putin mai mic decat un ou de gaina - incercam sa depistez in spatiul din juriul meu vreo posibila entitate. La inceput nu s-a intamplat nimic, apoi brusc am detectat niste campuri de forta. La inceput a fost mai slaba aceasta forta, apoi in 2 secunde s-a amplificat progresiv cred ca de 4 ori mai mult. In final am simtit aceasta forta cum vine catre mine, catre fatza mea cu repeziciune. M-am speriat evident, ca de obicei. A venit rapid si cand a ajuns la fatza mea am perceput ceva ca un chip uman, desi nu se vedea nimic insa perceptia mea (ca si in cazul curentului de aer care m-a vizitat in acea dimineata cand l-am perceput a fi o sfera) imi spunea ca era ca un chip de om, si s-a proptit cu nasul sau in al meu, fatza in fatza . Nu mi-a facut nimic, insa stiu ca mi s-a oprit respiratia in vis de frica si apoi si in realitate. SI in vis mi-am adus aminte "mi-am zis sa nu ma mai sperii, ca nu mi se poate intampla nimic" si am respirat usor. Si intr-adevar nu s-a intamplat nimic. Cand am deschis ochii in realitate,am observat ca intr-adevar imi tinusem respiratia si pentru o clipa am simtit acea prezenta energetica proptita cu nasul ei in nasul meu :lol si acelasi "sunet al energiei" vajaind in tot capul insa de data asta a fost mai bland. Ce am inteles apoi intuitiv, dupa ce am deschis ochii, este ca fiecare om are o astfel de entitate personala si scopul nostru in acea scoala era sa intram in legatura cu entitatea noastra.

Ok, acum sa devenim un pic sceptici. Este bizar totusi , pentru ca in ultima perioada - 3-4 luni - sau 2-3 luni nu am mai visat entitati energetice, in ultima saptamana parca s-au activat din nou. Nu am citit materiale despre entitati, nu am vazut la TV nu mi-a stat gandul la asa ceva. Deci nu am fost influentat ca sa zic ca este doar imaginatia mea.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

mitus

Mesaj de mitus » 01 Sep 2011, 00:18

Salut prieteni !
Am să va povestesc ce mi s-a întâmplat, cu speranţa ca nu las urme de lauda sau ceva asemănător .
Înainte sa moara tatal meu ,am simtit moartea. Era ca o presiune,statea langa mine ( nu o vedeam),imi venea să plâng,mă lua cu tremurături, simţeam frica...şi pleca . Noaptea simţeam ca si cum cineva imi dădea cu feonul de la picioare până la cap, efectiv simteam cum părul de pe picioare se mişcă.Cât timp era în preajmă...aveam un sentiment de frică, după care eram ca după o întalnire cu prietenii la o bere. În această perioadă am fost la o nuntă cu tatăl meu si am facut niste poze. Când am ajuns acasă am observat intr-o poză foarte multe entităţi sferice luminoase prin jurul tatălui meu. Pozele au fost făcute cu un canon Eos 500d .La scurt timp mi+a murit tatăl . De atunci nu am mai simţit acele stări ciudate .

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 01 Sep 2011, 11:27

:hi:

Poti pune si niste poze cu acele sfere?

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 28 Sep 2011, 21:34

Sau macar o poza. Se poate ?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Oct 2012, 22:54

Uneori aud voci, alteori am impresia ca ma striga cineva ori ceva zboara pe langa capul meu. Nu simt senzatii de frica, deci nu cred ca ar fi vreo entitate rau intentionata.

Apropo, crede cineva in personajele biblice ? Arhanghelul cutare si cutare ? Am vazut ca exista o documentatie solida in privinta asta.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Oct 2012, 23:58

Exista multa documentatie, dar asta nu o face si solida. Ceva entitati care au generat povestile, cred ca exista, insa ma indoiesc ca adevarata lor natura si manifestare seamana cu ce citim prin Biblie.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 15 Oct 2012, 00:11

Senzatia ca ceva zboara pe langa capul tau...am intrebat si eu ce-i cu ea, ca si mie mi se intampla. Nu m-am lamurit inca. Pana acum am aflat raspunsuri gen "sunt energii de sustinere". Adica e de bine.

Alessia23
Nou Venit

Mesaj de Alessia23 » 01 Mar 2013, 14:51

Faptul ca unii oameni nu au parte de astfel de experiente, au tendinta sa gaseasca si sa scorneasca tot felul de explicatii "logice", insa doar cei ce au trait astfel de lucruri stiu cu adevarat ca ceea ce au simtit/trait/vazut/auzit...e real! Intr-adevar, primul lucru pe care toti il facem este sa gasim o explicatie pe cat se poate de reala(oboseala, stare psihica, iluzie optica etc., acum ce-i drept nu trebuie sa ne gandim ca "tot ce zboara se mananca") si apoi cand nu o gasim punem totul pe seama trairilor iesite din comun, paranormalul!
Este usor sa arunci cu namol si sa judeci un om care vine vizibil speriat la tine, cerandu-ti o parere despre ceea ce i s-a intamplat, doar pentru ca tie insuti iti este greu sa definesti acea intamplare si incerci sa ii dai conotatii palpabile sau sa ii spui direct: esti nebun!

Eu cred intr-o lume superioara, intr-un alt nivel de spiritualitate, eu cred ca lumea nu se sfarseste aici, si nici nu cred ca suntem singuri. Cred in lumi paralele, si in ingeri pazitori! As vrea sa cred ca un copil care moare ucis intr-un razboi (pe care "cei mari" au ales sa il poarte din dorinta de a face rau, de a domina, din dorinta de avutie, suprematie) isi gaseste linistea in lumea de "dincolo", o lume mai buna, mai sigura, mai calda! As vrea sa cred ca un om oropsit de soarta ani de zile pe acest pamant, un om ce nu are casa, familie, un om ce nu are parte de iubirea de semeni ci e haituit ca un caine, gaseste pe lumea cealalta tot ce nu a gasit in lumea asta!Nu accept sa cred ca el nu o sa aibe in veci parte de o mangaiere! Cred cu tarie ca nu suntem aici intamplator, ci viata asta e un test... stiu ca avem liberul arbitru sa alegem : credinta sau paganism. Totul in Univers este atat de bine gandit incat nu cred ca existenta noastra este datorata Big-Bangului, cred ca fiecare venisoara a corpului nostru a fost formidabil de bine gandita!

Cea mai simpla explicatie care imi vine acum in minte legata de faptul ca cineva e deasupra noastra este urmatoarea:
Intotdeauna avem nevoie de un lider - avem presedinti, regi, sefi, conducatori... suntem practic condusi de cineva sub toate formele, asa cum si in regnul animal exista...lideri, deci...deasupra noastra, a tuturor, este un Lider, al tuturor!
De cate ori L-am chemat, L-am simtit acolo, si m-a ajutat, atunci cand a considerat ca merit!

Ingerii sunt fiintele divine ce ne ajuta cand suntem in impas, sunt atatea cazuri in care din masini facute acordeon in urma unui accident, au iesit oamenii fara pic de zgarieturi...sa fie oare norocul? sau omul acela mai avea ceva de platit/terminat pe pamant si inca nu isi incheiase socotelile cu viata? Si atunci ingerul a hotarat ca nu e momentul....

De multe ori cand sunt trista simt ca cineva este langa mine, si imi da acea pace interioara de care am atata nevoie in acele clipe....simt mangaierea acelui ceva....si ii multumesc! As vrea sa il vad, dar cu toate ca nu il vad, eu stiu ca ingerul meu este acolo! as vrea sa ii vorbesc, si cand sunt singura, asta fac...si cu toate ca nu ii aud vocea, ii primesc ajutorul! As vrea sa inteleg totul, dar sunt un simplu om, care ma izbesc de piedici SI teorii nefondate, si daca mi-a fost dat sa nu inteleg totul, este pentru ca nu sunt in stare ca fiinta umana sa o fac si probabil sunt nedemna sa detin raspunsul tuturor intrebarilor...insa asta nu imi da dreptul sa nu cred!!!!!!!

mihai40
Utilizator

Mesaj de mihai40 » 11 Mar 2013, 22:25

Referitor la sfere eu stiu ca sint ingeri , forma sferica este din cauza faptului ca in cazul celor arhanti toate chakrele fiind desavirsire (hainele spirituale) sint contopite in una singura care contine toate calitatile tuturor.
In plexul solar se afla o chakra considerata secundara dar de o mare importanta caci cuprinde toate aspectele stapanirii de sine si care are specificul ca se purifica cel mai greu asa incit este zona care da cele mai frecvente rascoliri (care uneori se exercita si prin spasme musculare de diferite feluri).

Am vazut niste fotografii in care apar ingeri ca sfere iar cei mai mari (situati pe trepte de evolutie superioare) au si cele mai multe linii franjurate dispuse curcular orizontal.

Scrie răspuns