Ghizi spirituali

Fiintele nevazute
Auriu
Moderator Global

Ghizi spirituali

Mesaj de Auriu » 08 Apr 2011, 19:22

Imi amintesc de copilarie...Atunci am intrat pentru prima oara in contact cu ceea ce e numit "ghid spiritual", "gardian", "inger" etc. Unii spun ca ar fi intuitia. Initial, nu stiam daca ce aud mi se parea sau nu. Simteam ca e mai mult decat imaginatia mea. Am invatat multe cu ajutorul lui. Il percepeam ca fiind masculin, desi nu era chiar asa. Era langa mine chiar si in vise uneori...
Prin liceu am vrut sa intru in contact cu gardianul unui prieten, pentru ca il percepeam ca fiind negativ si vroiam sa-i zic fo doo. Teribilismul varstei, deh. :) Mi-a aparut in vis si...m-a fascinat. M-a facut sa inteleg o treaba care ma rodea la vremea aia...Fost experienta faina.
De fapt, nu are nimeni nevoie de ghizi, ingeri si alte ajutoare. Mie imi place sa vorbesc ca despre prieteni vechi... :) La voi cum au fost relatiile cu entitatile de genul asta?

Limena

Re: Ghizi spirituali

Mesaj de Limena » 08 Apr 2011, 19:31

Eh...cred ca or fi fost si la mine, dar nu le-am luat in seama :hmm: asa ca nu le-am detectat intr-un mod evident.
Sau poate ca ceea ce trebuia sa inteleg era de alta natura.
Tin minte ca discutam cu cineva de plecarea mea, si mi s-a indicat ca trebuie sa mai raman, dar nu stiu daca era chiar o discutie sau vis cu elemente din subconstient. :/ Intr-un fel simteam ca ma aflam undeva in afara planetei in timpul discutiei. Bine ca impresia a ramas in mine si de pe urma ei mi-am adus aminte de vis :slap:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Apr 2011, 19:48

Azi de dimineata pe cand visam am fost trezit de "suflari" in ceafa . Au fost mai multe consecutive ca un fel de bule de presiune, de aer cat doi pumni adunati la un loc. Mi-a tresarit capatana instinctiv bagandu-se intre umeri :lol
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 10 Apr 2011, 08:32

Pentru Slightly, ceea ce descrii tu corespunde cu ceea ce tine de fluctuatiile corpului vital al fizicului, acea structura energetica pe care o avem in comun cu mineralele, doar ca la noi are alta functie. In cazul mineralelor, corpul lor vital le da forma lor aparte, asa cum le da si rocilor o alta forma, atunci cand acelor substante chimice le scade temperatura si se consolideaza. In cazul corpului vital uman, acesta are o functie de a pastra substante minerale mult mai complexe in forma corpului nostru fizic. Motiv pentru care atunci cand corpul vital se dizolva, corpul fizic se descompune la formele stabile a substantelor chimice din natura. Am dat descrierea asta ca sa arat ce inteleg prin "corp vital". Din perspectiva asta, corpul vital are fluctuatii care pot sa fie la fel de reale ca niste senzatii fizice si chiar sa dea si unele manifestari fizice (exemplu, fiorii iti fac firele de par sa se ridice, fiorii fiind un alt produs al corpului vital). De ce ai avut fluctuatia asta ? Nu stiu exact, posibilitatile sunt prea multe si particulare fiecarui caz.

Pentru Auriu, "ghizi", "ingeri", "gardieni" sunt interpretari care eu nu le-am mai folosit de mult timp. Au fost preluate din alte surse decat propriile experiente si m-au cam indus in eroare. Odata ce am renuntat la ele, atat in cuvinte cat si ca si adevar interior, relatiile cu entitatile care le-am intalnit au fost extrem de productive. In cazul meu, mi-au deschis orizonturi de experimentare pe care poate doar le visam (si nicidecum nu le visam atat de detaliat si la o asemenea magnitudine). Mi-au prezentat viata fizica si Viata in general in Creatie intr-un mod in care am inteles mult mai multe despre ceea ce este aici. Atat de multe incat nici nu cred ca le-as putea scrie vreodata.

Desi in cuvinte degeaba explic experientele, cat timp nu le pot oferi celui ce ii explic, totusi pot sa zic ca viata in trup si-a pierdut orice semnificatie de care am auzit sau citit pana atunci, si a capatat un sens nou pentru mine.

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 10 Apr 2011, 08:35

Adaug ca am renuntat la a mai comunica in mod activ cu astfel de entitati, si pastrez totul pe un mod foarte pasiv, intuitiv, si ma las pe mine sa descopar ceea ce ele mi-ar fi putut oferi "pe tava" oarecum, ca si informatie.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 10 Apr 2011, 10:27

Eldariel, cam asa au decurs lucrurile si in cazul meu. Imi place ideea de prieteni; asa vad eu entitatile cu care am intrat in contact de-a lungul vremii. Indiferent ca la vremea respectiva am perceput ca negativ sau pozitiv, tot pretini imi sunt. :) Imi place sa discut din cand in cand despre ei, asa cum imi place sa vorbesc despre magie. Desi nimic din toate astea nu mai are relevanta acum.
Acum...nu mai conteaza. Acum...doar lniste... :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 16 Mai 2011, 19:06

In unele fotografii apar cerculete albe, ca un fel de bule. Am observat ca lumea crede ca acestea sunt entitati. Auriu, ce parere ai despre asta?
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 17 Mai 2011, 10:28

In cazul fotografiilor, nu stiu ce sa zic... Ar putea fi particule de praf. Ar putea fi entitati. Eu am vazut si cu ochiul liber si am auzit relatari de genul asta si de la alte persoane. Unii spun ca ar fi ingeri, altii, ca ar fi extraterestri, altii zic ca-s zane. Poat aparea sub forma de sfere mici si foarte luminoase, sau sub forma de sfere mai mari. Cea mai mare pe care am vazut-o eu avea o raza de 15-20 cm si culoare albastruie. Uneori, aceste sfere scot sunete...
Nu le bag in nicio categorie. Le consider prieteni. De unde o veni si de ce, nu stiu inca.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Mai 2011, 11:00

Legat de sfere, am avut o experienta de genul asta in urma cu vreo 3 sau 4 ani. Pe atunci nu aveam de-a face cu spiritualitatea ca azi, de fapt eram orientat pe crestinism. Intr-o dimineata pe la 6:00 cred, pe cand dormeam, cu fata in sus, am simtit un gol, un curent de aer, o suflare care urca incepand de la picioare in sus. O percepeam ca fiind sfera. A urcat a trecut de genunchi si cand a ajuns in dreptul stomacului am deschis ochii si a disparut. Totodata cand a ajuns in dreptul stomacului mai exact plexul solar, au existat spasme musculare ca atunci cand abia atingi o portiune sensibila si are loc o contractie musculara. Cu toate ca eram acoperit cu o plapuma destul de groasa pentru acea perioada friguroasa, si geamurile erau inchise, am simtit perfect forma sa si pot spune ca am perceput-o ca fiind sferica.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 13 Iun 2011, 23:07

Slightly scrie:Legat de sfere, am avut o experienta de genul asta in urma cu vreo 3 sau 4 ani. Pe atunci nu aveam de-a face cu spiritualitatea ca azi, de fapt eram orientat pe crestinism. Intr-o dimineata pe la 6:00 cred, pe cand dormeam, cu fata in sus, am simtit un gol, un curent de aer, o suflare care urca incepand de la picioare in sus. O percepeam ca fiind sfera. A urcat a trecut de genunchi si cand a ajuns in dreptul stomacului am deschis ochii si a disparut. Totodata cand a ajuns in dreptul stomacului mai exact plexul solar, au existat spasme musculare ca atunci cand abia atingi o portiune sensibila si are loc o contractie musculara. Cu toate ca eram acoperit cu o plapuma destul de groasa pentru acea perioada friguroasa, si geamurile erau inchise, am simtit perfect forma sa si pot spune ca am perceput-o ca fiind sferica.
Interesanta traire :). Sper ca ai determinat si scopul (nu si durata) vizitei. Nu exista coincidente in Univers. Drept urmare, la tine a fost un scop pentru care ti s-a intamplat :).

Scrie răspuns