Ghizi spirituali

Fiintele nevazute
bulletproof13
Nou Venit

Re: Ghizi spirituali

Mesaj de bulletproof13 » 07 Mai 2013, 23:51

Foarte interesant subiectul. Nu stiu daca ati auzit de principiu feminin Divin, "Mama Divina. Mai exact partea feminina a Divinitatii particulara (fiecare persoana are propria Mama Divina). Eram intr-o perioada, acum aproape 2 ani, in care incercam sa reusesc o dedublare astrala (o experienta in afara corpului fizic). Studiasem mult subiectul, reusisem sa ies din corp de cateva ori, dar nu avusesem o experienta care sa dureze foarte mult timp. Citisem despre ajutorul pe care Mama Divina ti-l poate acorda in aceste situatii. Intr-o dimineata, in jurul orei 10, m-am trezit. Tin minte ca stateam in pat, pe o parte, nemiscat, si simteam vibratiile care apar de obicei atunci cand esti pe punctul de a iesi din corp. Am simtit cum ma departez de corp, dar din pacate nu am reusit sa ies. Dupa cateva momente cineva m-a strigat, m-am uitat spre usa si am vazut-o pe mama (mama fizica) spunandu-mi "Haide!" si facand-mi semn cu mana spre ea sa o urmez. Am iesit usor din corp, dupa care ma urmat-o pe usa parasind dormitorul, dar dupa ce m-am plimbat prin casa, mi-am dat seama ca e disparuse. Mi-a dat mult de gandit acest lucru, si cred ca in acest caz Mama Divina particulara a luat forma mamei mele fizice pentru a ma ajuta sa am acea experienta. :). Sunt pasionat de spiritualitate si am si un blog. Daca doriti sa-l cititi v-as fi foarte recunoscator. Multumesc.
Ultima oară modificat 16 Sep 2013, 08:42 de către Admin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Fara reclama.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Mai 2013, 07:30

bulletproof13 scrie: Daca doriti sa-l cititi v-as fi foarte recunoscator. Multumesc.
Sa inteleg ca ai intrat sa iti promovezi blogul ?
Ultima oară modificat 16 Sep 2013, 08:42 de către Admin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Reclama
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

bulletproof13
Nou Venit

Mesaj de bulletproof13 » 08 Mai 2013, 21:52

Nu, de ce trebuie lumea sa fie de fiecare data rauvoitoarea. Am vazut subiectul, am povestit experienta pe care am avut-o, si am considerat ca este si un prilej de a-mi face cunoscut blogul, pentru cei interesati. Cine vrea sa-l acceseze, bine..cine nu..la fel de bine. Nu inteleg de ce este o problema.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 08 Mai 2013, 22:22

Nu a fost nimeni rauvoitor...inca. :P SAF a pus o intrebare legitima, tinand cont ca se poarta spam-urile si reclamele.
Devreme ce ne-am lamurit ca scopul tau principal nu era promovarea blogului, putem continua discutia despre ghizii spirituali.

Daca simti tu ca ai o "mama divina", go for it. Mie nu mi se aplica reprezentarea asta deoarece eu consider ca dualitatea(bine-rau, feminin-masculin) e doar un concept uman. Despre ghidul meu, desi il asociez mai degraba cu o figura masculina, nu as putea spune ca e barbat sau femeie. Nici despre mine ca spirit, cand ma percep, nu pot afirma ca sunt femeie, barbat sau ceva intre astea doua pentru ca femininul sau masculinul ca trasaturi nu se aplica.

bulletproof13
Nou Venit

Mesaj de bulletproof13 » 08 Mai 2013, 22:40

Tu ai dreptate, cand spui ca Divinul nu este masculin sau feminin. Este amandoua, un androginism perfect. Dar de asemenea eu sunt de parare ca are aspecte. In hinduism exista termenul de Shakti care reprezinta o manifestare feminina a divinului.O forma de energie cosmica primordială, o energie divina feminina creatoare. Legata strans de fertilitate. Are mai multe aspecte printre care si manifestarea ca si Mama Natura Prakriti, Mama cosmica in care este "gestata" creatia, etc. Sau si ca "Devi Kundalini Shakti" particulara, "mama divina particulara". Este greu de explicat, dar este de luat in seama. Este aspectul feminin al divinitatii. Divinul creeaza prin polaritatea Masculin-Feminin. Shiva-Shakti.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 09 Mai 2013, 20:31

Mi-ar placea sa spui mai multe despre calauzitoarea ta, daca vrei.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Mai 2013, 15:23

Natural,femeia zice-se ca e mai aproape de iluminare decat barbatul,se produce mai lejer procesul.Am inteles ca in vremurile de demult societatile erau conduse de femei iar Dumnezeu era perceput cu atribute matriarhale. Intuitia dezvoltata a femeilor era punctul forte in conducerea unei societati. Evident nu era de neglijat barbatul insa dupa cum am inteles, barbatul juca rolul femeii de azi in privinta deciziilor.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

bulletproof13
Nou Venit

Mesaj de bulletproof13 » 10 Mai 2013, 20:05

Auriu. Din pacate experienta pe care am avut-o si despre care v-am povestit a fost cea mai interesanta. Eu nu cred ca mi-am cunoscut deocamdata Ghidul meu spiritual. Mama Divina despre care am vorbit este o parte a divinitatii prezenta in noi toti, nu maestrul intern particular.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 11 Mai 2013, 16:41

-bulletproof13, asa este, Mama Divina este in fiecare dintre noi. Multi insa vorbesc parca cu prea multa lejeritate de ghizii spirituali, asta e parerea mea. Eu unul nu simt ca ajungi sa comunici cu un ghid spiritual asa usor, ci dupa multa munca si daruire spirituala.

bulletproof13
Nou Venit

Mesaj de bulletproof13 » 11 Mai 2013, 18:22

De acord cu tine VitalWorld.

Scrie răspuns