Povestea mea

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
iollele
Utilizator

Re: Povestea mea

Mesaj de iollele » 08 Noi 2011, 16:29

mihaidinbrasov scrie: Totul e sa nu te opresti. Sa nu iti spui : acum sunt vindecata si gata, nu mai trebuie sa fac nimic. "Munca" ta spirituala abia a inceput. Si inca o data iti spun, bine ai venit pe acest forum, ne bucuram ca esti aici si, impreuna, noi, incercam sa aflam lucruri, sa ... descoperim Divinitatea din noi, din fiecare din jurul nostru (caci asta e si deviza forumului).
Multumesc frumos. Abia am deshis usa!

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 08 Noi 2011, 17:16

Slightly scrie:Iti multumesc ca ai relatat experienta ta. Imi voi spune parerea asa ca nu stiu ce asteptari ai, poate ca unele detalii ti se vor parea nu tocmai la locul lor. Inainte de asta, repet faptul ca este parerea mea proprie si precum stii parerile difera de la om la om in functie de experientele sale.
Iti multumesc ca ai citit si iti multumesc si pentru parere. Indiferent care este ea. Nu mi-am facut asteptari intr-o directie anume, eram curioasa cum percepe fiecare povestea.
Pana acum nu mi-am exprimat parerea personala. La atatea luni de la intamplare am tras niste concluzii. Acum as vrea sa va mai spun ca in luna iulie am mers pentru a doua data in Peru. Da, sunt grea de cap :oops: Acasa nu am reusit sa raman prezenta asa ca am inceput sa ma simt rau. Am fugit in Peru, salvarea mea. Am mers in centrului James. A fost o sedere scurtata si neplacuta. A procedat exact ca Hector, pe motiv ca "medicina, medicina" incerca sa ma atinga si diverse de genul acesta. M-am intors acasa mult mai repede. Cand mi-am rugat iubitul ramas acasa, sa-mi mute biletul de avion mai devreme, imi amintesc ca i-am spus: "nu-mi pare rau de experienta, a fost necesar sa se intample. Am inteles acum! In Pitara Craiului cu Puterea Prezentrului in maxim o saptamana am rezultate mult mai bune. Am inteles ca trebuie sa merg singura in lumina, problema mea este spirituala. Nu stau in prezent si caut salvarea in afara mea."
Asa este, planta este un drog. Este DMT. NU recomand folosirea drogurilor in mod permanent si mai ales nu recomand folosirea lor pentru scurte momente de placere/fericire/extaz. Eu aveam nevoie! M-a fortat sa vad. Am simtit ACUM-ul! Doar DMT sau doar discutii cu oameni nu aveau sanse sa ma lumineze. Eram de neclitint in necredinta mea. Combinatia mi-a deschis ochii. Fiecare intamplare a dus la modificarea mea spirituala.
Slightly scrie: In final, ce conteaza cu adevarat este ca ai experimentat decorporalizarea si Sinele, si din relatarile oamenilor cu experiente similare de regula apar vindecari spontane. Nu stiu daca planta ti-a vindecat chistul, insa eu cred ca experienta Sinelui , sau la limita dintre viata si moarte, cum ai spus si tu ca ai simtit ca mori, ti-a relevat Adevarul si acest lucru a adus dupa sine vindecarea. In concluzie, nu conteaza calea care o alegi de vreme ce toate caile duc la Sursa :)

Nu trebuie sa te temi! Vindecarea este permanenta si experienta Sinelui este dovada ferma si incontestabila ca esti bine. Daca vreodata iti vin ganduri negative adu-ti aminte de experienta Sinelui si de faptul ca tot acel extaz , acea stare de exaltare este in tine, si chiar mult mai mult. Nu ai cum sa pierzi asa ceva niciodata, pentru ca esti chiar tu insuti.
Exact aceasta este si parerea mea si nici eu nu prea ma omor cu cititul. Puterea prezentului este revelatoare pentru mine.
Slightly scrie: Nu am fost influentat de vreo carte care sa-mi spuna asta sau vreun articol. Nu prea ma omor cu cititul, prefer sa invat din experiente. De obicei, daca o carte este revelatoare pentru mine, nu mai am nevoie de altele. Altele nu sunt decat drumuri similare catre Sursa.
:metoo:
Ultima oară modificat 08 Noi 2011, 17:27 de către iollele, modificat de 3 ori în total.

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 08 Noi 2011, 17:18

P.S cred ca ritualul este bine venit. Ajuta la focusarea in prezent. Eu beau ceai. Ritualul prepararii imi face mare placere. Ceremonia, ritualul, ajuta.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Noi 2011, 18:52

Da, uneori exista tendinta de a cauta sa devii prezent in anumite locuri. Azi mi-a venit un gand de nu stiu unde cum ca trebuie sa fac din orice , prezenta. Orice fac, sa fac prezent. Nu trebuie sa ma deplasez 15 km pana la padure afara din oras pentru a fi prezent.

In urma cu aproximativ 2 saptamani am avut un drum catre Pitesti. Am oprit la padurea de la Albota sa admir putin peisajul, sa-mi incarc plamanii cu aer curat de padure. Am mers cam 150-200 m in interiorul sau, era pe un deal abrupt mai mult, semana cu un munte. Mi-a placut covorul de frunze aramii care era pe pamant. Nici urma de pamant negru, totul era acoperit cu frunze o nuanta aramie-ruginie foarte placuta. Am incercat sa simt padurea, simteam un usor "ceva" ce insufletea pomii.
Mai mult, am constientizat ca fiecare pom e unic prin acel ceva asa cum sunt si oamenii. Am inteles in final, printr-o simtire-perceptie interioara ca padurea e ca un organism viu, e vie. Desi eram pe o poteca si nu intalnisem vreun pom sau ramura in calea mea, cand am intrat in padure, la intoarcere la jumatatea drumului cand am realizat ca padurea este vie, m-a surprins o atingere la ceafa. Nu m-am speriat, ci doar am tresarit. Era o crenguta a unui tanar vlastar. Este un pic bizar pentru ca nu era in drum atunci cand m-am intors. Imediat am avut sentimentul unei mangaieri. Nu a fost o realizare mentala, mi-a venit in cap pur si simplu aceasta realizare.

Eu obisnuiesc sa merg in afara orasului la o padure. Merg acolo si incerc sa percep padurea, sa ascult sunetele, sa fiu prezent. In ultima vreme am cam neglijat acest "ritual". Imi placeau foarte mult sticletii sau pitigoii care cantau. Ma incantau, era o placere sa ii ascult. In ultimele zile, desi nu obisnuiau, au inceput sa apara pitigoi in pomii din curtea firmei la care lucrez. Aceeasi pitigoi care ma incantau cu trilulilul lor :). Mai mult, azi s-au dovedit a fi foarte blanzi, cam 5-7m distanta ma puteam apropia sa ii admir. Ca si cum m-ar fi salutat, unul din ei a inceput sa cante exact cum imi placea mie.

In ultima perioada, in baza fenomenelor bizare dar placute de care am avut parte, a inceput sa mi se contureze un gand : fii atent la semne ! Peste tot in jurul tau, ti se vorbeste. Abia azi am inteles de fapt, ca in ultimele zile m-am neglijat. Daca nu am mai fost la padure, a venit ea la mine, prin pitigoi :). O iau ca pe un semn, ca pe o aducere aminte ca nu trebuie sa uit de mine, nu trebuie sa uit sa fiu , pur si simplu.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 08 Noi 2011, 19:08

Si eu incerc sa raman prezenta in tot ceea ce fac. Andrei, baietelul cu care-mi petrec 4 ore pe zi, ma ajuta foarte mult. Cu cat sunt mai prezenta, cu atat ma "inteleg" mai bine cu el. Si cand mananc sunt atenta la ce fac. Uneori imi este greu, imi dau seama ca am activitate bogata in minte. Imi dau seama ce fleacuri imi ascund identitatea si ma apuca rasul. Alte ori imi este greu sa-mi controlez frustarea adunata in momentele de inconstienta. Cel mai adesea in trafic, circul cu bicicleta. Pana in iulie am avut motor. Nu-mi puteam imagina viata fara motor. Acum ma simt mai bine pe bicicleta dar tot nu reusesc sa scap de manifestarile inconstiente din trafic. Imi place foarte mult natura dar din pacate bicicleta are marele dezavantaj ca nu poate transporta si catelul. M-as muta la tara ACUM. Am vrut sa ma fac cabanier, la Garofita in Piatra Craiului. Dar am renuntat sa mai caut locuri pentru PREZENTA. Prezenta e aici si acum. Mi-am dat seamna ca ma lupt in cautarile mele de locuri. Secretul este sa abandonezi lupta. Cum spunea Tolle.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 08 Noi 2011, 21:34

Mie imi e complicat sa dau cu parerea, dar...sunt in zona. :D Partea cu samanii care incercau sa profite sexual de tine as face-o publica daca as fi in locul tau, pentru a atrage atentia naivilor/naivelor care cred ca oamenii spirituali sunt neaparat spirituali doar pentru ca pretind asta. Din 2-3 vorbe si cateva atitudini studiate cred "marii maestri" ca ajung sa fie initiati, ba mai mult, sa ii initieze si pe altii...Dar asta e alt subiect.
Oricum, daca ti-ai propus sa mergi pe drumul asta, nimeni si nimic nu-ti va sta in cale. Sa ai incredere. :)

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 12 Noi 2011, 14:06

Auriu scrie: dar...sunt in zona. :D
Multumesc foarte mult!
Auriu scrie: Partea cu samanii care incercau sa profite sexual de tine as face-o publica daca as fi in locul tau, pentru a atrage atentia naivilor/naivelor care cred ca oamenii spirituali sunt neaparat spirituali doar pentru ca pretind asta. Din 2-3 vorbe si cateva atitudini studiate cred "marii maestri" ca ajung sa fie initiati, ba mai mult, sa ii initieze si pe altii...
Nu m-am sfiit sa povestesc oricui m-a ascultat, toate aspectele problemei. Nu am pentru ce sa ma rusinez, nu ma consider victima. Pe ei nu-i condamn, ba le multumesc ca m-ai ajutat voit sau fara sa aiba habar. Eu privesc ca un tot, fara sa disting asa zisul "rau" din poveste. De toate aveam nevoie ca sa realizez multe... sau mai bine zis un singur lucru.
Auriu scrie: Oricum, daca ti-ai propus sa mergi pe drumul asta, nimeni si nimic nu-ti va sta in cale. Sa ai incredere. :)
Multumesc frumos.

Va multumesc tuturor pentru rabdare si va multumesc si pentru pareri.
Va doresc pace si dragoste.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 05 Iul 2012, 15:38

Voiam sa te intreb. Cat timp ai fost decorporalizata, cum era lumea ? Era aceeasi lume fizica care o experimentai intrupata, adica copacii aveau aceeasi forma , aceeasi culoare ? Ai simtit ca pomii sau insectele sau animalele pasarile ce a mai fost acolo, aveau ceva distinct? Un spirit de gandac, unul de pom, adica ai simtit cumva ca existau ca individ sau existau toate in aceeasi Viata care curgea si prin tine ?
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 05 Iul 2012, 15:52

SAF scrie:Voiam sa te intreb. Cat timp ai fost decorporalizata ?
Nu pot sa spun cat timp...acolo nu exista timp si spatiu...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 05 Iul 2012, 15:53

Nu la asta m-am referit, zic doar, pe perioada cat ai fost "afara".

Scrie răspuns