Dedublarea astrala

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Scrie răspuns
sebio31

Re: Dedublarea astrala

Mesaj de sebio31 » 06 Mar 2015, 08:18

OZNUS scrie:Da,are dreptate in legatura cu hipnoza.Eu am inceput sa studiez asta si voi invata practic in curand...este un proces dificil hipnoza in sine,ca sa nu mai zic de regresie
Hipnoza se poate invata de catre oricine? Exista cursuri pentru asa ceva? cam cat dureaza un asemenea curs?
Ultima oară modificat 08 Mar 2015, 11:47 de către SAF, modificat 1 dată în total.
Motiv: Corectat litere lipsa. Te rog inainte/dupa publicarea unui post verifica si corecteaza.

ayza

Mesaj de ayza » 07 Mar 2015, 19:14

Dedublarea si transpunerea in alte locuri.

Prin concentrare reusesc sa mai intru in locuri existente sau demult distruse, descriu oameni apropriati prietenilor fara sa stiu nimic despre ei...

Ma simt ciudat,,, imi e frica sa recunosc public ceea ce simt,,, Un cerc restarans cunoaste acest lucru . Socul maxim a fost cand am vizitat prima casa descrisa de mine. Mi-am revenit foarte greu...
Nu stiu daca imi foloseste la ceva lucrul acesta....dar totusi as vrea sa-l aprofundez....

Imi recomandati va rog materiale....

Multumesc.
Ultima oară modificat 08 Mar 2015, 11:37 de către SAF, modificat 1 dată în total.
Motiv: Corectat litere lipsa. Te rog inainte/dupa publicarea unui post verifica si corecteaza.

sebio31

Mesaj de sebio31 » 08 Mar 2015, 17:08

Am o intrebare..... Oare daca 2 persoane din aceasi incapere se dedubleaza in acelasi moment intr-un plan apropiat sa zicem aceeasi camera, corpurile lor astrale se vor intalni? pot comunica intre ele? ...sau ele se vor afla in universuri diferite? :)

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 08 Mar 2015, 20:36

SAF scrie:[/color]
Vitalworld (cat si ceilalti care sunt cramponati de religie) :
Rugaciune,Dumnezeu, religie - nu stiu in ce context te referi , ce legatura are religia cu asta? Ca e crestinism , ca e satanism, niciuna nu conteaza cand vine vorba de explorare pe cont propriu. Ca crezi tu ca te ajuta rugaciunea, pentru ca in Subconstientul tau s-a fixat ideea asta, atunci da, e similar cu a te imagina scaldat intr-o aura de lumina impenetrabila, dar sa nu dam importanta mai multa decat se cuvine religiilor.
In sensul asta nu ti se pare ca se amesteca lucrurile cand vine vorba de dedublare astrala ? Biserica spune ca astfel de experiente sunt "amagirile diavolului" pe de alta parte exista posibilitatea sa fie adevarat ce spun opozantii Bisericii, anume ca vor sa tina oamenii in ignoranta si necunoastere. Mi se pare o naivitate din partea credinciosilor sa creada orbeste ce spune Biserica, in loc sa exploreze si sa cunoasca lucruri noi.
In invataturile orientale spirituale Kundalini este sarpele mistic care odata trezit deschide chackrele si ofera cunoastere si realizare spirituala fiintei umane. Nu ti se pare suspect ca Biserica blameaza tocmai acest sarpe mistic care reprezinta iluminarea fiintei umane ? Mie da. Nu vreau sa expun aici link-urile care ti le-am dat in particular referitor la opozantii crestinismului din cauza ca religiosii ar putea crede ca am trecut in cealalta tabara, dar cred ca e necesar sa cunosti ambele versiuni, ambele tabere care lupta pentru suprematie ca sa poti sa faci o comparatie intre cele doua si sa ai o viziune mai larga.
La urma urmei in Biblie se spune ca Dumnezeu i-a lasat omului liberul arbitru sa aleaga, faptul ca Biserica e impotriva explorarii/cercetarii de catre om in privinta altor planuri de existenta si a metodelor de vindecare alternativa ce implica Forta Vietii (Reiki,Qi Gong), nu e o contradictie ? La urma urmei vedem preoti care merg pentru tratament la bioenergoterapeuti , la acesti "lucratori ai diavolului" :) . Deci, insist pe cunoasterea punctelor de vedere a ambelor tabere pentru a avea o viziune mai larga si a ne putea exercita corect liberul arbitru.
Nimeni nu detine adevarul absolut !
E opinia mea si nu am sa mi-o schimb, evident. Orice cautare interioara sau exterioara, orice practica spirituala voita sau nevoita, orice dorinta de a gasi mai mult are legatura cu Dumnezeu. Nu ma consider cramponat de religie si consider ca, la un moment dat, putem deveni si noi precum Dumnezeu (si Biblia spune asta), dar... pana atunci, avem nevoie de El. Nu m-am referit la vreo religie anume, orientala sau occidentala, la un Dumnezeu definit anume. Dumnezeu are 3 caracteristici importante (din cate stiu eu recunoscute in toate religiile) : omniprezenta, omnipotenta si omniscienta. Eu la Acel Dumnezeu m-am referit, cel care are aceste 3 caracteristici. Mai mult de atat nu cred ca are rost sa dezbat(em) acest subiect. Repet, privesc totul prin filtrul opiniei mele si a experientei mele de viata. Asta nu inseamna ca ceea ce spun este neaparat bine sau adevarat.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 08 Mar 2015, 20:39

sebio31 scrie:Am o intrebare..... Oare daca 2 persoane din aceasi incapere se dedubleaza in acelasi moment intr-un plan apropiat sa zicem aceeasi camera, corpurile lor astrale se vor intalni? pot comunica intre ele? ...sau ele se vor afla in universuri diferite? :)
Din ceea ce am citit eu, da este posibil. Eu am reusit o singura data sa am un vis comun cu cineva, si asta din pura intamplare. Acel cineva e in alta localitate. Mai mult nu stiu.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 08 Mar 2015, 20:46

ayza scrie:Dedublarea si transpunerea in alte locuri.

Prin concentrare reusesc sa mai intru in locuri existente sau demult distruse, descriu oameni apropriati prietenilor fara sa stiu nimic despre ei...

Ma simt ciudat,,, imi e frica sa recunosc public ceea ce simt,,, Un cerc restarans cunoaste acest lucru . Socul maxim a fost cand am vizitat prima casa descrisa de mine. Mi-am revenit foarte greu...
Nu stiu daca imi foloseste la ceva lucrul acesta....dar totusi as vrea sa-l aprofundez....

Multumesc.
Am stat mult si m-am gandit pana sa iti raspund, avand in vedere ca stiu despre tine doar ceea ce ai scris aici. Din ceea ce am mai citit eu (si am studiat destul fenomenul dedublarii atat teoretic cat si practic) si din opinie personala iti pot raspunde asa: sunt multi oameni care muncesc multi ani ca sa obtina ceea ce tu poti atat de usor. Unii nu reusesc toata viata sa faca ceea ce descrii tu ca poti sa faci. Consider (e doar ceea ce cred eu) ca abilitatile le ai dobandite dintr-o viata anterioara si asta, nu intamplator. Cred ca trebuie sa aprofundezi domeniul cu grija, iar materialele vor veni la tine fara ca eu sau altcineva sa ti le recomande.
De pilda, cand eram eu mai la inceput in cautari (acum ma simt doar cu un pas dupa linia de start, deci tot la inceput, sa nu ma crezi vreun avansat) prima informatie care mi-a picat in mana a fost un forum (nu acesta), apoi niste carti ale lui Neale Walsch pe care acum le privesc cu drag, dar vad atatea lacune in ele. Insa pentru incepatorul din mine au fost excelente, au fost o cale buna pentru a deschide alte usi.

Sunt sigur ca si in cazul tau daca iti doresti cu adevarat materialele vor veni de la sine catre tine (doar acest forum e plin de informatii daca ai rabdare sa citesti). Se spune ca atunci cand ucenicul este pregatit va aparea si invatatorul potrivit pentru el care sa ii dea treaba pe care trebuie sa o faca.

Nu ezita te rog sa ne mai detaliezi experientele tale daca doresti.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Mar 2015, 00:11

VitalWorld scrie:
SAF scrie:[/color]
Vitalworld (cat si ceilalti care sunt cramponati de religie) :
Rugaciune,Dumnezeu, religie - nu stiu in ce context te referi , ce legatura are religia cu asta? Ca e crestinism , ca e satanism, niciuna nu conteaza cand vine vorba de explorare pe cont propriu. Ca crezi tu ca te ajuta rugaciunea, pentru ca in Subconstientul tau s-a fixat ideea asta, atunci da, e similar cu a te imagina scaldat intr-o aura de lumina impenetrabila, dar sa nu dam importanta mai multa decat se cuvine religiilor.
In sensul asta nu ti se pare ca se amesteca lucrurile cand vine vorba de dedublare astrala ? Biserica spune ca astfel de experiente sunt "amagirile diavolului" pe de alta parte exista posibilitatea sa fie adevarat ce spun opozantii Bisericii, anume ca vor sa tina oamenii in ignoranta si necunoastere. Mi se pare o naivitate din partea credinciosilor sa creada orbeste ce spune Biserica, in loc sa exploreze si sa cunoasca lucruri noi.
In invataturile orientale spirituale Kundalini este sarpele mistic care odata trezit deschide chackrele si ofera cunoastere si realizare spirituala fiintei umane. Nu ti se pare suspect ca Biserica blameaza tocmai acest sarpe mistic care reprezinta iluminarea fiintei umane ? Mie da. Nu vreau sa expun aici link-urile care ti le-am dat in particular referitor la opozantii crestinismului din cauza ca religiosii ar putea crede ca am trecut in cealalta tabara, dar cred ca e necesar sa cunosti ambele versiuni, ambele tabere care lupta pentru suprematie ca sa poti sa faci o comparatie intre cele doua si sa ai o viziune mai larga.
La urma urmei in Biblie se spune ca Dumnezeu i-a lasat omului liberul arbitru sa aleaga, faptul ca Biserica e impotriva explorarii/cercetarii de catre om in privinta altor planuri de existenta si a metodelor de vindecare alternativa ce implica Forta Vietii (Reiki,Qi Gong), nu e o contradictie ? La urma urmei vedem preoti care merg pentru tratament la bioenergoterapeuti , la acesti "lucratori ai diavolului" :) . Deci, insist pe cunoasterea punctelor de vedere a ambelor tabere pentru a avea o viziune mai larga si a ne putea exercita corect liberul arbitru.
Nimeni nu detine adevarul absolut !
E opinia mea si nu am sa mi-o schimb, evident. Orice cautare interioara sau exterioara, orice practica spirituala voita sau nevoita, orice dorinta de a gasi mai mult are legatura cu Dumnezeu. Nu ma consider cramponat de religie si consider ca, la un moment dat, putem deveni si noi precum Dumnezeu (si Biblia spune asta), dar... pana atunci, avem nevoie de El. Nu m-am referit la vreo religie anume, orientala sau occidentala, la un Dumnezeu definit anume. Dumnezeu are 3 caracteristici importante (din cate stiu eu recunoscute in toate religiile) : omniprezenta, omnipotenta si omniscienta. Eu la Acel Dumnezeu m-am referit, cel care are aceste 3 caracteristici. Mai mult de atat nu cred ca are rost sa dezbat(em) acest subiect. Repet, privesc totul prin filtrul opiniei mele si a experientei mele de viata. Asta nu inseamna ca ceea ce spun este neaparat bine sau adevarat.
Mihai, totusi in exprimarea ta inca percepi Entitatea de care vorbesti , conform tiparelor trasate de religie. Spui "El" de parca ar fi de sex masculin. Nu vreau sa-mi percepi mesajul ca si cum ti-ar fi adresat direct tie. Daca ar fi fost altcineva tot asta i-as fi scris. Ramanem :friends: (imi iau masuri de precautie , imi pasa de ceilalti :good: ) indiferent daca avem puncte de vedere diferite, dar demult voiam sa lamuresc punctul asta de vedere si te-ai nimerit tu. :scuze: . Mai am un amic in Bucuresti practicant de Reiki, duhovnicul ii spune ca nu e in regula ce face si cand ii aduc aminte de asta , cade cortina .............. Mie personal mi se pare o neoriginalitate aici, nesinceritate, hibrizare, sper ca ma intelegi.
Revenind, parerea mea e ca o cunoastere autentica , o explorare sincera poate fi realizata atunci cand renuntam la ceea ce am acumulat. E ca si cum ne-am spala de ceva. Sau am schimba ceva complet. Poate exagerez, dar poate ca si daca imi exprim viziunea , va ajuta cumva vreodata pe cineva. Cand mi s-a intamplat prima oara ceva de genul asta a fost o senzatie stranie. Si acum ma intreb , cand imi aduc aminte, cum am reusit sa nu intru in panica. Parca nu mai aveam niciun rost in lume, nu ma simteam nici viu nici mort, cuvantul "moarte" era un cuvant fara nicio implicatie la fel si "viata". Parca pluteam in delir, aveam notiunea timpului, se scurgea, nu s-a oprit ca alte dati, dar ma simteam cea mai neutra faptura in acea zi. Un nimic. Apoi am realizat ca aveam nevoie sa cred in ceva. Dumnezeu nu mai era. Nici Biserica, nici nimic din crestinism. Nu spun ca am renuntat la toate bagajele acumulate. Dar ceva s-a produs in ziua aia. O ruptura in ceea ce credeam ca ma definea, un gand constant pe care-l ai in fundal despre tine oricand esti treaz. Din acea zi "El" a inceput sa se scufunde. Genul masculin s-a dizolvat, imaginea creata de religie a inceput sa dispara. Din acea zi au inceput experientele pentru mine. Despre unele am vorbit aici, despre altele dincolo. Acum credinta mea se bazeaza in principal pe experiente. Nu spun ca in totalitate, dar in principal. Sunt sigur ca fara ziua aia , cand m-am simtit un nimic, nu as fi trait multe experiente.

Sper ca intelegi ideea . :friends:

In fine, daca nu vrei sa dezbatem, ma opresc si eu aici :). Nici nu e topicul potrivit. Multumesc ca m-ai citit :wave:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

ayza

Mesaj de ayza » 09 Mar 2015, 10:33

VitalWorld scrie:
ayza scrie:Dedublarea si transpunerea in alte locuri.

Multumesc.
Am stat mult si m-am gandit pana sa iti raspund, avand in vedere ca stiu despre tine doar ceea ce ai scris aici. Din ceea ce am mai citit eu (si am studiat destul fenomenul dedublarii atat teoretic cat si practic) si din opinie personala iti pot raspunde asa: sunt multi oameni care muncesc multi ani ca sa obtina ceea ce tu poti atat de usor. Unii nu reusesc toata viata sa faca ceea ce descrii tu ca poti sa faci. Consider (e doar ceea ce cred eu) ca abilitatile le ai dobandite dintr-o viata anterioara si asta, nu intamplator. Cred ca trebuie sa aprofundezi domeniul cu grija, iar materialele vor veni la tine fara ca eu sau altcineva sa ti le recomande.
De pilda, cand eram eu mai la inceput in cautari (acum ma simt doar cu un pas dupa linia de start, deci tot la inceput, sa nu ma crezi vreun avansat) prima informatie care mi-a picat in mana a fost un forum (nu acesta), apoi niste carti ale lui Neale Walsch pe care acum le privesc cu drag, dar vad atatea lacune in ele. Insa pentru incepatorul din mine au fost excelente, au fost o cale buna pentru a deschide alte usi.

Sunt sigur ca si in cazul tau daca iti doresti cu adevarat materialele vor veni de la sine catre tine (doar acest forum e plin de informatii daca ai rabdare sa citesti). Se spune ca atunci cand ucenicul este pregatit va aparea si invatatorul potrivit pentru el care sa ii dea treaba pe care trebuie sa o faca.

Nu ezita te rog sa ne mai detaliezi experientele tale daca doresti.

Toate au un inceput

Cu multi ani in urma...la o masa de pranz cu colegi..." Eu pot sa-ti descriu mama" In cateva minute am facut-o cu lux de amanunte ...Apoi privirea celor din jur o simt inca in ceafa. Mi-am reprimat exercitiul ani, tocmai de teama reactiilor.

si iata-ne in prezent....CU prietenii la o cafea.O prietena isi exprima dorinta de a se uita in ceasca. "Eu pot face mai mult decat voi" .Pot sa ma plimb unde vreau. SI a inceput calatoria. A fost casa de la tara. Totul e sa spun asa tridimensional, nu e doar o fotografie.Urc si cobor scari. Vad pana si un cui batut in perete. Covoarele de pe jos, modelul. Am o mica problema,Nu stiu perioada in care sunt.

Au urmat alte intalniri cu aceeasi prieteni si "jocul" a continuat:

Ce animal are prietenul X

raspuns: o reptila

Hai sa mergem in trecut:locul unde au trait bunicii.

Ma concentrez,,simt ca imi plesnesc tamplele...acum 30-40 ani pe malul lacului o casa veche....E o curte cu multi oameni..

intrebare: cati oameni sunt acolo

Ii numar ..imi ia ceva timp..Ei sunt statici eu ...trebuie sa ma rotesc sa-i cuprind pe toti...Raspuns sunt 8 persoane...

Deschid ochii si vad uimirea celor din jur...O tacere apasatoare

Intrebare:" Ce mai poti sa faci"

Habar nu am.

Sper ca nu am socat.Sunt un om matur , nu sunt jocuri de copii.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Mar 2015, 10:42

Ca sa faci culesul asta de informatii trebuie sa cunosti persoana respectiva ? Adica , functioneaza doar daca cunosti acea persoana ? Daca nu, atunci trebuie sa fie in fata ta ? Daca da , atunci cat de bine trebuie sa o cunosti ?
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

ayza

Mesaj de ayza » 09 Mar 2015, 11:15

Nu culeg nici o informatie, pur si simplu merg acolo unde mi se indica..Nu pun nici o intrebare...Am revenit la meditatia asta de maxim o luna.Nici nu stiam unde sa o incadrez....

Scrie răspuns