Cineva langa tine pe perioade scurte?

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Scrie răspuns
KaTa
Utilizator

Cineva langa tine pe perioade scurte?

Mesaj de KaTa » 04 Dec 2011, 21:29

Salutare tuturor,

De multe ori am senzatia ca e cineva langa mine, care ma priveste, care uneori incearca sa ma atinga, iar daca incerc sa "interactionez" cu "acea/acel" cineva dispare senzatia ca ar fi langa mine. Nu e nimic negativ, cel putin nu pentru mine si nu in situatiile pe care le-am intalnit. De obicei mi se intampla cand sunt singur, cand e liniste, cand nu ma preocupa nimic.
O data, nu demult, mergeam pe drum, linistit, nepasator si deodata am "sarit" de parca a trecut cineva in fuga pe langa mine.

Vreau doar sa va cer parerea. Si nu vreau sa imi spuneti ca am citit prea mult.
Voi ce credeti, voua vi s-a intamplat?

P.S. nu stiu daca am nimerit categoria :D
Ultima oară modificat 06 Dec 2011, 08:39 de către SAF, modificat de 3 ori în total.
Motiv: Mici erori au fost corectate
- Nu este lucru înţelept să spui: „voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. (Martialis)
- Cel mai mare duşman al cunoaşterii nu este ignoranţa, ci iluzia cunoaşterii. (Stephen Hawking)

Auriu
Moderator Global

Re: cineva langa tine pe perioade scurte?

Mesaj de Auriu » 05 Dec 2011, 00:09

E ceva frecvent si se intampla chiar si celor mai putin preocupati de lumea nevazuta.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 05 Dec 2011, 08:44

KaTa scrie:Salutare tuturor, de multe ori am senzatia ca e cineva langa mine, care ma priveste, care uneori incearca sa ma atinga, iar daca incerc sa "interactionez" cu "acea/acel" cineva dispare senzatia ca ar fi langa mine.
Cred ca trebuie sa verifici daca nu cumva e o plasmuire a mintii tale sau intr-adevar ceva ce tine de planul subtil.
Eu as tinde sa cred ca este o plasmuire a mintii tale pe care tu sa nu o observi. In momentul in care incerci sa "interactionezi", te ancorezi pe ceea ce se petrece in acel moment si mintea se opreste , suficient pentru ca senzatia pe care o percepi sa dispara. Totusi, ia in considerare si faptul ca e posibil sa fie "ceva" ce incearca sa iti comunice un anumit lucru.
KaTa scrie: Nu e nimic negativ, cel putin nu pentru mine si nu in situatile de le-am intalnit.
In cazul meu a fost negativ, cred ca inteleg senzatia brusca care ti-a aparut.La mine nu a fost vorba de sporovaiala mintii. Dar am trecut cu bine.
KaTa scrie: De obicei mi se intampla cand sunt singur, cand e liniste, cand nu ma preocupa nimic.
Pai cam atunci se intampla sa te fure imaginatia, fluxul mental si sa te duca unde vrea mintea. Cand esti ocupat de ceva o parte din atentie e fixata in Acum si pe ceea ce faci deci nu prea are timp mintea sa scorneasca fel si fel de situatii ori planuri de existenta.
KaTa scrie: O data, nu de mult, mergeam pe drum, linistit, nepasator si odata am "sarit" de parca a trecut cineva in fuga pe langa mine.

Vreau doar sa va cer parerea. Si nu vreau sa imi spuneti ca am citit prea mult.
Voi ce credeti, voua vi s-a intamplat?
Incearca si mentineti atentia cat mai mult pe perceperea propriului corp. Pe tine. Orice faci, o parte din atentie sa fie indreptata in tine, sa iti simti corpul fizic din interior asa cum o faci cand te concentrezi sa vezi daca palma ti se incalzeste. Nu-ti fa probleme daca nu poti simti uniform, daca te concentrezi mai mult pe o parte a corpului fata de altele. Mentine atentia cat poti de uniform pe corpul interior. Dupa foarte scurt timp , intervine ceva ce te ajuta sa devii tu insuti si mintea incepe sa se opreasca. Incepi sa simti pace si sa devii linistit.
In felul asta poti verifica eficient daca ceea ce iti vine in minte e ceva involuntar sau nu.

Dar de regula, disciplinarea pe observarea corpului interior iti mareste vibratia intregii fiinte astfel ca situatiile neplacute se raresc tot mai mult. Practic, e ca si cum te-ai muta de la parter la etajul 2 unde oamenii nu te mai pot atinge .
Este posibil, scrie in Puterea lui Acum,ca daca ai un simt vizual dezvoltat sa iti poti observa corpul cum devine luminos in timp ce iti tii atentia indreptata in interior. :|
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

KaTa
Utilizator

Mesaj de KaTa » 05 Dec 2011, 17:40

Da, pare simplu si logic :D :slap:
- Nu este lucru înţelept să spui: „voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. (Martialis)
- Cel mai mare duşman al cunoaşterii nu este ignoranţa, ci iluzia cunoaşterii. (Stephen Hawking)

SAF
Moderator Global

Re: Cineva langa tine pe perioade scurte?

Mesaj de SAF » 10 Dec 2011, 15:04

Eh, in dimineata asta am avut o experienta asemanatoare cu a ta. Desi nu am avut un cosmar, la 04:00 AM am deschis ochii. Cand privesti pe intuneric, privesti periferic, pentru ca astfel poti vedea mai bine. De pilda, daca mergi pe un drum intunecat unde nu sunt lumini, privest putin oblic sau in sus putin deasupra staturii unui om . Ceva in sensul asta am privit eu, cand am deschis ochii. Am vazut o silueta ,asa cum o vezi pe intuneric, venind si asezandu-se in patul meu ca si cum s-ar fi culcat. M-am uitat (periferic) la silueta asta timp de aproape 4 secunde . Era destul de real. Nu mi s-a parut. Si totusi a fost. :)

Nu m-am speriat, desi mintea a incercat sa preia controlul si sa imagineze, am intrat mai adanc in mine, mi-am constientizat prezenta, respiratia, stiind faptul ca in felul asta aduc mai multa lumina in fiinta, luptand in felul asta cu mintea care se zbatea sa preia controlul cu interpretari.

Suprinzator, nu am mai dormit atat de bine de ani buni ca noaptea trecuta.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 06 Ian 2014, 19:57

Vi s-a intamplat vreodata ca propria umbra sa aiba alta autonomie decat corpul fizic?E ciudat rau,te sperii de-a binelea...am vazut la Oreste ceva legat de umbre.Ce stiti?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 06 Ian 2014, 20:00

Propria umbra nu, insa mi-aduc aminte ca am avut unele perioade cand vedeam cu coltul ochiului umbre pe pereti care treceau, desi eram intr-o incapere fara Soare iar umbrele erau destul de evidentiate ca, culoare, adica intense ca atunci cand stai in Soare.

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 06 Ian 2014, 20:55

Eu vad umbre trecand pe langa mine mereu...si in casa.Nu inteleg ce sunt:oameni-naluca,demoni,spirite...Intr-o zi am vazut aceeasi umbra de vreo 7-8 ori;trecea pur si simplu pe langa mine,ma urmarea,avea o culoare cafenie...si intr-o proiectie astrala am vazut o silueta intunecata in spatele meu,iar acele entitati care le vazi strambandu-se sunt din astral sau din planul material?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 06 Ian 2014, 21:15

Strambandu-se nu stiu, dar pe mine ma mai "muscau" in vis, una a si intrat in mine pe undeva prin zona coastelor in spate, totul are forma energetica, se simte energetic , e un fel de a simti indescriptibil in cuvinte sau vreo traire din lumea fizica. Experientele si visele cu entitati se intensifica atunci cand incepi sa-ti autoobservi propria fiinta, cand iti intorci "Privirea" , constiinta, in interior si faci din propria ta prezenta lucrul principal al existentei. La inceput nu poti face asta mult timp dar exersand, inertia si vechiul mod de functionare al constiintei, acela de a se pierde in exterior, incepe sa se dizolve si apare unul nou, cel al centrarii in fiinta interioara - o lume cu multa liniste si pace si foarte vie - razi privind o cioara, o vrabie, un pom, un om, e o bucurie fara cauza.

Scrie răspuns