Conectarea cu corpul interior...

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Re: Conectarea cu corpul interior...

Mesaj de SAF » 23 Feb 2014, 19:26

Interesant cum actioneaza Constiinta asupra corpului. De exemplu, stand cu mainile in sus si privind la ele simtim anumite efecte , care merg de la caldura pana la intepaturi ori mini reflexe locale. Dar e interesant cum actioneaza , cum se simte efectul focalizarii Constiintei in una din palme. Nu e neaparat nevoie sa privesti in una din palme ca apoi sa treci la cealalta, e suficient sa asculti atent fiecare palma alternativ. Se simte ceva ca un camp firav, care jongleaza odata cu focalizarea ta, cand pe o palma cand pe cealalta dar trebuie sa fii foarte atent si receptiv, complet receptiv si fara sa existe vreo interpretare mentala ori asteptare. E foarte interesant si placut. Incercati :).
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Re: Conectarea cu corpul interior...

Mesaj de SAF » 04 Mar 2014, 17:35

Azi cand imi faceam programul zilnic de relaxare profunda "privind" in corpul meu si simtindu-l, am avut inca o experienta frumoasa. In timp ce somnul premergator flash-urilor se instala, am inceput sa vad un chinez care imi dadea tarcoale. Parea ca eram asezat pe jos , intins, si cu un fel de panza pe deasupra. Chinezul parea imbracat intr-o roba de culoare galbuie si un brâu de material visiniu inchis care il tinea pe dupa umar.Pentru cateva clipe s-a oprit si s-a aplecat deasupra mea uitandu-se fix la mine. Si cand s-a miscat, s-a pozitionat astfel incat mi-a intrat Soarele in ochi, el acoperand Soarele , sa nu-mi intre in ochi, cu corpul sau. Supriza insa, acel Soare desi mi-a intrat brusc in ochi nu m-a orbit. Insa m-am speriat si cand mi-am revenit in fire pentru o fractiune de secunda mai vedeam acea culoare exact ca atunci cand privesti brusc in Soare si inchizi ochii imediat.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Scrie răspuns