Experiente din aproprierea mortii

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Auriu
Moderator Global

Re: Experiente din aproprierea mortii

Mesaj de Auriu » 11 Feb 2013, 14:47

Paul scrie:
2. A doua faza a experimentului consta in faptul ca mergeti tot intr-un loc public cu prietenul sau prietena voastra si incepeti sa discutati despre: iubire, spirit, intelepciune divina, compasiune, suflet, adevar absolut, evolutie spirituala, Dumnezeu, etc. etc. etc. Aici veti observa ca oamenii din jurul vostru vor avea urmatoarele reactii: unii se vor uita la voi ca si cand ati fi venit de pe o alta planeta, altii vor deveni chiar violenti in vorbire, altii vor face feţe feţe etc. etc. etc. Intr-un cuvant oamenii vor avea reactii stranii.
Eu de obicei vad oamenii cum devin interesati. Foarte rar in ultimii ani am intalnit reticenta. Probabil ca si oamenii s-au mai deschis, probabil conteaza si abordarea...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 11 Feb 2013, 15:27

Este adevarat.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Paul

Mesaj de Paul » 11 Feb 2013, 23:44

Da! Apropo dedublare astrala! Chiar aici vreau sa ajung. Nu stiu chiar precis ce inseamna pentru tine aceasta notiune dar cred ca este vorba de acelasi experiment pe care l-am facut si eu.

Sigur ca nu trebuie sa refuzam planul material asa cum nu trebuie sa ignoram pe cel spiritual. Eu cred ca este bine sa gasim un echilibru intre cele doua spatii. Faptul ca eu ma simteam parca rupt de realitatea materiala nu era dependent de vointa mea ci mai degraba, cred, de faptul ca am fost lovit la cap si de experienta aceea din policlinica.

Dar sa trec mai departe si sa povestesc in continuare ceea ce am inceput. Am ramas la momentul in care m-am hotarat sa ma duc pentru ultima data la medic, dupa care as fi dorit sa-mi pun capat vietii daca nu imi pot rezolva problema cu durerile de cap. Deci m-am dus din nou, pentru a nu stiu cata oara, la medic. Vizita a decurs ca de obicei. Medicul mi-a spus ca durerile de cap si migrenele pot avea foarte multe cauze ceea ce face ca diagnosticul corect sa fie greu de pus. Mi-a prescris niste medicamente si mi-a dat o trimitere pentru ca sa fac o electro-encefalograma. Aceste lucruri insa nu aveau niciun rost pentru mine. Electro-encefalograme am facut de nenumarate ori si nu s-a gasit nimic deosebit, iar medicamente nu mai vroiam sa iau pentru ca din cauza lor incepusem sa am probleme grave cu stomacul.

Cand am iesit de la medic, imi amintesc bine si acum, mi se parea ca lumea se clatina, ceea ce vedeam parca tremura, capul vuia si durea si nu aveam energie nici macar sa merg. Eram decis sa ma duc la calea ferata sa ma arunc in fata trenului. Pentru a ajunge la acea cale ferata trebuia sa trec prin centrul orasului in care locuiam. Cu chiu, cu vai am ajuns in centrul orasului. Ma taraiam, mi se parea ca am in spate un sac de 100 de kilograme. Obosisem. Nu mai puteam sa merg mai departe. De aceea am decis sa ma asez putin. In apropriere era o librarie frumoasa unde stiam ca exista un fotoliu comod unde puteai sa citesti linistit. Am intrat in librarie.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 15 Feb 2013, 08:51

Probabil nu ai suficient timp, sau scrii intentionat atat de sacadat. Am impresia ca citesc o carte de aventuri ce ma face tot mai curios la fiecare pagina. Sa n-o iei in nume de rau, dar nu inteleg rostul acestui scris fragmentat.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 18 Feb 2013, 20:27

Paul, ne mai spui cate ceva? Sau ai uitat de noi :).
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 24 Dec 2013, 21:10

Astazi,in ajunul Craciunului a decedat bunicul meu.In seara precedenta,l-am visat,o matusa tot asa,si bunica a visat-o pe mama ei ca vine in vizita.Si parca se presimtea pt ca bunica ii pregatise costum...Acum am vazut ca moartea poate fi uneori o usurare.Pentru el a fost.Sincer imi pare bine ca a murit...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 24 Dec 2013, 21:52

:friends:

Condoleante. Ca sa descoperim viata trebuie sa trecem prin moarte. Un astfel de inteles a reiesit azi dupa ce rasfoiam cateva citate.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 27 Dec 2013, 23:47

Condoleante.

Scrie răspuns