Experiente din aproprierea mortii

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Paul

Experiente din aproprierea mortii

Mesaj de Paul » 10 Feb 2013, 17:05

Am avut o viata plina de surprize, de accidente, de fapte inexplicabile si alte asemenea intamplari. Am observat insa ca toate au o legatura intre ele si au totusi o explicatie.

Prima experienta pe care vreau sa o povestesc este cea de avuta de mine la varsta de 9 ani. Ma jucam cu copii in strada. Eu am fost fortat sa ma retrag cu spatele si asa am ajuns in strada chiar in clipa in care venea un autobuz in plina viteza. Dupa aceasta nu mai stiu nimic. Cineva mi-a spus ca autobuzul a intrat in mine, a trecut peste mine(norocul a facut ca eram mic si rotile nu m-au atins) dupa care rotile din spate m-au agatat, m-au rasucit si m-au aruncat intr-o bordura. De acolo m-a luat cineva cu motocicleta si m-a dus la spital.

Aici am avut o experienta in aproprierea mortii. Ceva din mine, parca o energie invizibila, s-a ridicat si a parasit corpul. Aveam impresia ca am lasat un rucsac cu greutate de pe umerii mei. Eram nespus de fericit. Am iesit afara prin geamurile policlinicii. Am observat ca puteam sa privesc la mari distante ca printr-un telescop. Cu cat ma concentram mai tare, cu atat zburam mai repede. Am stat ceva timp in orasul meu dupa care am parasit orasul si planeta si m-am indreptat cu o viteza mare inspre un loc care parca il stiam deja.

Deodata aud un strigat. Privesc in jos inspre pamant si o vad pe mama care intrase in camera unde zacea trupul meu. M-am gandit: "sa ma duc inapoi sau sa zbor inainte?". Trebuia sa iau o hotarare. Am hotarat sa revin pentru a nu ii pricinui dureri mamei. Acum imi pare rau ca am luat aceasta decizie.

Auriu
Moderator Global

Re: Experiente din aproprierea mortii

Mesaj de Auriu » 10 Feb 2013, 18:33

In ce fel ti-a schimbat viata aceasta experienta? De ce regreti decizia?
Welcome! :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Feb 2013, 19:02

De ce iti pare rau ca ai luat acea decizie ?

Astept sa povestesti si celelalte experiente cand vei putea.

Apropo, tu esti Paul L. ?
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 10 Feb 2013, 19:44

Sau fan al lui Paul Walker? :D

Paul

Mesaj de Paul » 10 Feb 2013, 21:14

Vad ca sunteti prietenosi. De aceea va povestesc mai departe si o sa va minunati dar veti vedea ca de fapt destinul nu este definit de hazard ci are o logica, este o logica aparte ce nu poate fi inteleasa asa de simplu. Doresc sa va mai spun ceva. Eu respect pe cat pot legile divine si una dintre ele este cea a veridicitatii. Asa ca voi povesti numai adevarul, chiar daca uneori acesta pare mai tare decat filmul.

In primul rand doresc sa raspund la intrebarea "De ce mi-a parut rau ca am luat decizia de a reveni pe pamant!?" Mi-a parut rau pentru ca atunci cand am revenit in trupul meu am avut dureri foarte mari. Tot trupul era plin de rani. In afara de acest aspect ma simteam ciudat, nu pot sa explic prea bine in cuvinte. Parca nu eram "cuplat" bine cu corpul meu. Nu mai stapaneam bine mainile, nici picioarele si parca in cap era tot timpul numai zgomot. Nu aveam chef de nimeni si de nimic. Atunci am regretat decizia mea. Ma intrebam "ce rost are sa traiesc intr-un corp plin de dureri cand puteam sa fiu liber, total liber si fericit!?". Ma simteam parca eram intr-o lume stranie pe care nu puteam s-o inteleg. Nimic, absolut nimic nu mai avea vreun sens pentru mine. Priveam in jurul meu si ma minunam cum lumea manca, bea, dansa, alerga dupa bani, avere, reputatie si ma intrebam: "ce rost au toate chestiile acestea!?". Ei nu vad ca lucrurile acestea le vor pierde intr-o zi!?

In momentul in care am avut experienta aceea din aproprierea mortii am inteles direct, adica experimentativ, ca eu nu am murit de fapt ci m-am eliberat. Nefiind insa pe deplin intelept am luat decizia de a reveni pe taramul efermerului. De aceea regret!!! Dar nu cred ca se putea altfel. Nu eram destul de luminat la minte ca sa iau decizia corecta.

De atunci inainte nu m-au interesat niciodata banii, averea, puterea, celebritatea si nici placerile simturilor mele. Cautam!!! Nu stiam precis ce cautam....dar cautam ceva. Intuitiv stiam ca acel ceva trebuie sa fie cu adevarat al meu, ca trebuie sa fie etern.

Dar nu vreau sa va plictisesc cu teoria. De aceea sar mai repede la un alt episod al vietii mele. Inainte de a face acest lucru trebuie sa va mai spun ca dupa acel accident aveam dureri de cap groaznice si regulate. Aproape in fiecare zi ma durea capul ingrozitor. Luam medicamente. Dar in cele din urma trebuia sa maresc doza. M-am dus la multi medici atat din tara cat si de peste hotare. Niciunul nu stia cauza durerilor de cap.

Intr-o zi aveam dureri atat de mari ca m-am hotarat sa ma duc din nou la doctor si daca nu ma va putea ajuta mi-am planuit sa ma sinucid.

Ma scuzati trebuie sa intrerup aici. Voi reveni!!!

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Feb 2013, 21:43

Nu te grabi.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 10 Feb 2013, 23:12

Daa, suntem domestici. :D

Sunt de-acord cu asta: "destinul nu este definit de hazard ci are o logica".
Astept cu interes si continuarea. Simte-te liber sa povesteti ce experiente vrei, de-aia ne-am adunat aici, sa colaboram. :)

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 11 Feb 2013, 12:34

Salut Paul, bine ai venit.
Ne tii in suspans :).
Experientele din apropierea mortii schimba de obicei omul din temelii. Intr-adevar atunci cand vezi ca tot ceea ce incerci tu sa obtii in lumea asta fizica nu se poate compara cu libertatea din planul astral (de pilda), nu mai esti tentat sa cauti averi si faima. Trebuie insa mentinut un echilibru, asa cum ai zis si tu. Lucrurile se intampla dintr-un motiv anume, viata asta pe pamant are sensul ei, chiar daca "dincolo" e mai fain. Eu experimentez de mai mult timp dedublarea astrala, si da, de multe ori cand mai reusesc, imi pare rau la intoarcere, dar nu am de ales.
Asteptam continuarea.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 11 Feb 2013, 13:45

Atat timp cat respingem lumea fizica, suntem prizonierii ei.

Paul

Mesaj de Paul » 11 Feb 2013, 14:12

Nu...nu sunt fan a lui Paul Walker chiar daca am ales poza lui ca avatar. Nu sunt fan al nimanui. Iubesc toti oamenii deoarece toti sunt la fel de valorosi. Unii sunt facuti celebri de catre sistemele din care ei fac parte. Exista insa multi oameni care sunt cu adevarat valorosi chiar daca ei nu sunt celebri. Eu sunt constient de acest lucru si de aceea ii iubesc pe toti dar ii respect cel mai mult pe oamenii autentici care au teluri nobile in viata.

In spatele cuvintelor care le spun sa stiti ca se ascund experientele mele personale. Spre exemplu am spus ca sunteti prietenosi. Doresc sa va explic un lucru care l-am descoperit cu ocazia cercetarilor mele si a cautarilor mele de-a lungul vietii. Faceti si voi urmatoarea experienta ce consta din doua parti:

1. Mergeti intr-un loc public si vorbiti cu prietenul sau prietena voastra despre orice subiect vreti voi: despre pisici, despre bani, despre automobile, despre internet etc. etc. etc. Veti observa ca oamenii din jurul vostru vor considera normal ceea ce discutati si nu vor avea reactii iesite din comun.

2. A doua faza a experimentului consta in faptul ca mergeti tot intr-un loc public cu prietenul sau prietena voastra si incepeti sa discutati despre: iubire, spirit, intelepciune divina, compasiune, suflet, adevar absolut, evolutie spirituala, Dumnezeu, etc. etc. etc. Aici veti observa ca oamenii din jurul vostru vor avea urmatoarele reactii: unii se vor uita la voi ca si cand ati fi venit de pe o alta planeta, altii vor deveni chiar violenti in vorbire, altii vor face feţe feţe etc. etc. etc. Intr-un cuvant oamenii vor avea reactii stranii.

Si acum sa ne punem intrebarea: care este concluzia acestor experiente!?

Din punctul meu de vedere exista o singura explicatie. In momentul cand incepi sa discuti despre subiecte de ordin subtil, ca spre exemplu cele din faza a II-a a experimentului, este ca si cand indrepti un ac sterilizat impotriva unui buboi plin cu puroi al unui pacient. Cum va reactiona pacientul cand va vedea acul!? Depinde de personalitatea lui. Unii se vor uita cu frica la ac, altii vor strange in mod violent din dinti pentru a astepta impunsatura etc. etc. etc.

De asta spun: cand vorbesti despre subiecte ce tin de domeniul invizibilului subtil atunci oamenii reactioneaza in mod ciudat. Sunt insa alti oameni care au o intuitie mult mai mare decat omul mediu. Numai acesti oameni reactioneaza cu interes pentru ca ei stiu in mod constient sau intuitiv ca aceste lucruri, aceste energii subtile exista chiar daca ele sunt invizibile pentru ochii materiali.

De aceea doresc sa va multumesc inca o data pentru faptul ca m-ati primit cu prietenie ca sa pot relata si pune in discutie unele lucruri pe care eu le consider importante in viata fiecarui om.

Scrie răspuns