Deja-vu

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Re: Deja-vu

Mesaj de SAF » 17 Iul 2014, 18:47

Am inceput sa am pana la 2 deja-vu in ultimele saptamani . Tot in ultima vreme au aparut si visele premonitorii. :nush:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 20 Iul 2014, 22:12

Pai nu cred ca e un semn rau, nu ?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 23 Iul 2014, 08:38

Nu cred, devin tot mai convins de teoria conform careia in timpul somnului mergem intr-o dimensiune unde imaginam sau chiar traim dinainte viata ce o vom trai in realitatea fizica. Recent am intrat in legatura cu niste informatii conform carora inainte de nastere viata ce o vei trai pe Pamant iti trece prin fata ochilior si de aici deja vu. Nu mi se pare prea plauzibila teoria asta, in schimb prima da.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 24 Iul 2014, 00:03

Si mie mi se intampla cateodata ceva...dar nu cred ca e deja-vu.Cand privesc oamenii apropiatii,obiectele personale..parca le vad pt prima data si imi sunt straine...verific ce zi e...ma simt de parca as fi trecut intr-o lume paralela..nu stiu daca am fost explicit...dar e ciudat...si nu de acum..inca de cand eram mic.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Sep 2014, 10:21

Recent am participat la o nunta. Cand sa ies din toaleta in holul receptiei, arunc o ultima privire in oglinda : Deja-vu . Dar nu a fost senzatia unui Deja-vu recent, intamplarea a mai avut loc dar demult, mult mai demult decat alte deja-vu-uri, astfel am simtit.

Interesant cum si in Biblie , Psalmul 139:16 spune despre faptul ca viata care o traim pe Pamant a fost planificata dinainte. Acest lucru vine in sprijinul (pentru religiosii convinsi) afirmatiilor spirituale orientale care sustin ca "asa ne-am planificat Noi inainte de reincarnare sa ne traim viata" . Pentru mine personal, este inca o dovada in sprijinul teoriei cum ca Deja-vu reprezinta ori momentele de viata pe care le planificam sa le traim atunci cand dormim si mergem in alte dimensiuni, ori viata planificata inainte de incarnare/nastere.

Psalmul 139 versetul 16 :

"16. Cînd nu eram decît un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau;
şi în cartea Ta erau scrise toate zilele cari-mi erau rînduite,
mai înainte de a fi fost vreuna din ele."

Psalmul 139:16:
"16 You saw me before I was born. Every day of my life was recorded in your book. Every moment was laid out before a single day had passed."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 12 Mai 2015, 23:57

Mi-a trecut prin minte un lucru. Imi aduceam aminte de perioada cand tocmai devenisem major, au fost niste ani superbi cei cativa ani care au urmat. Daca m-ar intreba cineva daca as vrea sa retraiesc acea perioada, raspunsul ar fi un categoric da , dar cu cunostinele care le am acum, sa am experienta si cunoasterea anilor ce-au trecut de atunci.

Poate ca DEJA VU reprezinta si astfel de alegeri pe care le facem dupa "trecere" ?! Poate ca alegerea asta a mea ar fi o alegere la scara mai mica comparativ cu ce alegem dincolo si tot , poate ca , ne retraim realitatile deja traite pentru ca acum , nerenascuti, stim greselile si vrem sa nu le mai repetam. Daca e asa, de ce nu ne-aducem aminte ?

E doar o teorie personala.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 17 Mai 2015, 16:24

Ar putea fi si asta, sau ar putea fi un ecou din viitor, el nefiind de fapt separat de prezent sau trecut...sau ar putea fi o constientizare de o milionime de secunda ca se intampla totul in acelasi timp....sau.... Oricum, orice e posibil.

Scrie răspuns