Senzatia de dilatare in exterior

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

Senzatia de dilatare in exterior

Mesaj de SAF » 10 Ian 2014, 18:32

Azi am avut parte de o experienta bizara. Nu stiu cum am reusit sa nu ma panichez sau sa ma sperii , am fost fix la granita de a ma speria.
Dintr-o data capul mi-a devenit greoi, o senzatie de infundare si blocare care se simtea undeva in spatele locului dintre sprancene. Nu insinuez ca ar avea legatura cu Ajna desi mi-a trecut fugar prin minte aceasta intrebare la un moment dat dar nu i-am dat atentie. Revenind, brusc majoritatea atentiei mele , constientizarii mele ca fiinta ,corp fizic, a inceput sa se disipeze , sa dispara. Chiar si observarea periferica a propriului corp parea ca se intuneca. ciudat, nu era culoarea negru care apare cand inchizi ochii, ci doar ca nu mai percepeam, unghiul vizual nu mi-a mai permis sa vad ca in mod normal. Mi-a ramas doar privirea. Incet incet o senzatie minuscula de panica a inceput sa apara si dintr-o data mi-am adus aminte sa devin constient de propria mea prezenta, de acel sentiment de fiintare. Panica nu s-a instalat, parca fix in momentul in care era pe punctul de a se declansa, totul s-a oprit. :soc: dintr-o data am inceput sa ma simt pentru cateva secunde am simtit, o senzatie de a fi in peretii de beton ai camerei, de a fi in tot ceea ce vedeam , ca o senzatie de a nu exista nicaieri ca o forma si totusi de a fi viu . Ca un flash instinctiv mi-a aparut intrebarea , de ce nu se stramba peretii cand eu imi mut privirea , caci ma simt in ei. In urmatoarele secunde simturile propriului corp au inceput sa-mi revina si unghiul vizual s-a largit la loc .

Senzatiile si experientele apar de la sine fara sa le caut eu. Nici nu ma astept sa fac ceva. De fapt cand ma fortez este greu caci apare mintea si imi bruiaza concentrarea. Cel mai bine e cand nu fac efort , pur si simplu. :hmm:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Re: Senzatia de dilatare in exterior

Mesaj de OZNUS » 10 Ian 2014, 19:28

Si mie mi se intampla involuntar...De ex eu ma trezesc din somn cam des si noaptea trecuta dupa ce m-am trezit pe la 2:00,m-am vazut dormind...stateam cumva deasupra mea si ma vedeam doar pana la piept;obiectele din camera aveau o stralucire cred,desi era intuneric eu le putem vedea...am constientizat ca sunt in afara corpului fizic si am incercat sa ma desprind mai mult cand m-am trezit dimineata si mi-am amintit...Dar intr-o zi cand am iesit in afara corpului,am vrut sa ies pe usa si pur si simplu am bagat,apoi am trecut prin ea si parca ii vedeam structura interna,fibrele lemnoase...am ajuns in hol unde am usa si ferestre mari,iar la usa statea pisica si parca se uita la mine...apoi am incercat sa mai trec printr-um perete dar nu am reusit,parca ma bloca ceva nu stiu,apoi m-am trezit...

EddyP

Mesaj de EddyP » 07 Aug 2014, 14:28

Experienta mea :

o stare de agitatie la inceput si o lupta de linistire a mintii pe care la inceput nu o puteam controla . Dupa un timp mi-am dat seama ca nu lupta imi putea face mintea sa taca ci doar atentia la forfota gandurilor. Atentia indreptata catre ceea ce mintea gandea o facea incet incet sa taca . Focusandu`ma pe un singur gand de calm si liniste si pace interioara am `cazut` intr`un ocean de imagini ce nu le prea pot descrie cu exactitate.
Fel si fel de lumini,cu forme interesante ,o calatorie in viteza ,in spatii nevazute vreodata de ochiul meu .

Fiind in pozitia lotusului la un moment dat ma puteam privi de undeva de deasupra crestetului capului de la o inaltime oarecare ,ca si cum as fi fost un altul cel de deasupra si un altul cel care statea in pozitia lotusului meditand.
Insa cel de jos care medita il vedeam ca avea o intaltime mult mai mare decat cea normala a trupului meu poate de 2-3 ori mai mare ; aceasta imagine era insotita de senzatia de suspendare si de plutire in inaltimi .

La un moment dat din oceanul de imagini am intrat intr`o zona intunecoasa unde nu se putea distinge aproape nimic .Am vazut totusi o umbra care a trecut pe langa mine si parca i-am si simtit vibratia ,ceva ca un suflu care m-a atins in momentul in care a trecut pe langa mine acesta provcandu`mi un fior .

In acest moment simteam ceva ca o raceala sau ca o transpiratie rece daca pot spune asa pentru a descrie mai exact senzatia si ca sa fac o paranteza pentru ca mi-am adus aminte , pana sa ajung in acest moment, mijlocul fruntii la un moment dat era ca un punct de foc cu senzatie de arsura .

Si revenind la momentul cand umbra a trecut pe langa mine ,am inceput sa ma simt foarte dilatat ca si volum ,nu stiu daca este cel mai bun cuvant; ceea ce se numeste corp acum parca era ca o mare bula inconjurata de anumite vibratii pe care le percepeam ca un abur care ma inconjoara .

In acest moment am avut tendinta de a ma deplasa inainte simtind cum corpul imi ramane efectiv in urma in pozitia lotusului in care ma aflam. Senzatia de `iesire din corp`(?) era incredibil de clara simtind efectiv cum o dublura a corpului in forma unei energii iese efectiv din mine ca un abur care iese din ceva ... Nu pot spune deloc ca am avut o teama ,nu m-a incercat acest sentiment . Am revenit incet inapoi la... realitate . :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Aug 2014, 18:26

EddyP scrie:Experienta mea :

o stare de agitatie la inceput si o lupta de linistire a mintii pe care la inceput nu o puteam controla . Dupa un timp mi-am dat seama ca nu lupta imi putea face mintea sa taca ci doar atentia la forfota gandurilor.
Da . Cand faci asta simti o prezenta ca "Ceva" care observa si fara de care gandul nu ar putea exista. E spatiul care permite gandului sa existe, propria Constiinta. Cand faci ce descrii tu, gandirea compulsiva inceteaza. Dupa un timp , cand incepi sa te linistesti si privesti prin jurul tau nedistras de gandirea involuntarea, te poti surprinde razand din senin. E o stare interioara de usurare. Razi in hohote fara sa stii de ce, dar cred ca adevarul e ca suntem eliberati de o povara interioara si ne simtim usurati, fericiti.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Andrei
Utilizator

Mesaj de Andrei » 14 Aug 2014, 00:24

Salut, am avut si eu cateva experiente similare si cand spun cateva vreau sa zic destul de des, spre ex: Cand ma ridic din cada apa fiind foare fierbinte sau cand ma trezesc dimineata am aceleasi senzatii pe care le-ai descris tu :)

Scrie răspuns