Reflectii

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Reflectii

Mesaj de SAF » 23 Feb 2011, 15:37

Cand patrunzi in calm mental, inseamna sa nu existe nici o urma de frica in tine. Cand elimini orice forma de rezistenta interioara, inseamna sa accepti faptul ca totul este bine, te conformezi unor tendinte firesti ale existentei. Se creaza sentimentul de "totul este bine" si acest lucru este tot ceea ce conteaza.

Peste tot oameni care merg cu privirea in pamant. Pentru ei tot ceea ce este in jurul lor este lipsit de importanta. Nu mai conteaza nimic decat gandul in care ei sunt prinsi. Oameni pierduti in abisul propriilor ganduri. Un flux nesfarsit de ganduri ce suge lacom energia psihica si parca nu ai aer sa mai traiesti. Devii instabil, simti ca nu-ti gasesti locul, nu te mai satisface nimic. Te transformi intr-un cautator de alinare, de liniste si pace dar orice ai face parca nu este ceea ce cauti; iti aduce o stare de alinare doar pentru o scurta perioada.
Un umar ranit ce poarta inlauntru-i un proiectil. Oricat ai incerca sa acoperi rana, la inceput poate se va coagula, dar in scurt timp va sangera din nou.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Re: Reflectii

Mesaj de VitalWorld » 26 Feb 2011, 12:02

In interiorul tau, in interiorul propriei constiente a omului se afla toate raspunsurile, se afla fericirea... acolo raspunde Dumnezeu oricarei cereri.
Da, societatea de azi pune accent pe 'exterior', ci nu pe sinele omului, pe ceea ce este el cu adevarat.
Ce e de facut ? Sa fugim ? Nu putem. Dar putem evita pe cat posibil unele influente...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 26 Feb 2011, 18:04

mihaidinbrasov scrie:Dar putem evita pe cat posibil unele influente...
ce fel de influente ?
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 27 Feb 2011, 13:52

Imi cer scuze ca raspund in locul lui. Este doar parerea mea despre subiectul in cauza.

Cred ca se refera la influente exterioare care ne indeamna sa ne focalizam tot mai mult pe extern. Lumea simturilor (lumea sensibila, cum o numeste Steiner) ne indeamna sa ne focalizam pe materie, pe cele 5 simturi fizice, pe placeri si satisfactie de origine fizica. Dar totusi pot sa fie astfel de influente care, tratate cu moderare si atentie, sa nu ne distraga deloc de la cautarea interioara a propriei esente. Exemplu: muzica, iesitul la o bere cu niste prieteni (si baut cu moderatie) etc. Nu cred ca a cauta sa-ti cunosti Sinele, inseamna sa renunti la tot ce inseamna fizic. Faptul ca ne aflam aici arata ca exista un motiv bun pentru asta si ca nu trebuie sa respingem pe cat... sa stapanim.

Orice forma de influenta are putere pentru ca noi suntem undeva expusi, din necunoastere si lipsa de stapanire a propriilor laturi. Asa ca, cu cat mai multa practica de cunoastere interioara, cu atat mai puternica e ancorarea noastra in noi insine, si cu atat mai multe cunoastem despre noi, treptat. Si apoi, influente exterioare care inainte ne distrageau, acum trecem pe langa ele fara sa aiba putere asupra noastra...

De-asta cred ca a ne ancora in noi prin cunoastere clara (nu experiente senzationale si trairi "inalte" dar lipsite de intelegere) nu ne ofera doar o alinare temporara... Ne ofera un medicament unic pentru ranile pe care noi ni le-am provocat...

Si spun clar, nu vorbesc nimic din teorie. Doar din experienta... din ceea ce am aplicat si la care am vazut rezultatele.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 01 Mar 2011, 22:09

Si corpul fizic are insemnatatea lui, desigur.
Influentele de care ziceam sunt cele din lumea contemporana. Stiri despre base, irinel sau gigi... Evenimente mondene fara rost la care cascam ochii sa ne aflam in treaba. Astea nu ajuta cu nimic Sinele, sufletul. La asta ma refeream.
@Eldariel - spre exemplu gnosticii te invata mai intai partea de teorie, apoi trec la practica.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 07 Apr 2011, 10:48

O mare putere se afla in emotii ! Cine stie cum sa genereze emotiile si sa le indrepte in directia dorita de el are o mare putere de manipulare. Nu este vorba doar despre oameni , ci si de realizari. Asa ca, fiti atenti in voi dar si in cel cu care vorbiti . Ascultati-i vocea mintii prin cuvintele care le spune si prin glasul sau. Daca o persoana agitata va vorbeste cu o oarecare agresivitate iar voi ramaneti calmi, prezenti, in sinea ei Constiinta incepe sa o mustre. Si va simti nevoia sa se justifice intr-un final de ce a procedat asa. Ramaneti calmi si zambiti pacifisti si intelegatori si la aceasta justificare. Tocmai ati cioplit cu dalta un pic din ego-ul ei.

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 08 Apr 2011, 07:01

Mihai, asa e, legat de partea cu gnosticii. Doar ca nu mereu ceea ce spun sau fac acestia este cel mai eficient oricarui om.

Slightly, ceea ce spui acolo este adevarat in majoritatea cazurilor, mai ales la un om de rand care nu are prea multe de-a face cu propriul control prin cunoastere de sine. Insa mai sunt si oamenii care se pot folosi de agresivitate sau o stare mai de "FOC" pentru diverse lucruri, in mod constient. Eu am intalnit un astfel de om. Ideea e ca eu personal nu cred ca doar calmul si zambetele pacifiste sunt singurele semne ale unei constiinte cu un ego supus. S-ar putea ca de multe ori sa fie doar o alta latura a unuia care crede ca stie sau poate mai multe decat celalalt si ca asa il prinde sa-i mai dea inca o lectie despre cat de multe stie despre Ego. Din nou, dau dintr-un exemplu din trecut, mai precis un anume domn din Bucuresti.

Calmul si atitudinea pasnica, intelegatoare, pot sa-l insele si pe cel care le are daca prin aceasta are vreun scop fata de celalalt om, daca prin astea vrea sa dea o lectie aceluia. Zic despre asta in contrast cu o stare de calm naturala indiferent ca celalalt e agitat sau linistit. Cat timp acest calm interior, aceasta asa-zisa stare de prezenta depinde de un anumit motiv care-i are pe ceilalti oameni in vizor si nu DOAR propria fiinta, este un calm care nu serveste adevarata stare de atotcuprindere a emotiilor si gandurilor umane.

Ce am gasit eu este ca peste calm se pot asterne multe emotii, si acestea pot sa fie aratate si la suprafata. Insa asta nu inseamna ca acel calm si acea liniste interioara au disparut. Tocmai din pozitia lor, emotiile pot sa fie de orice fel, oricum aratate la exterior, pentru ca prin ele sa se reflecte ceilalti (sau celalalt) si sa arate cat de usor se ia de ceea ce observa acesta la suprafata omului centrat pe calmul omniprezent.

Situatiile pot sa fie multe si complexe, nu doar ceea ce Slightly a dat ca si exemplu si sfat.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Apr 2011, 11:06

Eldariel scrie: Slightly, ceea ce spui acolo este adevarat in majoritatea cazurilor, mai ales la un om de rand care nu are prea multe de-a face cu propriul control prin cunoastere de sine. Insa mai sunt si oamenii care se pot folosi de agresivitate sau o stare mai de "FOC" pentru diverse lucruri, in mod constient.
Eu cred ca mai potrivit ar fi sa zicem in loc de "oameni care se pot folosi de agresivitate sau o stare mai de "FOC" " oameni egoisti. Si aici nu ma exclud deoarece unele din experientele mele pe fiiconstient ma incrimineaza.
Eldariel scrie: Ideea e ca eu personal nu cred ca doar calmul si zambetele pacifiste sunt singurele semne ale unei constiinte cu un ego supus.
Asa este, dar eu nu rad fortat ci pentru ca aceasta stare este produsa de ceva interior care apare dupa ce imi dau seama ce se intampla cu celalalt. Apare o intelegere fata de cealalta persoana iar aceasta intelegere asupra a ceea ce se intampla cu ea imi produce zambete. :) Nu imi face placere nefericirea sa, ci tine de o bucurie interioara care apare in momentul cand inteleg ce se intampla cu acea persoana. De pilda am avut o confruntare cu o persoana mult mai in varsta, mi-a dat ceva de facut insa am gresit. A inceput sa se ambaleze si sa se ingrijoreze ca o va certa seful iarasi si iarasi. Am inteles ce se intampla in acel moment cu ea si am reactionat conform calmului meu interior. Apele s-au calmat imediat. La scurt timp dupa ce am remediat problema a simtit nevoia de justificare si sa imi dea explicatii in plus , asemenea unui copil :noob: . Lucrul asta mi-a smuls inevitabil zambete sincere.
Eldariel scrie:Cat timp acest calm interior, aceasta asa-zisa stare de prezenta depinde de un anumit motiv care-i are pe ceilalti oameni in vizor si nu DOAR propria fiinta, este un calm care nu serveste adevarata stare de atotcuprindere a emotiilor si gandurilor umane.
Ala dupa mine nu mai este prezenta.

Poate aceste randuri iti vor arata sau reaminti cateva lucruri noi sau care le stiai deja http://spiritual.dap.ro/viewtopic.php?f=9&t=25 . Am recitit si eu inca odata.
Eldariel scrie: Ce am gasit eu este ca peste calm se pot asterne multe emotii, si acestea pot sa fie aratate si la suprafata. Insa asta nu inseamna ca acel calm si acea liniste interioara au disparut. Tocmai din pozitia lor, emotiile pot sa fie de orice fel, oricum aratate la exterior, pentru ca prin ele sa se reflecte ceilalti (sau celalalt) si sa arate cat de usor se ia de ceea ce observa acesta la suprafata omului centrat pe calmul omniprezent.
In pacea interioara nu pot exista emotii negative si nici forme ale lor. De aceea ii si spune pace pentru ca tot ceea ce produce "rau" nu exista. Cel care spune ca este intrat intr-un calm launtric insa mintea sa urzeste planuri acela minte. Cand mananci grapefruit, are un gust "rau" iti produce disconfort, neplacere, este amar. La fel este in cazul emotiilor negative. Ele nu pot exista niciunde pe campul pacii.
Eldariel scrie: Situatiile pot sa fie multe si complexe, nu doar ceea ce Slightly a dat ca si exemplu si sfat.
Eu cred ca totul e cu atat mai complex si dificil cu cat incerci sa intelegi mental. Tot ce ai nevoie este cunoasterea directa prin experiente care se intampla, programate sau deja consumate.Vorbesc la persoana a 2-a impersonal. Iar eu asta fac si din asa ceva vorbesc. Fiecare om isi traieste adevarul propriu si cum zici si tu , exista atatea adevaruri cati oameni pe pamant.

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 10 Apr 2011, 08:41

Am inteles. Multumesc pentru accentuarea si explicarea perspectivei tale.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Apr 2011, 14:17

Dintre toate corpurile-durere care rezida in fiinta umana, acela care se activeaza in urma unei relatii in care a existat infidelitatea cred ca este cel mai periculos si puternic; aici ma refer la o relatie solida, unde ambele persoane se ataseaza una de alta profund insa la un moment dat se produce ruptura deoarece focul uneia dintre tabere se stinge. Apoi, in urma lui vine corpul-durere care se activeaza in urma unui deces al unei cunostinte apropiate, apoi corpul-durere care se datoreaza unei pierderi importante a unui bun material si tot asa. Cel putin astfel observ eu atasamentul oamenilor fata de situatiile respective si incapacitatea lor de a se desprinde de trecut. Trecutul ii urmareste peste tot iar Ego-ul isi reintra in drepturi de indata ce ii prieste atmosfera pentru a se inoi. El are mereu nevoie de o poveste pentru a-si creea o identitate. Prin corpul-durere el isi intareste aceasta identitate , as putea spune ca durerea reprezinta pentru Ego combustibilul existentei sale.

Scrie răspuns