Reflectii

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
VitalWorld
Moderator Global

Re: Reflectii

Mesaj de VitalWorld » 21 Noi 2011, 11:25

Eu as zice ca boala omenirii este somnul profund in care suntem aproape toti.

E o diferenta intre a avea o experienta reala, demonstrata si a scrie o carte in care afirmi ca Hitler a ajuns in Rai... Si ca orice ai face, e ok, si totul e bine, viata se recreeaza pe ea insasi, si alte bazaconii care nu sunt deloc conforme cu realitatea existentei noastre. La asta ma refeream.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Noi 2011, 14:07

Un video care l-am gasit pe youtube. Poate te ajuta.

"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 25 Noi 2011, 14:12

Omul pare un adevarat comediant in clipul asta :).
Poate acum ma contrazic pe mine insumi (cel putin in viziunea lui e ok, sa te reconstruiesti mereu si sa te recreezi mereu) si poate ca in discutiile sale a intervenit si Dumnezeu. I-a dat inspiratie. Dar e destul de clar faptul ca sunt idei subiective (se da de gol cand pomeneste de invatamantul Waldorf, sistem pe care Walsch il cunostea). Daca e sa credem in legea Karmei atunci nu putem crede ca Hitler a ajuns in Rai (considerand Raiul ca fiind un loc minunat), pentru ca nu avea cum. Daca e sa consideram ca orice drum am urma, totul e ok (uneori cartea lui parea o descriere hippie a vietii-> totul e ok, pace, iubire, suntem toti fericiti orice am face), inseamna ca si o crima e ok. Oare e ?
Nu il atac, ci doar ma refer la procentul de 15% din cartea sa (si din multe altele) in care se vorbesc aiureli. Restul de 85% a inspirat lumea.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 25 Noi 2011, 16:20

Ai dreptate.

Fara sa incerc sa rascolesc trecutul, ceva in sensul asta mi s-a intamplat cu o amica pe un alt forum. A ramas uimita de cartile lui Walsch si eu eram ca si tine in acea perioada, nu puteam intelege cum e atat de "sedata" ca totul e iubire etc. Mai mult, desi sangele fierbea in mine in acel moment, aveam niste momente proaste si imi zicea ca totul e iubire :lol: , aveam impresia ca imi vorbeste cu calm si de sus ca un guru iluminat ceea ce a zguduit puternic Ego-ul meu care tanjea dupa conflict.

Uite, daca folosesti un pic mintea descoperi lucruri care nu se leaga in multe carti. Totusi, sunt si urme de adevar in ce spune el . Am invatat ca trebuie sa analizam informatiile cu care intram in contact si sa nu inghitim tot asa pe nemestecate. E bine sa alegi ceea ce recunosti in tine ca fiind adevarat si care trezeste o traire, ce rezoneaza cu tine.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Dec 2011, 12:44

Ai vazut vreodata o oala sub presiune care sta sa ii explodeze capacul ? Daca vei incerca simtirea corpului interior , vei trai aceasta senzatie in tine.
Ce ar rezulta daca ai merge mai departe , dincolo de explozie ?

...

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 05 Ian 2012, 21:39

Pai, dupa explozie iesi in hiperspatiu. :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Feb 2012, 13:20

Pana de curand aveam conceptia ca a te conecta cu corpul interior presupune a simti o oarece forma. Incep sa cred ca nu asta este esenta practicii.Sau poate sunt putin confuz. Am patruns intr-o stare de a fi atat de simpla si profunda incat am inteles ca sunt ceva dincolo de forma. Prin simple scanteieri observand obiectele neinsufletite, percepand nemiscarea care le inconjoara si nemiscarea mea care ma inconjoara atunci cand sunt eu, pur si simplu, nealterat de nici o influenta mentala, pot simti acel "ceva" care este mai mult decat corpul fizic. E un abis nesfarsit de liniste si pace.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Apr 2012, 08:32

"Cine sunt?" intrebare la care oamenii iluminati ar spune "Eu sunt" . Cu siguranta ca trebuie sa traiesti o stare de constienta adanca incat sa ajungi sa spui "Eu sunt" . Multi o spun de dragul de a o spune, creand un Ego spiritual in jurul lui "Eu sunt" si imaginandu-se apoi cum ar trebui sa fie ei pentru a se atasa tiparului mental; astfel apare fragmentarea realitatii si departarea de Sursa.

"Eu sunt" poate fi realizat prin multe cai. Prezenta este una dintre ele, conectarea cu corpul interior, observarea ganditorului, perceperea spatiului, a nemiscarii sau a linistii. Aceste practici nu sunt menite sa te transforme; de fapt nu la prima vedere asa cum ar interpreta mintea, adica sa devii asemenea unui yoghin, budist sau vreun soi de Sfant. "Eu sunt" inseamna revenirea acasa, regasirea de sine, constientizarea faptului ca exista ceva acolo. Dar nu poti intelege acel "ceva" mental. El poate fi doar simtit. Eckhart Tolle o numeste Fiinta. Dar Fiinta nu este idol mental, dupa cum si cuvantul paremi-se a fost ales cu grija. Fiinta se refera la o realitate mult mai profunda; se refera la acea senzatie de a fi, acea stare de constienta, atentie, care este prezenta in orice lucrul sau vietuitoare, vibrand in functie de natura fiecareia, in nivele mai avansate sau mai scazute de constienta.

Fiinta poate fi simtita, dar nu inteleasa, si printr-o simpla inchidere de ochi. Daca inchizi ochii vei vedea doar negru. E un intuneric total. Nu este nimic acolo. Oricat te-ai stradui sa privesti in acea negura, nu vei putea detecta ceva. Dar totusi exista o viata ceva fara forma care priveste in acel intuneric. Este insasi Constiinta , acel Ceva care observa. In timp ce privesti in negura, poti simti un sentiment subtil a ceva ce este acolo si priveste in negura. Mentine atentia tot mai mult pe acest sentiment de a fi, in care nici o interpretare nu poate lua nastere, nici o forma nu exista, nici un gand, ci doar liniste pace si o senzatie de viu interior. Bucurie.

E greu sa mentii o parte a atentiei indreptata in interior si sa faci alte lucruri, dar in acelasi timp e la fel de usor. Partea frumoasa este ca dupa o perioada relativ scurta, focusarea se produce de la sine :good:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Oct 2012, 22:51

Din a doua jumatate a anului, au inceput sa apara tot mai multe semne ale unei schimbari. Lucruri bizare , daca sunt privite in mod conventional, insa total normale pentru o astfel de perioada. Parca si in lume raul si-a extins tentaculele si mai mult si a acaparat tot mai multi oameni. Ma asteptam ca generatia tanara de dupa anii 2000 incoace sa poarte in ei samanta schimbarii. Din pacate, cred ca va mai trebui sa asteptam o generatie, pe cea de dupa tranzitie , actuala poarta in ea ecoul lumii vechi.

Nu vad prea multa lume dornica de schimbare. Vad materialism peste tot dar in acelasi timp o inraire, o accelerare a materialismului. Este asemenea unui incendiu care cand se aprinde in toata puterea lui, produce un dezastru complet.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 16 Oct 2012, 19:13

Pentru prima data am avut o revelatie interioara in privinta legaturii tuturor lucrurilor. Am inteles...cuvantul care imi vine in minte pentru a descrie, este exact "iubire", am inteles cat de multa iubire poate exista in orice lucru. Cat de usor etichetam lucrurile , "asta e de calitate, asta nu e", "asta e mai buna, asta e mai putin buna", "asta e mai scumpa si mai buna, asta e mai ieftina si mai putin buna" . Sentimentul care l-am trait, este ca si lucrurile bune si cele rele sunt un singur lucru, provin din acelasi Izvor din care apare tot.

Daca imi plac anumite lucruri, sunt recunoscator pentru ca am parte de experienta respectiva, daca imi displac altele, nu mai sunt recunoscator. Ma opun, nu sunt de acord ca ceea ce imi displace sa aiba legatura cu mine. Dar sar din vedere faptul ca si ceea ce imi place si ceea ce imi displace fac parte din tot ceea ce este, din Dumnezeu. Iata cum gandeam pana azi si cum, sunt sigur, ca inca gandesc multi oameni.

Surpriza este ca s-a produs exact ca o revelatie interioara, nu am insistat eu, ci s-a produs de la sine.

Scrie răspuns