Telepatie

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Re: Telepatie

Mesaj de SAF » 27 Mai 2016, 13:53

Mi s-a mai intamplat de cateva ori in anii trecuti, demult, acum insa mi s-a intamplat iarasi. Azi. Cumparam paine, aveam hartii de 50 de lei si intreb vanzatoarea daca are sa-mi dea rest. In momentul cand am intrebat, aveam in minte "aveti sa-mi dati rest la 100 lei?", aveam convingerea ca era hartie de 100 lei cand de fapt eu aveam hartie de 50 de lei. Intr-o fractiune de secunda, am confundat hartia de 50 lei cu cea de 100 lei. Ii inmanez o hartie de 50 lei (in mintea mea 100 lei), am cumparat o paine. Imi da restul, care mi se pare putin cam gros , intuitiv, (acum parca mi-a revenit putin memoria si aveam feelingul ca trebuia sa-mi dea rest mai putin, sa fie mai subtire), si decid sa-l numar mai tarziu dupa ce ies din magazin asa ca-l pun la margine de tot dupa ultima hartie de 50 lei in portofel. Ies afara, ajung in masina si scot portofelul. Incep sa numar restul. In loc de 48 lei rest erau 98 lei rest in hartii de 10 lei , 5 lei si 1 leu. Imi scutur capul nevenindu-mi sa cred si incep sa scormonesc trecutul "i-am dat 50 lei sau 100 de lei?" . Numar iar banii , iar si iar, si incerc sa-mi aduc aminte : "50 sau 100 i-am dat?" . Mi-aduc aminte ca in urma cu cateva zile am schimbat 100e in hartii de 50 lei. Nu avea ce sa caute o hartie de 100 lei la mine. Merg la vanzatoare si o intreb : v-am dat 50 lei sau 100 lei ? Se uita si in acelasi timp ma uit si eu in cutiuta cu bani si erau doar hartii de 50 de lei. :soc: . Ii dau cei 50 lei inapoi , ea fiind mirata de situatia creata, eu cam buimac. :nea:

In acelasi loc , in urma cu cateva luni, la o alta vanzatoare , cumparand tot paine. Ii dau o hartie de 10 lei si dintr-o greseala de calcul/judecata imi creez asteptarea intr-o fractiune de secunda ca trebuie sa primesc rest tot 10 lei. Vanzatoarea imi da practic banii inapoi, rest 10 lei dar schimbati, hartie de 5 lei si bancnote de 1 leu. :nush:

Cred ca daca mi-as pune constient in minte sa primesc un rest anume, nu s-ar intampla , pentru ca exista incertitudini ca s-ar putea intampla intocmai. In cazurile de mai sus, nu aveam nici o nesiguranta ca nu ar fi exact cum ma asteptam.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Scrie răspuns