Meditatie

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Limena

Meditatie

Mesaj de Limena » 09 Mar 2011, 17:58

As dori ca in acest topic sa apara lamuriri cu privire la meditatie in primul rand, dar cine vrea poate sa vina si cu tipuri de meditatie ca discutie in cadrul topicului.

Nelamurile acestea sunt pentru incepatorii care inca nu percep si disting lumile spirituale ci doar simt senzatii.

Nu-i cunosc denumirea din literatura spirituala si ezoterica dar pot descrie tipul de meditatie pe care-l fac. Stau intinsa in pat si caut sa ma relaxez tot mai profund, corpul devenind aproape amortit si apoi stau si observ ce se intampla. Ce am observat e ca sunt constienta de amorteala trupului, de multe ori sunetele ce se produc prin casa se aud amplificat producand un val ca si senzatie prin corp (insa zgomotele nu ma deranjaza, caci sunt izolate si nu persistente), apoi am observat ca se mai intampla ceva ce numai ascultand o melodie in stare de relaxare se intampla: un fel de valuri (intensitate) din zona inimii, nu-mi pot da seama daca se disipa prin tot corpul, insa in zona inimii simteam intens si intr-un fel era corelat si cu creierul, ba chiar cautam sa vad daca se poate mentine un timp mai lung acele valuri sau fluxuri de energie (valurile si nu intensitatea); asa ca atat cat am vrut sa mentin valurile sa aibe loc, ele apareau...apoi intram in vis si nu mai aveau loc, dar cum imi reveneam din vis (fara a-mi scoate corpul din relaxare) si-mi propuneau sa vad daca reapar, se intamplau din nou sa apara.
Sunt doar senzatii si nu stiu inca de ce natura sunt sau daca treptat ma voi obisnui cu ele si-si vor face aparitia adevarata lor natura.
Un alt tip de senzatie mai diferita de acele valuri le simteam in zona palmei stangi, cel putin asa a fost ultima data, insa apar in ambele palme. Dar aici energia se simtea local si nu precum valurile.
Daca cuiva ii sunt familiare aceste senzatii, ar putea sa expuna ici o opinie?!...

SAF
Moderator Global

Re: Meditatie

Mesaj de SAF » 09 Mar 2011, 19:48

Limena scrie:, apoi am observat ca se mai intampla ceva ce numai ascultand o melodie in stare de relaxare se intampla: un fel de valuri (intensitate) din zona inimii, nu-mi pot da seama daca se disipa prin tot corpul, insa in zona inimii simteam intens si intr-un fel era corelat si cu creierul,
Ceva asemanator mi se intampla mie, doar ca eu ma concentram pe respiratie. Incercam sa simt respiratia in mine, sa simt aerul cum intra si iasa si sa observ "forta" care anima inima si o face sa bata. Voiam sa simt acea forta care determina muschiul inimii sa se contracte independent de vointa mea. Apoi se amplifica felul cum simteam bataile inimii si ajungeam sa simt pulsul ei in creier. Parea ca creierul pulseaza odata cu inima, simteam o legatura intre ele ceva un pic mai mult decat simplul puls.
Nu prea ma arunc in meditatii desi mi-as dori dar am acufene si asta nu-mi permite sa stau relaxat mult timp. :nrg:

Poate ca pe de o parte incerc sa aflu prin vise ceea ce nu pot afla constient prin meditatie. Poate e un fel de adaptare . Sau o noua adaptare. Altfel nu-mi explic cum brusc dintr-o data de cand practic autosugestia si m-am orientat pe spiritualitate, nu e noapte in care sa nu visez.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 11 Mar 2011, 22:31

Slitghly - nu e noapte in care sa nu visezi pentru ca te gandesti la asta. E normal, ti-ai 'reprogramat' subconstientul.
Limena - chiar m-am bucurat cand am citit 'valuri'. Asa am vrut sa le numesc si eu si asa le-am si numit, dar mi-era teama ca acest termen nu poate fi inteles de altii. Sunt un fel de fluxuri energetice, care exista oricum in timpul somnului, dar cand esti constient de ele pot parea ciudate, sau, daca intri mai mult in transa asta (constient), te pot speria. Mie mi se intampla usor usor sa nu mai imi simt antebratele, daca intru adanc in starea de meditatie.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 12 Mar 2011, 15:33

Mihai nu ma gandesc :). Chiar deloc nu ma gandesc ca "la noapte oare ce mai visez?".IN ultima perioada dimineata ma trezesc nu tocmai odihnit ci usor obosit. Este evident ca eu vreau sa ma odihnesc cat mai bine noaptea si nu as atenta la nelinistea mea gandindu-ma ce o sa mai visez la noapte. Fenomenul a inceput brusc odata ce am inceput cu autosugestia si asa o tine in fiecare noapte.

La ce te referi cand spui ca "ti-ai reprogramat subconstientul" ?
De fapt m-ar interesa parerea ta despre Subconstient. Pe mine ma intereseaza orice informatie legata de acest aspect. :ihi:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 24 Apr 2011, 07:12

Am incercat respiratia pranica, si se intampla ceva. Poate ritmul de retentie este de vina poate exercitiul de relaxare a diafragmei. La finalul a 10 respiratii pranice te simti mult mai energizat. Se instaleaza o stare euforica de bine, te simti mult mai vioi si as putea spune ca aproape ca se aseamana cu starea de vioiciune care te cuprinde cand intri in prezenta.

Limena

Mesaj de Limena » 24 Apr 2011, 08:26

Prana este peste tot, asta ar insemna ca toti avem parte de ea, implicit o aducem in noi. Dar multi dintre noi prin felul nostru haotic de a aborda viata si de a o percepe, pierdem din energie mai mult sau mai putin considerabil. Eu cred ca atunci cand ai aceasta interconexiune cu Viata/Totul intr-un fel esti stabil dpdv energetic, prana continua sa curga si prin tine, insa de data aceasta nu s-ar pierde in acea stare in care te afli.
Eu simt asta cand interactionez cu natura si ce se afla in jurul meu o simt in jurul meu.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 25 Apr 2011, 13:26

Asa este. Modul defectuos de a fi al omului modern produce blocaje energetice in organism obstructionand fluxurile de energie. Cred ca oricine reuseste sa se ridice deasupra gandirii cand este in mijlocul naturii poate simti cat de bine ii este :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 27 Iun 2011, 14:54

De cand practic constientizarea "inner body"-ului a aparut o senzatie noua, poate "stranie" . Este adevarat ca ma simt fara granite si mult mai liber insa la revenire la simturile fizice ma simt oarecum incomod sa-mi simt iarasi forma fizica. Ma simt constrans, limitat si o senzatie de "uscaciune" fixista apare. Se instaleaza o stare usoara de tensiune subtila si grosiera nu stiu sa explic exact senzatia. Nu este o senzatie tocmai placuta, m-am surprins ca imi doresc sa repet constientizarea corpului interior, vreau tot mai multe astfel de "evadari" :) . E ca un fel de drog, iti place tot mai mult, te simti tot mai in largul tau pe masura ce o repeti. Si dorinta apare ca un fel de nevoie . Cand ai pofta de ceva dulce sau iti este sete, ceva in sensul asta .

Limena

Mesaj de Limena » 27 Iun 2011, 15:54

Da, intr-adevar; dupa o stare de relaxare in care te simteai altfel, iar senzatiile erau diferite fata de senzatiile ce le ai prin intermediul corpului fizic, apare treptat o claritate ca poti fi si altfel(intr-o alta "forma" perceptibila), si-apoi revenirea la a te folosi de corpul fizic e ciudata totusi :)) ; nu ca ai depune un efort, dar simti ca "ceva" pune in functiune un corp fizic si parca constientizezi si simti o parte din proces;
...pana nu demult erai doar obisnuit sa treci de la starea de veghe la stare de somn(odihna) si cam la asta se rezuma viata ta.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 27 Iun 2011, 16:59

Io as spune ca e util sa continui sa fii in prezent chiar si la revenirea in corp. Atentie si la gandurile care privesc corpul fizic ca pe o limitare, si la cele care spun ca natura umana ar fi inferioara...

Scrie răspuns