Meditatie

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
Limena

Re: Meditatie

Mesaj de Limena » 27 Iun 2011, 17:37

De acord, Auriu :)
Oricum de ceva timp mi-am clarificat de ce si viata in corpul fizic de asemenea utila(ma refer sa cunoasc de ce este ea importanta si nu doar la nivel "asa e bine" sau ceva de genul) si cu folosinta Fiintei noastre. Da, e bine sa subliniem acest aspect; mai sus mentionam doar o sesizare e unei diferente intre cum e perceptia in corp si cum e cand te poti simti/percepe si altfel atunci cand simturile fizice sunt oarecum amortite sau intr-o stare mai inactiva.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 20 Iul 2011, 20:33

Ieri seara pe cand "eram in corp" si m-am dilatat in mediu au inceput sa apara pacaneli si niste sunete ciudate ce aduceau a tipete . M-am speriat si mi-am revenit insa am constatat ca revenirea s-a facut destul de greu fata de alte dati, greu in sensul ca din acea senzatia de dilatatie si fara forma a durat ceva sa imi revin total in simturile fizice. Cine are mai multa experienta , poate da niste informatii in plus ? :huh:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Limena

Mesaj de Limena » 26 Iul 2011, 17:58

Well.. eu nu am auzit urlete, insa senzatia de a pune corpul greu in miscare am dat de ea, dar numai la relaxari profunde. Ceea ce banuiesc ca tu ai ajuns la o relaxare profunda de ti-a fost "mai dificil" sa pui corpul fizic in miscare. A nu se intelege ca intampini dificultati mari de a-ti refolosi corpul fizic, e pur si simplu o inertie datorata relaxarii profunde a corpului fizic ca sa-i spun spu intr-un fel. Mi s-a intamplat odata sa vreau sa fac o miscare brusca lu' sor'mea din acea stare, insa nu mi-a reusit. Am simtit ca m-am sucit insa dpdv fizic nu am facut nimic :lol: Ma facut putin confua fenomenul, dar nu in sens ca m-am speriat de el, ci de insasi experienta avuta.
Faza cu urlete mi'e straina pentru moment...

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 27 Iul 2011, 00:01

Slightly scrie:Ieri seara pe cand "eram in corp" si m-am dilatat in mediu au inceput sa apara pacaneli si niste sunete ciudate ce aduceau a tipete . M-am speriat si mi-am revenit insa am constatat ca revenirea s-a facut destul de greu fata de alte dati, greu in sensul ca din acea senzatia de dilatatie si fara forma a durat ceva sa imi revin total in simturile fizice. Cine are mai multa experienta , poate da niste informatii in plus ? :huh:
Eu la revenirea din anumite dedublari am auzit sunete infioratoare. M-am obisnuit cu ele insa, nu ma mai sperie. Cica sunt niste interferente in momentul in care corpul astral revine in cel fizic...
Pe o scara de la 1 la 10 cat de mult te-au speriat sunetele alea ?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 27 Iul 2011, 08:51

Cred ca 7 . Aseara incercam sa ma surprind cand alunec in visare pentru a o face constient, si imi "cadea" capul pe perna. Ma lovesc un obstacol ca sa ii spun asa. Nu stiu daca e chiar obstacol. Aseara a fost prima data cand mi s-a intamplat. Pe cand intentionam desprinderea si imi aduceam aminte de dedublarea inconstienta din urma cu un an si incercam sa traiesc aceeasi senzatie sau sa imaginez senzatia cum ma desprind, am inceput sa am un fel de "atingeri" dar nu insinuez ca ar fi ale cuiva . Ci le simteam ca un fel de muste nu stiu, cand ti se pune o musca pe picior si o simti. Ba pe picioare, apoi imi furnica ceva in talpa, ba in palma. Asta nu mi s-a mai intamplat. In plus de fiecare data, am incercat de doua ori pana acum treaba cu desprinderea, cand incerc sa o fac pe moment nu simt teama. Insa dupa ce renunt si incerc sa adorm , ma simt vulnerabil la ceva ce e in jurul meu. Percep ceva in jurul meu insa nu stiu ce este. Dar stiu ca e acolo ! Nu ii pot determina natura insa se creeaza acest sentiment de vulnerabilitate care aduce dupa el frica.Acum, poate e frica de necunoscut, frica ce a ramas din experientele trecute, nu stiu.Daca ar fi vreo entitate rau inentionata cred ca mi-ar fi dat de stire. Ultima oara cand am avut o astfel de perceptie in realitate , mi s-a revelat in vis.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 07 Aug 2011, 21:37

Am observat ca perceptia corpului fizic este usor distorsionata atunci cand imi percep corpul interior in sensul ca nu se limiteaza la dimensiunile fizice cu care sunt obisnuit. Astfel , forma se dilata, parca, si ma simt mai larg , mai gros, lat, undeva la 10 cm dincolo de corpul fizic. Aceasta senzatie este cel mai usor de recunoscut daca va atinge cineva/ceva in timp ce va constientizati corpul interior.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 18 Noi 2011, 19:06

:blink: Waw ! :lol:

Atat pot spune. Azi am atins cea mai intensa stare de prezenta pe tot anul cred. Si am tinut-o cel mai mult. Cel putin 5 minute aceasta intensitate . Toata atentia pe intreg corpul. Am observat ca ea tinde sa se amplifice. La inceput, se nasc franturi, oscilezi intre atractia fluxului de ganduri si prezenta intensa, apoi trebuie sa faci un mic efort, tine de vointa, sa iti mentii atentia pe corpul tau, sa iti percepi propria senzatie de a fi. Si dintr-o data se amplifica puternic si te trezesti ca incepe sa apara subtil o bucurie interioara. Hop si imediat tresari in hohote puternice :lol: . Apoi, dispare iarasi imediat la fel cum apare, si devii iar umbrit de ceva greoi in tine. Nu sunt ganduri, e altceva. E un punct critic care daca nu l-ai lua in seama, fluxul de ganduri te-ar fura. Nu e placut de simtit, e ca o muchie de cutit acest punct . Si iarasi cu vointa , intensifici atentia si din nou tresari in hohote de ras apoi te linistesti rapid. E pentru prima data in viata cand simt un "ceva" sub corpul meu. Nu pot spune daca este corp energetic. Dar este ceva. Si de indata ce intensifici atentia pe acel ceva apare bucuria interioara urmata de hohote de ras.

Cred ca gheata a inceput sa se fisureze :happy2:

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 19 Noi 2011, 09:04

Ready to die? :D

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 19 Noi 2011, 10:18

Almost :rip:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 28 Noi 2011, 20:00

Starea respectiva a durat doar 3 zile. Am observat ca o pot "chema" inapoi oricand daca respect regula atentiei : cel putin 5 minute in legatura cu corpul interior. Cand iti simti corpul din interior apare vioiciunea si mintea se linisteste.
De pilda azi am simtit ca nu sunt lasat chiar de izbeliste. De la un anumit prag intervine o putere subtila care te ridica deasupra gandurilor involuntare. De acolo ea preia controlul, stiu ca pare bizar un pic poate, dar primesti o putere mare de a fi tu insuti. Intr-un fel, este nevoie de o mica , cautare interioara, si apoi brusc, dar brusc, gandurile inceteaza. Devii alert si simti un curent de inviorare subtila.
Mintea e supusa total. Prezenta ta e atat de autoritara, mintea nu misca sub dominatia prezentei!

Scrie răspuns