Meditatie

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
iollele
Utilizator

Re: Meditatie

Mesaj de iollele » 28 Noi 2011, 22:29

SAF scrie:Starea respectiva a durat doar 3 zile. Am observat ca o pot "chema" inapoi oricand daca respect regula atentiei : cel putin 5 minute in legatura cu corpul interior. Cand iti simti corpul din interior apare vioiciunea si mintea se linisteste.
De pilda azi am simtit ca nu sunt lasat chiar de izbeliste. De la un anumit prag intervine o putere subtila care te ridica deasupra gandurilor involuntare. De acolo ea preia controlul, stiu ca pare bizar un pic poate, dar primesti o putere mare de a fi tu insuti. Intr-un fel, este nevoie de o mica , cautare interioara, si apoi brusc, dar brusc, gandurile inceteaza. Devii alert si simti un curent de inviorare subtila.
Mintea e supusa total. Prezenta ta e atat de autoritara, mintea nu misca sub dominatia prezentei!
Intr-un moment tare greu mie, experientele tale ma invioreaza. Multumesc

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 29 Noi 2011, 09:21

SAF scrie: De acolo ea preia controlul, stiu ca pare bizar un pic poate, dar primesti o putere mare de a fi tu insuti.
Ca o completare, mai vreau sa adaug faptul ca aceasta experienta, in acest exercitiu de disciplinare poti cunoaste in mod direct acea putere mai mare decat mintea. Prefer sa o numesc ghidare superioara, sau ajutor venit din partea Constiintei Superioare. Trecerea deasupra gandurilor se realizeaza mult prea brusc ca sa spui ca tu singur ai reusit asta. Nu poti, mai ales cand vine vorba de minte. La inceput cand iti impui sa te ridici, este destul de greu, e ca un râu cu curenti puternici si pietre alunecoase.
Mintea este subtila si perversa in incercarea sa de a evada prezentului. Astfel, tu iti impui intentia de a deveni total prezent si a te rupe de fluxul de ganduri de a scapa din el, insa iti vin in minte ganduri din cartile care le-ai citit despre aceasta practica si astfel fluxul de ganduri te corupe la imagini mentale din trecut, ca in trecut ai citit cartea, si apoi din acele intamplari, filme mentale, par sa rezulte altele care te departeaza usor usor de la gandurile despre ceea ce ai studiat si te adanceste tot mai mult in trecut facand legatura cu fel si fel de intamplari , devenind iarasi amortit, adormit.

Atunci cand iti dai seama ca iarasi ai devenit furat de ganduri si te trezesti, este exact ca in perioadele de somn cand vrei sa stai treaz dar adormi, somnul te fura si tresari. Acea tresarire din somn este echivalenta cu trezirea ta din identificarea cu mintea. Nu este suficient. Cel putin in cazul meu, nu este suficienta aceasta tresarire. Ca si in lumea fizica, pamanteana, este nevoie de putina vointa pentru a ramane treaz. Paradoxal, in lumea fizica daca te lupti cu somnul, iti este greu deoarece corpul nu este odihnit, insa aici ai nevoie doar de o mica lupta cu "somnul" si apoi ceva mai mare, peste puterea ta, preia controlul si devii trezit total, alert, inviorat, fara sa existe vreo fortare psihica.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 29 Noi 2011, 09:28

iollele scrie: Intr-un moment tare greu mie, experientele tale ma invioreaza. Multumesc
Multi avem momente grele, dar putem sa le depasim. Cred ca prioritar este faptul de a nu uita de noi. O parte a atentiei sa ramana asupra perceptiei propriei noastre prezente in acel loc in acel moment, indiferent ce am face. Daca vei incerca, posibil sa observi dupa o scurta perioada faptul ca devii mult mai stabila emotional si ai un autocontrol mult mai mare in diverse situatii dar si ca fluxul de ganduri incepe sa se fractureze tot mai mult. :)

Practica indelungata, cred eu, ajuta la construirea unei discipline de fier.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 29 Noi 2011, 20:29

Totul are un rost, nimic nu se intampla "rau" chiar daca ne este greu sa intelegem asta. Intr-o ora mi-am schimbat complet perceptia asupra evenimentelor petrecute in viata mea. Soarele straluceste si vesti bune apar la orizont.
Totul tine de directia din care privesti!

Robert

Mesaj de Robert » 13 Feb 2013, 13:47

Salutare !

Acum ceva timp in jur de 1 an un prieten fara sa vrea m-a introdus in aceasta lume spirituala.Incet incet am aflat mai multe chesti iar la un oment dat a abordat in mare un subiect legat de chakre si am ramas cu unele nelamuriri , si anume :

Cand vrei sa faci o meditatie aceasta cum se executa?(un anumit sunet pe fundal sau o anumita pozitie? este o meditatie pentru fiecare chakra? cu anumite mantre si yantre?stiu ca manipura are mantra Ram iar vishuda are Om sau Um din cate am citit pe net :)

Eu am mai incercat dupa ce m-am informat pe net si am inteles ca trebuie doar sa fi relaxat..si am incercat o meditatie pe manipura cu o melodie de pe youtube solar plexus third chakra si inca ceva..ideea e ca eram relaxat dar in sinea mea vroiam sa se petreaca ceva orice furnicaturi ceva :) Am deschis ochii si pur si simplu vedeam totul in reluare..incercam sa ma uit in cealalta parte a camerei totul se misca in reluare si parca obiectele lasau o dara sa zic in urma lor .. m-a fascinat chestia asta .. am mai incercat dar singurul efect ar fi incalzirea palmelor .. trebuie neaparat sa se intample ceva? Stiu ca meditatiile se fac pentru relaxare si cam atat nu sunt foarte informat dar sunt foarte entuziasmat cand vine vorba de senzati noi si nemaintalnite :D

Poate cineva sa imi lase un ''manual'' din care sa inteleg mai bine rolul?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Feb 2013, 14:48

Manualul asta te-ar putea ajuta.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Feb 2013, 19:15

Meditatie=sa nu faci NIMIC. Restul este denumit in qigong drept "practica interna". De la un anumit timp, vei putea si medita, si actiona simultan. Wu Wei se mai numeste: actiune si nonactiune.
Pentru a obtine senzatii, mai intai e necesara meditatia, apoi practica sustinuta.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 19 Feb 2013, 19:26

Dupa o perioada agitata de 2-3 luni, brusc am decis ca trebuie sa pun piciorul in prag. Mai departe a curs de la sine. Am inceput sa insist pe a simti "ceva-ul" din spatele perceptiilor. Nu poate fi definit prin minte insa poate fi simtit ca fiind un "ceva" . Acest sentiment poate fi perceput daca exista suficienta atentie atunci cand privesti un obiect fix. Daca privesc un pom, pe langa faptul ca ii percep linistea , nemiscarea, si in acelasi timp imi indrept atentia pe ceea ce este in spatele privirii, pe acel sentiment, realizez pe "Ceva" . E ca si cum as intra inlauntrul capului meu , asemenea unei scufundari intr-o groapa , cand mergi si brusc pici intr-o groapa acoperita cu frunze deasupra, ceva in sensul asta. Cand percep prezenta , sentimentul "Eu sunt" care este in spatele perceptiei si fara de care incep sa inteleg ca nu ar exista ceea ce percep cu cele 5 simturi fizice, apare o atentie instanta, o vigilenta alerta.

Sentimentul de iritare subtil tradus prin plictiseala si nevoia de a face ceva pentru a scapa de el, dispare. Practic, e ca si cum m-as odihni, uneori simt o presiune in spatele nasului si totodata putin mai sus de nas insa in interiorul capului. E o senzatie placuta totusi.

Noaptea cand am vise, deja mi-am format un reflex sa devin constient de faptul ca sunt constient astfel ca stau tot mai mult in Acum, mi-aduc aminte sa imi mut atentia pe propria prezenta, la fel ca atunci cand sunt treaz. Sentimentul este total diferit. In vise, stiti ca nu va percepeti corpul fizic ca in realitate, il percepeti periferic ca forma insa nu il simtiti ca in realitate. Cand imi mut atentia pe propria Constiinta, instant nu mai am forma. Brusc nu mai percep periferic corpul fizic ci sunt ca aerul care umple o camera, sunt exact Ceva-ul din realitate pe care-l percep atunci cand imi mut atentia in interior. E un sentiment eliberator, placut, cand dispare forma fizica in vis este asemenea suflului exploziei unei bombe nucleare, ceva de genul, dar nu se vede, se simte, simt cum ma imprastii in tot si nu am limite insa sunt constient de propria mea existenta.

Scrie răspuns