Fenomene subtile neclare: intrebari

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Re: Fenomene subtile neclare: intrebari

Mesaj de SAF » 06 Apr 2015, 11:04

Salut,

Faptul ca simti fierbinte in palmi si talpi e un lucru foarte bun. Si mie mi s-a intamplat asa prin vara lui 2012; atunci a fost cel mai intens . E o senzatie placuta si are legatura, din cate m-am documentat, cu canalele energetice ale corpului. Am inteles ca senzatiile de caldura si racoare sunt caracteristice fluxului de energie vitala si atunci cand acestea apar are loc o intensificare a ei. Caldura are legatura cu deblocarea canalelor energetice , in limbaj traditional s-ar numi vindecare, e un lucru pozitiv. Aceeasi caldura am vazut ca apare si la bolnavii care fac acupunctura, am fost de fata cand si-au spus impresiile iar doctorul le-a confirmat ca este vorba de vindecare. Ca sfat as putea sa-ti spun sa continui cu aceasta concentrare pe talpi si palme apoi sa incerci sa maresti gradul de concentrare incercand sa-ti simti capul, trunchiul, picioarele mainile, gatul, si in final tot corpul.

Dupa 5 minute vei simti o senzatie de usurare si vioiciune , se datoreaza linistirii mintii, cel putin la mine asa se intampla, trebuie sa mentii atentia constanta pe corp simtindu-l si sa te adancesti continuu in aceasta practica. Nu exista limite, nu exista "pana aici a mers pentru ca aici trebuie sa ajung, pana aici se poate" . Este ca o aventura, cu cat te focusezi mai mult pe propriul corp, cu cat mentii atentia mai constanta simtindu-l, cu atat obtii experiente mai puternice , mai diferite si mai vibrante. Asta are un efect de domino : este posibil sa incepi sa ai vise lucide, premonitorii , sa observi o dezvoltare a telepatiei si poate chiar o dedublare astrala autentica. Nu-ti vorbesc din carti ci din experienta mea proprie ca sa intelegi ca toate aceste experiente nu le pot avea doar cativa oameni "Alesi" ci oricine. Insa nu oricine are disciplina necesara sa-si tina o parte a atentiei indreptata pe propriul corp in timp ce traieste in fiecare zi. Nu trebuie sa stai in pozitia lotusului si sa-ti golesti mintea de ganduri ca sa obtii rezultate. Intr-adevar, concentrarea e mai puternica atunci cand te dedici complet 1-2 ore /zi , dar o poti practica si facand lucrurile de zi cu zi.

Primul semn ca incepe transa si concentrarea are efect este somnul, incepi sa casti :somn: . Apoi simti caldura cum bine zici si incep sa apara mici reflexe involuntare pe corp, ca niste tresariri. Nu este neaparat nevoie sa apara toate semnele pot sa apara si doua sau doar unul, insa un semn care apare mereu si care iti poate indica, ca meditatia este eficienta este propria linistire, te simti impacat si linistit, simti o usurare.
Daca atunci cand apare somnul, insisti sa ramai treaza, e posibil sa ai parte de un inceput de dedublare. In cazul meu , simteam ca am doua capete si ca stateam drept, unul pe birou care era cu ochii inchisi si rezemat pe maini si celalalt care tocmai se indrepta si se ridica in sus de parca m-as fi sculat de pe scaun :nush:. Sau cel putin asa percepeam, ca aveam un cap, dar nu pot spune daca avea forma celui fizic, ci aveam doar propria perceptie acolo. Oricum, experientele difera de la om la om si nu exista limita in intensitatea lor.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

lilli

Re: Fenomene subtile neclare: intrebari

Mesaj de lilli » 07 Apr 2015, 20:14

Va multumesc frumos, faptul ca am cautat foarte mult sa citesc dar ca nu gaseam un raspuns, mi ati spus foarte multe lucruri.
Mersi mult

Scrie răspuns