Fenomene subtile neclare: intrebari

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Re: Fenomene subtile neclare: intrebari

Mesaj de SAF » 12 Mar 2013, 15:34

mihai40 scrie:Ah da uitasem ca este vb si de perceptii energetice.

dealtfel diferenta dintre rece si cald cu referire mai ales la centrul palmei (pt ca chakra corespondenta sa purifica cel mai usor) este si raspunsul cerului la diferite intrebari sau rugaciuni pe care le putem adresa , recomand ca ele sa fie de importanta daca vrem sa primiim un raspuns ,
Atumci cind adevarul este undeva la mijloc raspunsul va contine simultan si rece si cald iar cind problema ,cererea se va rezolva dupa un timp se va simti 2-3 secunde cald si abia apoi se va racori.

aceasta perceptie in traditia crestina se numste "darul deosebirii duhurilor si al adevarului" insa modalitatea practica nu este predata in facultatile sau scolile teologice
raspunsurile tin seama de puterea de a purta de aceea uneori unora li se poate ascunde unele taine mai grele iar altora nu.
Aceste senzatii de caldura si racoare sunt rezultatul prezentei energiei Ki. "Energia urmeaza atentia" asa ca daca ne vom concentra atentia pe palme ele se vor incalzi si vor aparea reflexe minuscule aleator. Daca ne vom indrepta atentia pe talpi la fel se va intampla, daca ne vom simti abdomenul, vor aparea ghiortaieli in intestine. Nu stiu daca e corecta comparatia, dar ca sa exprim mai bine ceea ce vreau sa zic, gandeste-te ca ai o retea de difuzoare legate la un CD player printr-un sistem sofisticat astfel ca atunci cand doresti sa dai mai tare sonorul pe difuzoarele din stanga, va trebui sa rotesti potentiomentul respectiv deci sa maresti amplificarea pe acea parte. La fel este si in cazul distribuirii energiei, in Qi gong probabil ai vazut ca acest lucru merge si pe alte persoane nu doar in autovindecare.

Paradoxal, este nevoie de o disciplina extraordinara de linistire a mintii pentru ca acest flux de energie vitala , energia Vietii de fapt, sa circule nestingherit prin om sau sa fie condus printr-un alt corp dupa vointa omului.

Deci , eu nu pot sa cred varianta cu raspunsurile divine la intrebari. Acolo unde mintea este linistita este si Dumnezeu, acolo unde mintea trancane , Dumnezeu este ascuns.

In site-ul recomandat de tine scrie :

" Priveşte fotografia timp de 2-3 minute şi spune în interiorul tău de câteva ori : "Vreau să primesc Realizarea Sinelui".
Este important să îţi doreşti cu adevărat această transformare."

Recunosc ca acum 2 ani am trecut pe acolo si am incercat exercitiul respectiv. Acum, dupa mai multa informare si practica in special, caci fara experienta directa informatia nu are valoare, pot sa spun ca autorul se afla in eroare. E parerea mea.

"Vreau sa primesc realizarea Sinelui" ... :) de parca ar fi ceva ce se obtine prin truda sau un obiectiv. Ce-a zis Iisus in Biblie ? "Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut. Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru. "

Realizarea Sinelui tine de schimbarea Constiintei. Constiinta devine constienta de Ea Insasi. Senzatia ca exista "Ceva" devine Constiinta pura, esenta divina care este fiecare om. Scopul este ramanerea in perceptia continuua a lui "Ceva" . Atunci este realizata uniunea cu intreg Universul , realizarea Sinelui. Personal am trait franturi din ceea ce scriu.
Lupta se da intre Constiinta si Ego.Desi nu e corect spus "lupta" caci la ce te opui, energizezi..Atata timp cat Constiinta nu devine constienta de Ea Insasi si se identifica , cu Ego-ul , va alerga mereu dupa implinire, dupa realizarea Sinelui, o va vedea mereu ca pe ceva ce trebuie sa vina, ce inca nu a venit si trebuie obtinut. Si-atunci Ego-ul devine spiritual, pentru ca crede ca , comportandu-se intr-un anume fel este pe calea de a obtine realizarea Sinelui. Si ea nu mai vine, si astfel se amageste.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

mihai40
Utilizator

Mesaj de mihai40 » 12 Mar 2013, 20:07

Energia Chi sau Ki -desi mai are si alte nume in diferite ramuri chineze - este aceeasi energie Kundalini sau Duhul Sfint interior.
Insa chiar daca simtagma energia merge dupa atentie este valabila totusi nu toate firele ei merge dupa atentia naostra ci doar unele .
Exista persoane care in timp au reusit o buna purificare si o inalta constiinta iar cind i-si pun atentia undeva fie palme fie talpi etc nu se incalzeste ci se racoreste probabil pentru ca atentia lor este mai putin plina de ego ci mai mult de duh sfint.

Realizarea Sinelui are mai multe intelesuri -unul este botezul sfint adica Satori -doar trecerea de Sahasrara si cu posibila -dar nu obligatorie- aparitie a perceoptiilor senzoriae spirituale despre care noi vb.'
Al doilea inteles este desavirsirea arhanta -Moksha sau Nirvana iar al treilea este drumul strabatut pina acolo, deci un efort mistic care este incepuut cu botezul al carui final este desavirsirea caracterului.
Ceea ce inseamna ca chiar de ai primit realizarea nu este obligatoriu sa detii de la inceput o stare de cosntientizare profunda , ea va veni in timp , desi uneori trezirea energiei poate fi de tip "trezire luminoasa" ca in cazul meu si cind in citeva secunde ai parte de o purificare f profunda incit ulterior simti f evident transformarea. In acest caz esti adus la un nivel relativ ridicat de purificare desi nu vei fi lipsit de incercari -care dureaza fix un an de zile, dupa care esti lasat jos din brate ca sa inveti sa mergi singur capatind pina atunci exemplu cam cum trebuie sa fii.

Nu poti crede ca e posibil un raspuns la intrebari tocmai pentru ca nu ai incercat verificarea practica - si nici eu nu am detaliat indeajuns, in realitate constiinta energei divine raspunde nu doar la formulari lingvistice ori mentale dar si la intentii sau dorinta catre adevar , nazuinta catre cunaostere si intelegere. Cu timpul si tu vei descoperi ca asa este. raspunsul fiind primit in tacere mentala cu o stare meditativa in care raspunsul trebuie perceput totodata si intuitiv. Alta conditie este sa poti crede orice varianta de raspuns caci in caz contrar daca ti se va raspunde vei primi doar ceea ce poti crede.
Cu timpul intuitia se va dezvolta incit doar cu ea vei afla orice iti doresti putind cere chiar si revelatii mai detaliate primite aproape instantaneu.
Personal am vazut pe sf Arsenie Boca procedind in acest fel pt contraverificarea unei informatii abia aflate de la o terta persoana..

In acest site se mentioneaza ca "Este important să îţi doreşti cu adevărat această transformare." inseamna ca o cerere verbala este de mai mica importanta insa cererea in sine exprima asumarea dorintei , acordul personal al liberuklui arbitru. Pina la urma asumarea practicii spirituale ulterioare.

Pina la urma oricit ai cere verbal daca nu iti doresti nu vei primi iar acest lucru este verificat din practica.
Acest site a fost vizitat de multa lume -majoritatea au confirmat apoi aparitia perceptiilor in diferite modulatii. El a fost creat de catre reprezentanti ai sistemului Sahaja Yoga.
In Sahaja Yoga acest botez este primit din prima zi - ceea ce inseamna ca acest sisstem se incadreaza la categoria Mahayoga -una dintre cele 3 categorii .
Specificul genaral in Sahaja Yoga legat de primirea botezului este ca el este realizat fie de catre, fie in prezenta, fie in prezenta unei fotografii a doamnei Guru care a creat sistemul in 1970 -chiar daca lucrurile fnctioneaza si fara o fotografie situatie cind susra externa de "udare pentru incoltire" provine de la Kundalini personal al altor sahaja yoghini avind astfel un efect de "lumina din lumina" ca focul de la o luminare la alta.
Insa diferenta facuta de o astfel de icoana este ca botezul poate fi realizat simultan la mai multe mii de persoane , si nu vb doar de poza dar si de inregistrarea vocala si eventual transmisa prin radio ascultatorilor.= lucru care a avut loc deja in unele tari intre care si Turcia si Rep Moldova.
-La inceputul Sahaja Yoga prin anii 70 pina spre 2000 si ceva se obisnuia ca pe linga afirmatia cererii simultan cu aplicarea palmei drepte (ca in Reiki) pe cite unul dintre spectele stingi ale chakrelor (canalul sting) sa se purifice mai mult canalul sting astfel ca Realizarea sa fie mai usoara.
-eu personal in 95 am cerut doar in gind direct doamnei privind doar o fotografie si aprioape instantaneu am si primit- " Eu ii voi binecuvinta inainte de a-Mi fi cerut"

In site acea fotografie este de fapt fotografia de la distanta a altei fotografii iar blurarea ei se datoreaza energiei divine care radiaza din ea ca dealtfel din toate fotografiile dinsei si care se poate verifica practic cu ajut palmelor apropiind sau departind palmele pt sesizarea diferentei de intensitate.

Blurarea nu are loc intotdeauna ci doar uneori , mai exista si alte fotografii in care apar astfel de efecte ori alte efecte chiar daca uneori inte ele se afla si dintre cele in care efectele apar ca urmarea a miscarii aparatului in prezenta unei surse de lumina puternica care lasa urme pe film.
Ultima oară modificat 12 Mar 2013, 21:03 de către mihai40, modificat 1 dată în total.

mihai40
Utilizator

Mesaj de mihai40 » 12 Mar 2013, 20:30

In continuare - avind in vedere ca tu ai o pozitie lipsita de intentii partinitoare - iti propun o formula de verficare practica folosita uneori in Sahaja care nu implica cereri mentale.
Ea trebuie realizata doar atunci cind in baza unei medii purificari putem percepe macar partial senzatiile racoroase.
Se procedeaza in felul urmator: se iau mai multe bucati de hartie aprox identice ca marime , sa zicem intre 6 si 12 - pe care se scrie cite o afirmatie sau intrebare , cu conditia ca afirmatiile sa aibe alternativ valori de adevar diferite , cum ar fi "1+1=4"
dupa care le vom impaturi pe fiecare in mod cit mai identic le vom amesteca intro gramada asa incit sa nu mai stim care ce si cum avind grija sa nu se deschida.
Dupa care luam aleatorr cite un bletel impaturit si fara sa il desfacem luindu-l deoparte vom pune palmele deasupra lui la o oarecare distanta 10-15 cm observind intro stare de liniste meditativa ce fel de "vibratii" radiaza biletul , calde , reci sau amestecate -iar apoi procedind pe rind si cu celelalte in functie de ceea ce simtim la fiecare in parte le sortam fara sa le deschidem in trei categorii si la sfirsit le deschidem ca sa le citim si sa afam raspunsurile la intrebari.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Mar 2013, 08:22

mihai40 scrie:
Nu poti crede ca e posibil un raspuns la intrebari tocmai pentru ca nu ai incercat verificarea practica - si nici eu nu am detaliat indeajuns, in realitate constiinta energei divine raspunde nu doar la formulari lingvistice ori mentale dar si la intentii sau dorinta catre adevar , nazuinta catre cunaostere si intelegere. Cu timpul si tu vei descoperi ca asa este. raspunsul fiind primit in tacere mentala cu o stare meditativa in care raspunsul trebuie perceput totodata si intuitiv. Alta conditie este sa poti crede orice varianta de raspuns caci in caz contrar daca ti se va raspunde vei primi doar ceea ce poti crede.
film.
Eu inclin spre " daca ti se va raspunde vei primi doar ceea ce poti crede. " :) Iar ceea ce imi raspunzi tu si din cate inteleg eu, nu este ceva ce pot crede. Deci cu siguranta nu e asta raspunsul :scuze: .

Inteleg ca este experienta ta proprie si iti multumesc ca ne relatezi din ea.

Biletele...Am incercat acum 2 zile la un fel de joc de carti unde iti arata ce este fiecare iar apoi se intorceau cu dosul si se amestecau astfel incat fiecare sa isi schimbe pozitia. Eu trebuia sa aleg ceva ce imi doream din ce imi aratau cartile initial. Daca una imi arata mere, si eu voiam merele , eu trebuia sa o ghicesc dupa ce se vor fi amestecat cartile si vor fi intors cu dosul in sus. Sunt 6 carti. Daca , cartea cu mere era in stanga de tot , dupa amestecare sansele ca ea sa fie tot acolo erau destul de mici. Asa ca , cu merele in minte si intentia ca le doresc, inainte de a descoperi una din cele 6 carti, brusc mi-a venit in minte sa o trag pe cea de langa , de langa cartea care initial voiam sa o intorc cu fata in sus. Si am nimerit merele. De doua ori la rand am procedat asa si s-a intamplat intocmai. Am mai incercat si in alte randuri insa mi-a lipsit "ceva" care a fost prezent in cazurile consecutive cand le-am nimerit. Nu mi-am dat seama ce.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

eL3ctr1c4L
Utilizator

Mesaj de eL3ctr1c4L » 28 Ian 2014, 21:24

Mi se intampla des un fenomen care nu-l pot explica, poate ma ajutati voi, nu este cine stie ce, insa sunt de parere ca trebuie aprofundat.
Seara cand ma bag in pat sa adorm, dupa vreo 15-20 min in care ma gandesc la fel si fel de lucruri intamplate pe timpul zilei, ma rog, nu asta conteaza, banuiesc ca fiecare din voi face acelasi lucru, in sensul ca nu adoarme instant. Asadar dupa acest interval de timp, in care devin foarte relaxat, incerc sa deschid ochii, dar nu foarte mult, doar cat sa observ lumina nocturna din camera, ei bine, vad un fel de umbre/nori negri care se plimba in jurul meu, prima oara cand am remarcat am fost foarte cuprins de spaima, fizic nu simteam nimic. Cu timpul m-am obisnuit si nu-mi mai este frica, insa nu inteleg ce se intampla. Sunt oare halucinatii vizuale ?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 28 Ian 2014, 21:31

Eu nu ma gandesc deloc inainte sa adorm, la nimic :) . Bine, exceptand situatiile cand ma transpun in tabloul meu feeric , dar nu ma gandesc la nimic din ce-am facut sau ce voi face.

Legat de umbrele de care spui, cred ca ar putea fi genele care se intrepatrund si care creeaza iluzia de umbre. Daca totusi esti sigur ca nu e asta poti deschide ochii si privi periferic, privirea periferica e mai "fina" decat cea focusata, si eu vedeam umbre dar periferic .

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 29 Ian 2014, 22:31

Luminiile acelea se creeaza cand ma concentrez pe chakra Ajna si sugereaza ca e stimulata.Stiu ca e un lucru important sa fie deschisa/activata inainte de proiectia astrala.Dar nu stiu de ce vezi cu ochii deschisi...

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 13 Apr 2014, 18:17

mihai40 scrie:Energia Chi sau Ki -desi mai are si alte nume in diferite ramuri chineze - este aceeasi energie Kundalini sau Duhul Sfint interior.
Insa chiar daca simtagma energia merge dupa atentie este valabila totusi nu toate firele ei merge dupa atentia naostra ci doar unele .
Exista persoane care in timp au reusit o buna purificare si o inalta constiinta iar cind i-si pun atentia undeva fie palme fie talpi etc nu se incalzeste ci se racoreste probabil pentru ca atentia lor este mai putin plina de ego ci mai mult de duh sfint.
Ar trebui sa invete si copiii la orele de religie atat. Si tot ar ramane cu ceva. Nu am citat intreaga ta postare dar sunt intru totul de acord cu aceasta.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Apr 2014, 22:01

Kingdom of Heaven - filmul in care joaca Orlando Bloom trage un semnal de alarma in privinta Bisericii si religiei in general.

lilli

Mesaj de lilli » 04 Apr 2015, 04:05

Salut
Ma pasioneaza foarte mult dedublarea pe care nu am avut-o niciodata, de putin timp stiu de acest fenomen dar m-a facut destul de curiosa. Am descarcat de pe internet audio de Monroe sunete binaurale (inceputul) acum nu stiu precis care sunt, cand am inceput sa le ascult au inceput sa mi se incalzeasca palmele si talpile la picioare in centru si la palme in centru. Nu am avut niciodata dureri ori probleme. Am simtit ca imi apare un foc in palma(centru) si talpi(centru) care de doua saptamani au ramas tot timpul . Va rog sa ma ajutati daca stie cineva de acest lucru.
Am cautat vreo lamurire dar nu am gasit-o nici intr-o parte.

Multumesc frumos, astept cu nerabdare raspunsuri.
Ultima oară modificat 06 Apr 2015, 10:55 de către SAF, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns