Vise

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Re: Vise

Mesaj de SAF » 29 Iul 2011, 13:45

Cateodata , in timp ce imi simt corpul interior, atipesc. In maxim 5 minute sunt deja in visare desi nu dorm in toata regula ci incep sa atipesc, oscilez intre somn si trezire. Chestia asta o fac stand pe scaun in pozitie normala. Adica, acum capul cade, peste 10-20 secunde il ridic. Cele 20 secunde sunt suficiente ca eu sa apar in diferite peisaje cu diversi oameni discutand diferite subiecte
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Ian 2012, 08:49

Legat de Biserici, am avut un vis azi noapte, alaturi de celelalte. Se facea ca tocmai construiam o mica Biserica in curte la mine. Si apoi m-am intrebat " Bai ce se intampla? Biserica pana si in curtea mea?" apoi am realizat ca aceasta graba de a construi prevesteste ceva, se pregatesc pentru ceva ce se va intampla la scara larga. Nu era vorba desore vreun soi de Apocalipsa. Mai degraba parea ca se pregateau pentru o confruntare. Odata terminata Biserica, au aparut si popii in ea. Se facea ca erau ca niste tapi bipezi, in loc de degete aveau acele varfuri ascutite ale copitelor, cum e copita despicata in doua, nici vorba de palme, erau murdari pe "maini" cu pamant namol, parosi, un fel de corcitura intre om si capra :lol:. Popii astia tapi parea ca detineau niste fete de companie frumoase. Si atunci, un inalt prelat cu functie mare in stat le-a cerut o anumita fata caruia lui ii placea mult. Si tapii l-au invitat pe oficial sa-si aleaga fata din grupul de fete, ca ei nu stiu la cine se refera. Si au coborat (si eu dupa ei, care acum nu mai aveam forma fizica eram ca un fel de spectator fara forma, in aer in jurul lor) pe o usa secreta din Biserica, in jos cam la 2-3 m sub pamant. Au mers pe un mic tunel intunecat cam de 6-9m apoi au facut stanga imprejur au mai mers pe alt tunel si dreapta imprejur si ce sa vezi : fata respectiva intina pe pat, miscari lascive parca il astepta pe oficial. Si dintr-o data 2 dintre popi au invaluit-o brusc in cearsafuri ca si cum i-ar interzice oficialului sa o priveasca. Si se rupea inima in ala, i-a zis tapului " ce sa fac sa o am " si tapul pe un ton care trada ingrijorare si usor rastit " vezi sa scoti birurile care sunt puse pe Biserica, sa scoti darile Bisericii catre stat " . In acel tunel cat am mers catre fata respectiva erau niste semne pe pereti de o culoare rosie intens dar cu o nuanta de negru, ce apareau si dispareau. Am o vaga impresie ca erau niste cruci. Apoi am realizat in vis, sa-mi aduc aminte, sa tin minte, ca fiecare Biserica are o usa secreta, o intrare secreta.

Ca e vorba de usa normala, sau de planuri ascunse, asta nu stiu.

Update : dimineata la birou, am obs ca miros a smirna. De unde ,habar nu am, dar stiu sigur ca asta e mirosul deoarece am mirosit smirna atat in Biserica cat si la Manastire acum cativa ani.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

KaTa
Utilizator

Mesaj de KaTa » 17 Ian 2012, 17:05

Foarte interesante visele voastre, oare ce o reprezenta, ce poate semnifica? Vreau sa precizez ca diversele culori din vise sunt altele in realitate, adica negru-alb, alb-negru etc. ulterior voi adauga un topic despre asta, dar cand voi avea mai mult timp liber si recitesc partea aceasta dintr-o carte. Asa ca vreau sa precizez ca daca visati ceva imbracat in negru nu inseamna neaparat ca slujeste raul si e negativ s.a.m.d.
Cum am spus, voi reveni cu un topic despre asta bine-nteles daca va intereseaza.
- Nu este lucru înţelept să spui: „voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. (Martialis)
- Cel mai mare duşman al cunoaşterii nu este ignoranţa, ci iluzia cunoaşterii. (Stephen Hawking)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Feb 2012, 12:46

Pana scrii topicul ala, o sa scriu visul meu de azi noapte .

Am visat ca te-am vizitat. Treceam prin localitatea ta. Erai de o statura mica, cam la 9-12 ani. Sapai ceva ce parea a fi o mica gradina afara din curtea ta. Cu tine era si o persoana mai in varsta undeva la 65 de ani. Parea sa-ti fie bunic. Locul in care ne aflam era un platou iar imediat langa el parea sa fie un munte cu pereti destul de drepti si o nuanta bruna-maronie. Casa ta era asezata ca si celelalte, pe acest platou. Erau cam 300m-500m distanta pana la peretele muntelui din casa ta. Pe munte erau alte case. Mi-aduc aminte ca ma miram cum poate cineva avea o casa acolo din moment ce peretele muntelui e atat de drept, cum poate cineva pasi pe acele gropite in perete, ce pareau a fi un fel de urme pe care sa calci pentru a ajunge la case. Atat casele din munte cat si casa ta erau dintr-un soi de lemn inchis la culoare iar din acoperisuri parea sa cada ca un fel de plete de rachita, nuieluse. Nu exista urma de electricitate casele nu aveau etaj insa parea ca aveau un fel de mansarda. Era un peisaj invechit sa spun asa, de demult. Mi-ai zis ,pe cand ma uitam la casa din munte, ca mi-ar sta bine sa locuiesc in ea s-ar potrivi caracterului meu, ceva in sensul asta. Casa avea o alura misterioasa si deborda de o liniste adanca, ca si cum nu ar fi fost locuita de mult timp. Apoi am observat ca in ciuda staturii tale, erai prea evoluat din punct de vedere mental. Nu ti-o lua in cap acum :lol: . Aratai ca un copil dar gandeai mult prea evoluat. Dincolo de munte parea sa fie Oltul :| .

Nu-mi aduc aminte daca inainte sau dupa visul asta a fost, si nici detaliile nu mi le amintesc, dar am mai avut un vis. Evident, nu am intrat in legatura cu informatii de natura a-mi influenta Subconstientul in acea seara. Am visat ca 2012 va produce o ruptura si se vor distinge doua lumi: cea in care suntem acum si cea care va veni.A fost ca un fel de cataclism climatic, s-a produs o schimbare la nivel global extrema din care a rezultat saracie la nivel mondial. Mai degraba era vorba despre o racire a Globului si nu o incalzire. Eram printre saraci, frangeam o lipie de paine uscata ca acelea ce se fac la tzara pe soba.Aveam hainele zdrentuite si plete murdare. O vaga amintire mi-a ramas, anume ca de undeva din neant am auzit ca acest cataclism climatic in care murisera multi oameni e un fel de selectie naturala. Dar nu eram disperat, undeva in sinea mea acceptasem ce se intampla si faptul ca este pentru noua lume ce va urma. Apoi, a mai fost ceva la fel de important. A fost legat de ceva ce avea legatura cu Universul dar nu-mi aduc aminte..

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Noi 2013, 18:44

Ati observat faptul ca atunci cand visam mintea nu o ia razna ca de obicei ? Nu ne ingrijoram de trecut, sau daca o facem are legatura cu trecutul apropiat, nu ne ingrijoram de viitor. Si nici simtamantul de sine nu este atat de puternic. Ne simtim parca mult mai relaxati data fiind absenta zgomotului mental.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Noi 2013, 09:55

Hm...n-am dat atentie pana acum.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 08 Dec 2013, 18:33

SAF scrie:Ati observat faptul ca atunci cand visam mintea nu o ia razna ca de obicei ? Nu ne ingrijoram de trecut, sau daca o facem are legatura cu trecutul apropiat, nu ne ingrijoram de viitor. Si nici simtamantul de sine nu este atat de puternic. Ne simtim parca mult mai relaxati data fiind absenta zgomotului mental.
Eu am incercat sa imi vad corpul fizic, era deseori destul de similar cu cel din realitate. Am atins obiecte sa vad daca le pot simti, a functionat. Insa, in majoritatea cazurilor, te simti ca un mic "norisor" de constiinta, ci nu ca un corp fizic ce se deplaseaza de nebun prin astral. Si da, linistea aia mentala (sa zicem daca si zbori constient in vis) e foarte relaxanta.

Andrei
Utilizator

Mesaj de Andrei » 21 Ian 2014, 21:56

Din niste informatii citite de pe net si niste videobloguri am inteles ca atunci cand mergem la culcare in fiecare seara iesim si mergem in dimensiunea a 4-a (nu sunt sigur daca e a 4-a sau alta) iar in dimensiunea aceea pooti creea orice dar noi nu ne putem aminti tot deoarece nu avem subconstientul antrenat..acum din ce am vazut pe internet..nu stiu ce sa zic despre asta, dar pare destul de legitim.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Ian 2014, 22:03

Nu stiu cat de adevarate sunt astfel de informatii, mi s-a intamplat o singura data sa visez ca dorm, apoi in timp ce dormeam in vis visam din nou. Cand m-am trezit in vis, am crezut ca m-am trezit in realitate eu, dar apoi m-am trezit cu adevarat aici in forma fizica. Dublu vis cum ar veni. Rasfoind mai demult niste articole despre crestinism am dat peste o informatie din care am inteles ca ar exista douasprezece astfel de dimensiuni pana la Dumnezeu, adica eu patrunsesem doar pana intr-a doua. Nu stiu daca am inteles corect sau daca acele informatii sunt adevarate. A fost o experienta destul de bizara.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 30 Mar 2014, 13:48

Noaptea trecuta am avut un vis cu vecinul de sub mine, se facea ca era foarte nervos ma certa nu stiu din ce motiv, aproape sa devina violent. El e plecat in Italia cu serviciul. Cand m-am uitat azi afara, masina sa era in parcare. S-a intors acasa.

Scrie răspuns