Vise

Povesteste intamplarea ta. Afla parerea si celorlalti!
SAF
Moderator Global

Vise

Mesaj de SAF » 29 Apr 2011, 08:49

Vi s-a intamplat sa puteti visa in doar 10 minute de somn ? De pilda te trezesti acum ora 8:00 AM te uiti la ceas faci un rezumat rapid mental a ceea ce urmeaza sa faci azi si apoi zici sa mai adormi iar pentru inca cateva minute pana la ora 8:30 AM cand trebuie sa o iei din loc :) . Asta mi s-a intamplat mie. Am atipit pe la ora 8:02 cand a inceput un nou vis destul de asemanator cu cel care a fost in timpul noptii. Doar ca lipseau unele personaje. M-am trezit la 8:10 desi multe se intamplasera in vis in aceasta portiune de somn. Cand am deschis ochii si am vazut ca ceasul este 8:10 am ramas un pic surprins avand in vedere complexitatea si detaliile visului.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Re: Vise

Mesaj de Auriu » 29 Apr 2011, 09:46

Poti dormi 10 minute si sa ai un vis in care trec fo 3 zile...
Daca tot e deshis subiectul, am putea vorbi despre interpretarea viselor. Bineinteles, interpretari personale - cel care viseaza stiid cel mai bine despre ce e vorba in vis, cum s-a simtit etc.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 29 Apr 2011, 11:22

Am visat numele contului tau desi nu m-am gandit deloc la asta :lol . Undeva in visul din timpul noptii aparea numele "Auriu" :unsure:.

E o idee buna ce propui tu :) .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

ThatsLife

Mesaj de ThatsLife » 29 Apr 2011, 17:38

De cate ori dorm cu fata in sus, am cosmaruri. Ma lupt cu forte,duuhuri ,imi apar in vis fiinte de care ma sperii.O lupta !
Sotia ma trezeste de fiecare data si constat ca sunt cu fata in sus.
Acelasi lucru se intampla de fiecare data cand dorm in pozitia asta.
De ce oare ?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 29 Apr 2011, 18:51

Lucrul asta mi s-a intamplat mie dar numai cand aveam si mainile intinse deasupra capului. Mereu cand dormeam cu fata in sus si mainile deasupra capului pe perna aveam cosmaruri. Din fericire au disparut demult, aproape 2 ani, cam de cand am devenit liber cugetator. Acum orice imi produce frica , entitate in vis ori orice altceva il provoc si mai tare prin confruntare . Fiecare isi creaza felul in care confrunta ceea ce ii iese in cale, eu mi-am format propriile incantatii de a aduce Lumina, in functie de experiente inspiratie si ceea ce simt.

Legea Vietii " sa nu crezi vreodata ca cineva sau ceva iti poate face cel mai mic rau, caci daca ai gandi in acest mod gresit ii dai putere asupra ta".

Pace :friends:

ThatsLife

Mesaj de ThatsLife » 29 Apr 2011, 20:42

Slightly scrie: Legea Vietii " sa nu crezi vreodata ca cineva sau ceva iti poate face cel mai mic rau, caci daca ai gandi in acest mod gresit ii dai putere asupra ta".

Pace :friends:
Ideea este urmatoarea : in urma cu cativa ani ,am avut un vis,un cosmar.
Se facea ca eram undeva intr-o casa cu multa lume.O casa necunoscuta,cu oameni necunoscuti mie si totusi familiara in acelasi timp.In multime am zarit o femeie in varsta ,as putea spune undeva la 60 de ani care ma urmarea cu privirea.
Ce poate fi cutremurator in asta ? Ca vezi o femeie in varsta care te priveste ?
Si totusi nu va pot spune ce am simtit in privirea acestei femei si ce reactii am putut avea in vis.Nu am simtit o asa teama in viata mea un fior launtric de groaza,imi tremurau picioarele de teama si nu numai in vis.Tremuram cu totul in pat de teama ,groaza,simtiri si emotii cu greu de descris in cuvinte.
Incercam sa urlu la ea,de fapt ii urlam doar in gand caci nu puteam deschide gura.Ce vrei de la mine ??? incercam sa o intreb.
Ea a venit la mine si mi-a spus : In trei zile voi trece prin odaile tale si iti voi lua viata !
Sotia a fost cea care m-a trezit ,va dati seama si ea speriata de reactiile care le aveam in timpul visului.
Teama nu s-a incheiat odata cu trezirea din vis.Am fost atat de marcat incat mi-a fost teama sa mai adorm.Si totusi cand am atipit din nou am avut impresia ca o vad chiar in camera langa patul in care dormeam.Din nou aceleasi reactii,sotia ma trezit din nou si...nu am mai dormit pana dimineata.

Dupa trei zile am fost la un pas de a muri inecat cu o pastila(nu mai intru in amanunte acum)iar dupa tei ani ....am avut un ...mare necaz in familie.

Ce imi puteti spune despre asta ?

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 29 Apr 2011, 21:03

Hihi, interesanta faza cu nickname-ul meu. Mai patesc si io d'astea...

Sunt persoane care se simt vulnerabile cand dorm cu fata in sus, de unde si fricile din vise - care frici creaza scenarii horror cateodata.

Scene din viitorul propriu sau al persoanelor apropiate apar frecvent in vise. Numai ca sunt codate, de cele mai multe ori. De exemplu, daca visez o scena dintr-un viitor probabil, nu voi vedea exact faptele, dar le voi simti. Nu ma axez atat pe ce vad, cat pe ce simt.
Visul cu femeia se pare ca a fost un avertisment, pe de o parte. Pe de alta parte, mi se pare ca scoate in evidenta frica de moarte, de pierdere a identitatii, de unde si reactiile. Atitudinea creaza evenimentele, iar ele functioneaza ca oglinzi din interior.
Chiar ma gandeam azi ca oamenii primesc tot timpul informatii despre orice, dar sunt atat de prinsi in propria minte incat nu vad semnele care sunt peste tot.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Mai 2011, 13:52

Nava camuflata de nori-aburi, baza militara, o lupta care aducea mai mult a competitie confruntare cu cineva mai pregatit decat mine. Asta am visat azi noapte.

Nu cu mult timp in urma, aprox 3 saptamani-4, "eram" intr-o pivnita ma ascundeam de o invazie venind din Orient . Era o invazie aeriana, zeci poate sute de avioane de lupta lansau rachete pe intreg cerul. Mi-am zis , armata romana nu trimite nici un avion ceva sa ne apere ? Atunci au aparut cateva avioane romanesti care au inceput confruntarea. Un elicopter romanesc plutea deasupra pivnitei in care eram ascuns statea la 200 m in aer si tragea de pe loc. Atunci l-a nimerit in plin o racheta si s-a prabusit. Sentimentul care il traiam privind lupta era ca , cu toate ca invadatorii erau superiori numeric, cu ultimele forte armata romana incerca sa ne apere. In final au navalit peste mine si familia mea in pivnita, niste militari care semanau cu chinezii ori rusii. Au tras si ne-au impuscat. M-au atins gloantele, m-au lasat puterile dar nu simteam durere deloc. M-am prabusit la pamant constient totusi. Stiam ca traiesc asa ca mi-am zis sa-mi tin respiratia ca sa ii insel , sa creada ca sunt mort. Apoi am aparut in oras brusc. Pe strazi erau oameni care semanau foarte mult cu cei care intrasera in pivnita. Erau turmentati si dadeau gura. Sentimentul era ca orasul fusese invadat, ocupat.

Sunt zile in care imi amintesc detalii ale unor vise petrecute cu ceva timp in urma. Mi le amintesc din senin.

Limena

Mesaj de Limena » 09 Mai 2011, 19:25

Eu ce constat in ultimul timp ca visele mele au anumite decoruri ca sa le zic intr-un fel...e ca si cand sunt locuri/timp bine definite, in vis ma refer.
In ultimul timp imi pot aduce aminte ca am visat adica nu am senzatia ca nu am visat nimic si am flashuri din acele vise, constat ca in aceleasi decoruri am mai fost in alte vise cu mult timp in urma. Practic revin in aceleasi locuri/timpuri onirice si continui intamplarile stiind ce s-a intamplat inainte si totusi ce s-a intamplat si-n realitate. Ca exemplu la ultima idee e ca desi bunicu a murit, el reapare in vis acasa unde locuia si eu stiu ca el a murit dar totusi a reinviat, stiu ca s-a intamplat ceva in acest sens si el poate fi acum cu noi chiar daca in trecut stiam cu totii ca a murit. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa fie el prezent si sa constientizez ce am spus mai sus, si in planul fizic cand revin ca si constiinta mi se pare foarte bizar sa concluzionez asa ceva in vis mai ales ca in realitate nu e posibil acest lucru, acele concluzii ale mele...Oricum e fain apoi, intr-un fel prezenta celor ce au murit se simte inca in tine in mod constient ca si feeling.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 10 Mai 2011, 13:42

Slightly scrie:Vi s-a intamplat sa puteti visa in doar 10 minute de somn ? De pilda te trezesti acum ora 8:00 AM te uiti la ceas faci un rezumat rapid mental a ceea ce urmeaza sa faci azi si apoi zici sa mai adormi iar pentru inca cateva minute pana la ora 8:30 AM cand trebuie sa o iei din loc :) . Asta mi s-a intamplat mie. Am atipit pe la ora 8:02 cand a inceput un nou vis destul de asemanator cu cel care a fost in timpul noptii. Doar ca lipseau unele personaje. M-am trezit la 8:10 desi multe se intamplasera in vis in aceasta portiune de somn. Cand am deschis ochii si am vazut ca ceasul este 8:10 am ramas un pic surprins avand in vedere complexitatea si detaliile visului.
Visul de dimineata este cel pe care ti-l amintesti cel mai bine, de asta ai impresia ca dureaza mai mult. Totodata, in vis, notiunea de timp este destul de distorsionata, iar evenimentele au loc intr-o ordine uneori nefireasca.

Scrie răspuns