Liberul arbitru

Informatii utile despre cum sa ne realizam potentialul spiritual.Exercitii de constientizare, practici probate in experientele proprii, concluzii.
magicinsights
Utilizator

Re: Liberul arbitru

Mesaj de magicinsights » 13 Iul 2012, 13:39

...am descoperit eu ca e o chestie de mare responsabilitate.

La un moment dat, ajungi sa iti dai seama ca, pur si simplu, NU STII prea bine ce sa faci, cu liberul arbitru. Il avem si, uite, am facut totul varza, dam voie la lucruri care nu ne plac si nu le mai gasim pe cele care ne-ar sustine intru viata... Asa ca, disperati, dam fuga la meniul de 'liberul arbitru' si selectam 'voia lui Dumnezeu'. Si aici... iar ne-am zapacit, deoarece care Dumnezeu. Ala - ca al lor, alalant - ca in niciun caz... :wall:
Mie personal, la faza asta, singura chestie care mi s-a parut ca ar mai fi de facut ar fi sa ma intreb, mai frate, dar care o fi voia vietii, de fapt? Ce o fi voit viata, ce intentie o fi avut ea, cand m-a rasarit pe mine pe-aici, ca forma de viata?

Si tot ascultand asa la clipocitul vietii, doar-doar s-o auzi vreun raspuns, mi-am dat seama ca viata e un arbitru minunat. Doar ca nu prea e lasat liber, arbitrul asta, ci mai degraba, e sufocat de tot soiul de forme aberante de 'liber arbitru'.

Pe bune. Eu asa am observat. Cu totii suntem intr-o cursa mareata de sufocare a singurului arbitru liber care exista pe-aici, pentru a il inlocui, care mai de care, cu propriul nostru liber arbitru :bataie:

Um... :anyone: ???

ps multumesc de ajutor :blush:

laura

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Iul 2012, 14:06

Daca am inteles bine te referi la conditionarea pe care o primim? La felul cum ni se impune sa intelegem liberul arbitru? Poti dezvolta putin mai mult ? Eu is mai greu de cap oleaca cateodata :scuze:

Cu placere.

Uite inca ceva http://spiritualitate.net/viewtopic.php?f=38&t=145 :good:

si aici

http://spiritualitate.net/viewtopic.php?f=38&t=44
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 13 Iul 2012, 15:39

Cumva asa. Adica, noi avem 'liberul arbitru' - avem voie sa alegem, dar nu stim sa alegem decat conditionat. Pur si simplu, nu stim sa alegem altfel. Nu cunoastem sentimentele legate de libertate si neconditionare, nu (mai) stim sa le simtim. Nu stim sa primim neconditionat, nu stim sa dam neconditionat... Asa ca, mai degraba, 'conditionarea' de care zici tu e o chestie de ignoranta, in care nu dam voie la ceea ce vrea dumnezeu (sau viata) pentru noi, ci la ceea ce vrem noi (care nu prea stim sa vrem ceva ok). Cum ar veni, viata sta acolo, cu mana intinsa catre noi, si asteapta ca, printre alegerile noastre ignorante, sa o vedem si noi, sa o auzim si noi... sa ii dam si noi voie vietii noastre sa ne faca viata :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 13 Iul 2012, 23:09

magicinsights scrie:Asa ca, mai degraba, 'conditionarea' de care zici tu e o chestie de ignoranta, in care nu dam voie la ceea ce vrea dumnezeu (sau viata) pentru noi, ci la ceea ce vrem noi (care nu prea stim sa vrem ceva ok).
Daca am sti cum sa ne deschidem pentru Dumnezeu, poate ca altfel ar sta lucrurile. Pana atunci, suntem ca cucuvelele pe timp de zi, adica orbeti :).
SI cred ca e cu atat mai greu sa te deschizi atunci cand nu te poti desprinde de minte. Odata desprins de minte, incepi sa fii, te dezlipesti de conditionari si de eu-ul tau social. Nici eu nu stiu ce vrea Dumnezeu cu noi, nu am aflat decat din carti, dar in sinea mea nu am trait aceasta intelegere. Uneori am impresia ca e suficient ceea ce am, ce sunt, alteori simt ca mai e ceva ce trebuie cunoscut. E ca si cum ceva te-ar chema te-ar impinge sa descoperi un ceva anume, nu stiu sa exprim exact.
magicinsights scrie: Cum ar veni, viata sta acolo, cu mana intinsa catre noi, si asteapta ca, printre alegerile noastre ignorante, sa o vedem si noi, sa o auzim si noi... sa ii dam si noi voie vietii noastre sa ne faca viata :)
Ihi. Si ce sa facem ? Sa ne desteptam ca sa o vedem si sa o auzim ? Daca da, cum ? Si cum comunica Viata cu noi ? Prin semne ? Coincidente? Cei mai multi oameni nu cred in asa ceva si incep sa te priveasca suspect (din punctul lor de vedere) :unsure:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 14 Iul 2012, 01:10

SAF scrie: Daca am sti cum sa ne deschidem pentru Dumnezeu, poate ca altfel ar sta lucrurile. Pana atunci, suntem ca cucuvelele pe timp de zi, adica orbeti :).
SI cred ca e cu atat mai greu sa te deschizi atunci cand nu te poti desprinde de minte. Odata desprins de minte, incepi sa fii, te dezlipesti de conditionari si de eu-ul tau social. Nici eu nu stiu ce vrea Dumnezeu cu noi, nu am aflat decat din carti, dar in sinea mea nu am trait aceasta intelegere. Uneori am impresia ca e suficient ceea ce am, ce sunt, alteori simt ca mai e ceva ce trebuie cunoscut. E ca si cum ceva te-ar chema te-ar impinge sa descoperi un ceva anume, nu stiu sa exprim exact.

Mmm, poate ca intai de toate ar fi ne linistim, usurel-usurel. Iar apoi, daca tot suntem prinsi de minte si e greu sa ne desprindem, am puteam sa luam haturile in maini si s-o indreptam frumusel (pe ea, pe minte) catre... inima, de exemplu. Cateva idei, dar nu tine seama de ele prea mult :drunk: Cel mai bine e fara idei. E asa de linisteee :dots:

seara buna,
l

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Iul 2012, 23:40

Te referi la modul figurat sau propriu ? Ca daca o spui la propriu, atunci nu pot obtine mare lucru. De fiecare data cand ascult o parte a corpului, apar mici reflexe si apoi un somn foarte puternic ma fura. Evident, nu exista inchidere de ochi fara binecunoscutele vise, chiar daca atipesc pentru 5 minute. Deocamdata exersez sa raman constient pe parcursul somnului asta si sa vad ce se intampla dar e foarte greu, visul e foarte puternic din punct de vedere al atractiei. Poate ca am o minte inca activa. Inca lupt cu ea.

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 14 Iul 2012, 23:59

SAF scrie:Te referi la modul figurat sau propriu ? Ca daca o spui la propriu, atunci nu pot obtine mare lucru. De fiecare data cand ascult o parte a corpului, apar mici reflexe si apoi un somn foarte puternic ma fura. Evident, nu exista inchidere de ochi fara binecunoscutele vise, chiar daca atipesc pentru 5 minute. Deocamdata exersez sa raman constient pe parcursul somnului asta si sa vad ce se intampla dar e foarte greu, visul e foarte puternic din punct de vedere al atractiei. Poate ca am o minte inca activa. Inca lupt cu ea.
destul de 'la propriu', pana la urma. altfel n-ar avea sens... am facut un playlist de 'sound technologies' pe youtube. habar nu am de ce, dar asta imi vine sa iti spun acum, si e in legatura cu constienta pe parcursul somnului. poate e de ajutor. pe mine m-au ajutat mult experimentarile cu frecvente binaurale, cu frecventele 'arpegiului sacru' (sacred solfegio)...

stii cum, eu mi-am dat seama ca, atunci cand cauti cu sinceritate adevarul, adevarul te ajuta sa-l gasesti. serios. iti aduce in cale 'metoda' cea mai potrivita, situatia perfecta ca sa-i vezi stralucirea, sa-l simti cum vibreaza... ceva, daca vrei sincer sa-l gasesti. :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Iul 2012, 00:02

Multumesc, am sa arunc maine o privire peste acel playlist. :hmmm:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Iul 2012, 00:03

Daca ai 40 minute libere, poate vrei sa te uiti aici : http://spiritualitate.net/viewtopic.php?f=15&t=187 . E o conversatie interesanta intre doi indrumatori destul de cunoscuti :).

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 15 Iul 2012, 00:05

multumesc :)

Scrie răspuns