Liberul arbitru

Informatii utile despre cum sa ne realizam potentialul spiritual.Exercitii de constientizare, practici probate in experientele proprii, concluzii.
magicinsights
Utilizator

Re: Liberul arbitru

Mesaj de magicinsights » 15 Iul 2012, 00:07

SAF scrie:Multumesc, am sa arunc maine o privire peste acel playlist. :hmmm:
daca le faci pe cele de lucid dreaming sau theta, e preferabil sa fie seara, sau sa ramai intr-un spatiu linistit dupa aceea. dar sigur o sa simti tu, cum e mai bine pentru tine...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Iul 2012, 10:09

Pentru cine mai doreste, am sa pun un link aici http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... re=g-all-a:

Multumesc.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 15 Iul 2012, 10:38

SAF scrie:Te referi la modul figurat sau propriu ? Ca daca o spui la propriu, atunci nu pot obtine mare lucru. De fiecare data cand ascult o parte a corpului, apar mici reflexe si apoi un somn foarte puternic ma fura. Evident, nu exista inchidere de ochi fara binecunoscutele vise, chiar daca atipesc pentru 5 minute. Deocamdata exersez sa raman constient pe parcursul somnului asta si sa vad ce se intampla dar e foarte greu, visul e foarte puternic din punct de vedere al atractiei. Poate ca am o minte inca activa. Inca lupt cu ea.

'neata. acum mi-am dat seama ce ai vrut sa spui, cu 'figurat sau propriu' :scuze:
Nu 'la propriu' in sensul de a te concentra pe inima, sau pe chakra inimii sau mai stiu eu ce. Sa aduci mintea inspre inima, eu spun in sensul de a integra, de a alinia adevarul inimii cu ceea ce e mintea. Adica, de a fi sincer, radical de sincer. de exemplu, cand intarzii la servici si mintea iti spune ca trebuie sa te grabesti, ca seful, ca factura la telefon, ca painea si salariul etc., in timp ce inima iti spune ca cine mai e si seful asta, factura la telefon e abia peste doua saptamani, ai un sandvis pentru mai incolo si nici nu ti-e foame acum, iar 'salariul' ti-l iei oricum de la viata, ca ea te-a adus aici si ea te tine aici, asa ca n-ai vrea tu sa zabovesti un pic si sa privesti la viata, pur si simplu? sa n-o zoresti, s-o lasi asa cum e si sa te uiti la ea, sa-i simti ritmul ei, nu ala pe care i-l da seful, si tramvaiul aglomerat, si piata universitatii si nevoile si voile tale limitative...

:beer2:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Iul 2012, 13:53

Cred ca inteleg ce vrei sa spui. Din fericire ceva de acest gen am inceput sa fac incepand cu 2011. Rezultatul este ca a contribuit destul de mult la starea mea generala de bine si liniste. Spui ca trebuie sa punem intuitia si vocea inimii pe primul loc iar mintea pe al doilea, pentru ca inima iti spune mereu daca este bine sau nu pentru tine. In mental creezi situatia si inima iti raspunde prin emotii ori valuri-trairi daca acea situatie iti va fi prielnica sau nu. Deseori cand mi se intampla asta, ignoram "vocea" de jos si ascultam mentalul . Rezultatul nu era satisfacator. Dar atunci cand am decis ca ceea ce simt sa ia deciziile, lucrurile s-au schimbat. Deodata parca am dat intr-o lume cu mai multa pace si liniste. Daca mai ai ceva de adaugat, e binevenit :ihi:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 15 Iul 2012, 14:01

SAF scrie:Cred ca inteleg ce vrei sa spui. Din fericire ceva de acest gen am inceput sa fac incepand cu 2011. Rezultatul este ca a contribuit destul de mult la starea mea generala de bine si liniste. Spui ca trebuie sa punem intuitia si vocea inimii pe primul loc iar mintea pe al doilea, pentru ca inima iti spune mereu daca este bine sau nu pentru tine. In mental creezi situatia si inima iti raspunde prin emotii ori valuri-trairi daca acea situatie iti va fi prielnica sau nu. Deseori cand mi se intampla asta, ignoram "vocea" de jos si ascultam mentalul . Rezultatul nu era satisfacator. Dar atunci cand am decis ca ceea ce simt sa ia deciziile, lucrurile s-au schimbat. Deodata parca am dat intr-o lume cu mai multa pace si liniste. Daca mai ai ceva de adaugat, e binevenit :ihi:

pai, ce sa mai fie de adaugat, la pace si liniste? zen-joy :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Iul 2012, 19:20

Nu stiu. Dar am senzatia ca imi scapa ceva in aceasta stare de liniste. Sau poate ca este Ego-ul meu care vrea mai mult. Inca nu sunt sigur in privinta asta, deci oscilez.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 16 Iul 2012, 21:33

Uite un film dragut. Poate iti place :
http://spiritualitate.net/viewtopic.php?f=15&t=188

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 16 Iul 2012, 22:58

SAF scrie:Uite un film dragut. Poate iti place :
http://spiritualitate.net/viewtopic.php?f=15&t=188
sincer, nu rezonez deloc cu walsch :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 24 Iul 2012, 22:41

Laura, care e parerea ta vis-a-vis de acest subiect? http://spiritualitate.net/viewtopic.php ... 5&start=10

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 24 Iul 2012, 23:16

Hei, salut :)

despre Reiki, sau despre filmuletul cu 'neikung'?

Reiki am facut si m-am lasat destul de repede; tin minte ca m-am plictisit de cat de complicat si aberant devenise Reiki in sine, cu toti maestrii care inventeaza simboluri care mai de care, dar si de o serie de maestri... mai mult decat aberanti, ca nu am alt cuvant :wa: La un moment dat am gasit pe 'cale' niste 'activari ADN' (Kryon sa fi fost, nu mai tin minte), care am simtit ca m-au scos un pic din mocirluta aia energetica, iar cand m-a gasit pe mine vindecarea reconectiva, mi-am dat seama ca, de fapt, ma balaceam in frica (desigur, intr-o comunitate intreaga de reikisti, care mai de care mai maestri, care mai de care cu sabii de lumina mai strapungatoare si cu scuturi mai aparatoare...) si mi-o 'vindeam' drept mare iubire de oameni si de dumnezeu. O experienta extrem de interesanta :blush:

Despre John Chang am tradus o carte la un moment dat ('Magul din Java', la editura foryou) si m-a fascinat. Maestrii nemuritori :) Chiar foarte, foarte tare.

Scrie răspuns