Exersând Acum

Informatii utile despre cum sa ne realizam potentialul spiritual.Exercitii de constientizare, practici probate in experientele proprii, concluzii.
SAF
Moderator Global

Re: Exersând Acum

Mesaj de SAF » 14 Aug 2011, 21:34

Realizarea lui EU SUNT este cel mai puternic mod de a te reconecta cu prezentul. Cand realizezi pe "EU SUNT" il traiesti fara interpretarea mintii. Poate la inceput este nevoie de o scanteiere sau poate ca este insasi intentia ta de a fi pur si simplu. Paradoxal , tocmai lucrurile ce exista in neclintire ca de exemplu un copac, o floare, un tablou, un obiect fizic si nu fiintele, par sa descopere acel spatiu in interiorul tau, acel gol inexplicabil. Sa realizezi faptul ca acel ceva pe care-l privesti pur si simplu este, exista, nu e ingrijorat de ce a fost sau de ce va fi ci exista acum.

Daca ar fi sa dau o denumire cat mai apropiata de acest gol ce apare, desi nu poate defini total caracteristicile sale, asta ar fi "hrana pentru suflet" .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 19 Ian 2012, 12:25

Sentimentul fiintarii se adanceste si mai mult atunci cand iti indrepti atentia pe perioada dintre sfarsitul expiratiei si inceputul inspiratiei. Dintr-o data totul se
Imaginetransforma intr-o scurta tendinta de a nu mai respira si trairea este atat de profunda si adancita intr-un necunoscut placut,incat iti doresti sa explorezi si mai mult, sa te adancesti tot mai mult in acea stare. In scurt timp, dorinta invinge tendinta, si te trezesti intrand de buna voie in acea nemiscare. Chiar daca acum iti simti inima pulsand puternic ca un organism viu, independent de vointa ta, sentimentul fiintarii nu dispare. Acum tu esti cel care dirijeaza momentul de nemiscare dintre inspiratie si expiratie, il faci tot mai lung si atentia ta in propria fiinta se adanceste tot mai mult. Pe de o parte iti este tot mai rau, din punct de vedere fizic, deoarece ai nevoie de oxigen, dar pe de alta parte te simti mult mai bine din punct de vedere psihic, mai implinit, mai tu insuti, mai complet, deoarece capeti acel "ceva" care te umple cu pace si liniste. Este bine sa mentii un echilibru la inceput iar cu timpul sa incerci sa transpui acea pace in respiratie si sa devina modul tau de a fi zi de zi.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

andriessara

Mesaj de andriessara » 23 Sep 2013, 16:15

Nu degeaba peste tot spune sa traiesti clipa. Nu cred ca se refera exact la aceeasi chestie, dar oricum, prin zona.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 11 Mar 2014, 21:01

Traieste clipa vine de la latinescum "Carpe diem". A fost insa gresit interpretat de contemporanii nostri. S-a crezut si se inca se crede ca a trai clipa inseamna a trai fara regrete, a-ti trai viata la intensitate maxima, ceva similar. Insa... a trai clipa este cel mai probabil un indemn de a trai prezentul clipa de clipa.

snake

Re: Daca vrei ... prezinta-te !

Mesaj de snake » 15 Ian 2015, 15:10

Continuare de aici

Nu s-a terminat frumos?, ce vrei sa spui?, polemici sau ceva mai "in vivo"?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Ian 2015, 18:37

:)) Interpreteaza ca atare . "Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi." Vreau sa vad daca poti sa-mi oferi o explicatie aici. De regula asa procedez cu fiecare nou venit care isi face o descriere ca a ta. Sa-i spunem ca e un fel de test al meu personal. :scuze:

snake

Mesaj de snake » 16 Ian 2015, 15:15

As putea sa gasesc niste sensuri in citatul tau, dar este extrem de probabil sa inteleg atceva decat sensul pe care l-ai dat tu, daca as incerca sa ating aparenta ignoranta a individului trecator prin viata care este multumit in societate cu micul sau univers fara ca sa se cunoasca si in urma caruia va ramane nimicul sau anonimatul unei fiinte neexploatate, ei bine poate ca as da dovada de ipocrizie sustinand ca am reusit sa iti descifrez mesajul. Dar prefer sa recunosc ca nu reusesc sa dau sensul adevarat unei maxime pe care o persoan a postat-o atingand domenii mai profunde decat spatiul virtual ce ne desparte. Pe scurt, consider ca citatul subliniaza importanta "Ipsce te" daca vrei sa supravietuiesti uitarii posthume in care se zbat majoritatea anonimilor uitati la scurt timp dupa moarte, Ma repet, nu afirm ca asta vrei sa spui, ci ca asta am inteles eu.......................

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 16 Ian 2015, 22:32

Poate ca ma grabesc cu concluzia, dar pari a te face greu inteles. Cel putin asa te percep eu. Poate si pentru ca eu prefer simplul in viata si astfel interpretez situatia. Poate altcineva intelege usor ce-i spui tu :)) . Mie, personal, mi se pare prea multa activitate mentala din partea ta. Nu zic ca este gresit, ci ca ar trebui sa fie mai putina activitate mentala in situatia de fata, ca sa intelegi unde bat. Practic e ca o aruncatura de bat, nu stiu, mie asa de simplu mi se pare .

Cand citesti cuvintele astea, poti sa-ti dai seama de ecoul lor in mintea ta ? Poti constientiza cum se formeaza ele in mintea ta si devin ganduri, cum le descifrezi deslusind intelesul ? Pare ca si cum tu , cel care constientizeaza , ar fi undeva sub ele, sau in spatele lor, asa cum sunt spectatorii la teatru urmarind actorii. In acelasi mod , iti poti da seama ca exista o prezenta acolo de fata care "priveste" la gandurile generate de citirea cuvintelor ?

snake

Mesaj de snake » 17 Ian 2015, 09:06

Paradoxal imi plac lucrurile simple dar o gandire simpla reprezinta apanajul superficialitatii ori un citat ce transcede cotidianul "...ceea ce ramane..." ar trebui sa fie (cred eu) profund. Poate ca pozitia de spectator ce o am se datoreaza conceptului meu despre notiunea de subiectiv, adica un sfat sau o regula "daca poti...atunci asta inseamna" reprezinta un lucru ce se poate aplica oricui dar experimentarea propriei vieti se face la modul subiectiv, deci fara reguli. Eu incercam sa nu ma pripesc cu concluzile in fata unei idei ce reprezinta o regula sau reteta tocmai pentru ca individualitatea fiecaruia este diferita si ceea ce inseamna citatul pentru un badea de la tara este diferit de interpretarea data de catre profesorul X de la catedra de filosofie sau de catre pacientul Y de la pavilionul de schizofrenici de la spitalul de psihiatrie.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Ian 2015, 11:06

De fapt, citatul este un indemn, nu o regula. Recomand viewtopic.php?f=16&t=43

Scrie răspuns