Autocunoastere si vindecarea spiritului de Richard Webster

Scrie răspuns
KaTa
Utilizator

Autocunoastere si vindecarea spiritului de Richard Webster

Mesaj de KaTa » 01 Aug 2011, 21:44

O carte foarte frumoasa, interesanta si captivanta. Eu o recomand la toti, am cautat sa vad daca o gasesc in format .pdf dar nu am gasito asa ca va recomand sa o cumparati, costa doar 5 lei si are peste 200 pagini. Daca te-ai gandit cine esti, cine ai fost sau care e rostul tau iti recomand cartea.
- Nu este lucru înţelept să spui: „voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. (Martialis)
- Cel mai mare duşman al cunoaşterii nu este ignoranţa, ci iluzia cunoaşterii. (Stephen Hawking)

VitalWorld
Moderator Global

Re: Autocunoastere si vindecarea spiritului de Richard Webst

Mesaj de VitalWorld » 02 Aug 2011, 22:44

Sper sa o gasesc la editura Adevar Divin din Brasov. Trebuie sa mai dau o fuga pe-acolo intr-o zi.

Limena

Mesaj de Limena » 04 Aug 2011, 13:20

Multumesc, poate aduce ceva nou prin mesajul din ea.
Sa ma lamuresc singura de asta :lol:
Oricum daca intre timp o gasesti in format PDF sau pe vreun site, sa-l postezi pe forum; poate unii din noi mai citim de pe siteuri.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 02 Ian 2013, 08:48

Cartea pare destul de dubioasa din recomandarea ta, Catalin. " Daca te-ai gandit cine esti, cine ai fost sau care e rostul tau iti recomand cartea." Autorul e ruda cu mama Omida ? :scuze: (glumesc)

La vremea cand ai pus , nu mi-am dat seama, azi cunosc mai multe si pot sa-mi exprim parerea. Insusi titlul cartii contine o eroare fundamentala, "vindecarea spiritului". Este un non-sens .

Sper sa nu te supere interventia mea .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Cosmin

Mesaj de Cosmin » 02 Ian 2013, 17:25

@SAF, cele doua mari trenduri actuale sunt usor identificabile, ultimul dintre ele este cel mai aproape de individ.

La ce ma refer?

La faptul ca oamenii care vorbesc de spiritualitate si dezvoltare personala in zilele noastre pot fi clasificati "brutal" in doua categorii:

1.Cei care iti spun ca ai o problema, te ajuta sa o constientizezi, si eventual iti prezinta cateva metode care te-ar putea ajuta sa o elimini.

si mai nou....

2.Cei care spun despre cei de mai sus ca sunt niste escroci care mint si manipuleaza intorcand asta in folosul lor. Ei spun ca omul in esenta sa este perfect si nu are absolut nici o problema ( decat daca el accepta ceva ca pe o problema ) si ca noi ca oameni, nu trebuie decat sa ne constientizam perfectiunea.

In virtutea celei de-a doua teorii si a bunului simt, intr-adevar, titlul cartii lui Richard Webster este un nonsens, insa personal am avut multe surprize.

Eu o sa cumpar cartea, si dupa ce o citesc revin cu impresii.

Multumesc pentru recomandare.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 02 Ian 2013, 18:25

Salut,

Eu nu sunt de acord cu denumirea "Dezvoltare personala" pe care o utilizeaza psihologii si profesorii NLP. In opinia mea, dezvoltarea personala pune accent pe ego , cand de fapt omul are nevoie sa transceada ego-ul si nu sa-l dezvolte.

Daca vei incerca sa intelegi ce este ego-ul si cum influenteaza el situatiile de viata de zi cu zi, poate ca iti vei schimba parerea.

Lecturare placuta.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Cosmin

Mesaj de Cosmin » 06 Ian 2013, 11:50

Am cautat ieri cartea prin librariile din Iasi si nimic. O sa o comand pe internet...

Scrie răspuns