Un nou Pamant - Eckhart Tolle

Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

Un nou Pamant - Eckhart Tolle

Mesaj de SAF » 12 Mar 2011, 15:46

Cartea pare sa contina informatii legate de 2012 . Mi-a trezit interesul mai ales ca eu nu prea agreez toata larma creata in jurul lui 2012.
Inca nu am parcurs-o, revin cu un comentariu dupa ce voi termina .

Cod: Selectaţi tot

http://www.myUplBox.com/file/download/383432
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Re: Un nou Pamant - Eckhart Tolle

Mesaj de SAF » 16 Dec 2012, 19:19

Stiu ca a trecut un an de cand am scris acest subiect, am citit insa cartea de doua ori si precum banuiti, da, aceasta carte merita citita de cel putin doua ori. Are multe pasaje profunde menite sa te conduca in linistea interioara, spatiul vast si plin de bucurie si pace ce se afla inlauntrul tau. Are rolul, asa cum spune si autorul, de a amplifica focul Constiintei ce ia nastere cand parcurgi Puterea lui Acum, scrisa de acelasi Eckhart Tolle.

Ma regasesc complet in aceste carti iar cea de-a treia carte "Linistea vorbeste" este menita sa-ti dea hrana interioara, sa-ti ofere acel "Ceva" dupa care alearga fiecare om in viata fara sa stie ca este in el insusi, dupa cum a spus si Iisus Hristos : Imparatia lui Dumnezeu e inlauntrul vostru.

Daca ar fi sa pun in ordine felul cum ar trebui lecturate aceste carti pentru o eficienta profunda, atunci asta ar fi :
1) Puterea lui Acum
2) Un Nou Pamant
3) Linistea vorbeste

Puterea lui Acum este ceva in sensul " smulge cu putere ceea ce este rau in tine" lasand totodata o "rana" interioara. Iti zdruncina credintele si tot ceea ce stiai despre lume si asta pentru ca ceea ce este scris in ea are un inteles profund si adevarat. Un Nou Pamant se asigura ca scanteia de Constiinta ce a rasarit din prima carte, va da nastere unui foc imens de Constiinta. Linistea vorbeste vine ca o intampinare ce pare sa-ti zica "vino, vino acasa, ajunge cat ai rabdat , e timpul ca ranile tale sa se vindece si sa traiesti in pace de-acum inainte" . Te imbratiseaza prin texte scurte si profund incarcate de energize pozitiva, de viata, ca la final sa descoperi ca tot ceea ce ai cautat a fost mereu mai aproape decat credeai : in tine.

Aceste trei carti lucreaza impreuna, sinergic.

Recomand, inca o data.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Scrie răspuns