Reiki

VitalWorld
Moderator Global

Reiki

Mesaj de VitalWorld » 20 Mar 2011, 20:19

Astazi mi-am cumparat o carte din Carrefour despre Reiki, foarte interesanta. Pe masura ce am s-o citesc am sa pun aici informatii utile.

SAF
Moderator Global

Re: Reiki

Mesaj de SAF » 20 Mar 2011, 21:28

chiar sunt curios ce fel de atitudine predomina la un practicant Reiki. Ce fel de mentalitate. Cum ii spune mai exact la carte?
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 29 Mar 2011, 15:23

Reiki traditional de la Gradul I la Maestru, Dumitru Hristenco.
Abia am inceput s-o citesc.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 31 Mar 2011, 18:34

sunt o multime de oameni care practica Reiki si in confruntari au dat dovada de orgoliu si inconstienta exagerata. Din putinele informatii care le am despre Reiki stiu ca a practica Reiki inseamna a fi inclinat spre lumina, iar aici nu poate exista ura, invidie ori razbunare "semeni vant si culegi furtuna". Sunt multi "maestri" reiki dar pana acum nu am intalnit nici unul care sa imi starneasca interesul.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

ana

Mesaj de ana » 09 Apr 2011, 20:22

care-i mai exact faza asta cu reiki-ul de fapt?
am avut odata o experienta ciudata cu un practicant de reiki, discutiiile au fost interesante, recunosc la momentul respectiv ma distrata, nu-l priveam nicicum cu seriozitate.
ideea e ca mi-a facut o sedinta din asta ca sa ma convinga.
i-am simtit f puternic vibratiile din maini desi isi tinea palmele la o distanta considerabila de mine, simteam cum imi trimite vibratii f puternice.
3 zile dupa aceasta experienta mi-au vibrat mie palmele continuu, ceea ce recunosc, m-a speriat f tare.
nu-mi puteam apropia palmele, imi simteam f tare un flux puternic in palme.
alte ciudatenii remarcate atunci au fost insomniile avute 2 zile la rand.
ceea ce nu-mi pot explica si nu inteleg in ce ma priveste ma sperie, asa ca am dat inapoi si am evitat sa merg mai departe in a ma initia in acest reiki (plus ca nu mi-a placut deloc de individul respectiv).

si totusi raman cu intrebarea. reikul asta chiar e pe bune? ce e cu acele vibratii? ce le declanseaja? cat sunt de bune? cum le pot folosi in avantajul meu daca sunt atat de usor de accesat?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Apr 2011, 20:57

:lol interesanta experienta ana . Crezi ca e posibil sa functioneze si la distanta ? Am o cunostinta in Bucuresti, mi-a propus sa stabilim o ora prin care sa faca channeling . Nu stiu ce sa cred ...

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 10 Apr 2011, 08:51

Reiki a ajuns sa fie prea dezvoltat si prea complex acum ca sa fie vorba doar de acelasi stil. Reiki-ul e "pe bune", dar asta nu inseamna ca si practica oricarui "maestru" Reiki este la fel de autentica.

Vibratiile sunt reactii ale nucleelor tale energetice, in principal punctele centrale ale palmii. Ceea ce tipul acela a facut a fost sa-ti faciliteze temporar posibilitatea de a emana si receptiona activ energie prin acele puncte, numite si lao-gong in medicina traditionala chinezeasca. Ce le declanseaza ? Diverse lucruri, in cazul tau fiind actiunea acelui tip asupra ta.

Cat sunt de bune ? Depinde ce intelegi tu prin "bun"; presupun ca intelegi cat de variabil e sensul acestui termen. Poti sa faci ce vrei cu ele, si faptele tale au fiecare consecinte. Totul depinde de consecintele pe care le doresti, de efectele pe care le vrei. Cum le poti folosi in avantajul tau ? In primul rand nu sunt usor de accesat. Si "usor" si "greu" depinde de la individ la individ, si ceea ce tie ti se pare usor, pentru altul sa fie aproape imposibil (in gandirea lui). Le poti folosi in avantajul tau prin a deveni constienta de energia care circula prin corpul tau, de energia care ESTE corpul tau. Dar ce nu recomand eu este sa urmezi initierile vreunui "maestru" Reiki; mai degraba sa asculti si sa practici ceea ce el ti-ar spune si sa lasi totul sa fie realizarea ta.

Din practicile asemanatoare cu astea pe care le-am facut si eu, a fost sa descopar reteaua de canale energetice a corpului, prin a tot exersa plasarea constiintei in chakra Inimi sau in chakra numita Ajna. Cum am facut asta ? Exersand zilnic sa-mi transpun toata atentia in acele puncte, pe rand, ca si cum as fi prezent acolo si nu cum simtim in mod normal ca suntem prezenti cu atentia undeva in zona capului. Exercitiile de focalizare a atentiei si apoi de plasare relaxata in acele nuclee (sa fie realizat fara forta), duc la o dezvoltare a potentialului de transmisie si receptie a acestor energii, precum si a detectarii fluxului lor in si in afara corpului nostru. Trebuie sa-ti permiti sa crezi in asta, nu sa crezi din prima sau sa fii sceptica. Deschide-te cu adevarat spre orice rezultat o fi. Asta conteaza enorm. Si nu ai ce pierde, daca ai o deschidere sincera, pentru ca daca e fals, o sa descoperi asta. Daca e real... atunci din nou castigi.

Limena

Mesaj de Limena » 10 Apr 2011, 09:22

ana scrie: si totusi raman cu intrebarea. reikul asta chiar e pe bune? ce e cu acele vibratii? ce le declanseaja? cat sunt de bune? cum le pot folosi in avantajul meu daca sunt atat de usor de accesat?
Nu am sa raspund in ce consta reiki, stiu doar utilizezi o energie asupra ceva; eu stiu ca pentru vindecare dar probabil ca are mai multe utilitati.

Voiam sa-ti arat un clip care e inca prezent pe internet, dar aici e vorba de Qigong nu de reiki:

Din clip reiese ca se foloseste de energia numita Qi care se pare ca nu poate fi masurata de aparate ce masoara energie electrica, energie magnetica.

Apoi nu stiu daca este indicat sa te avanti in astfel de energii, e ca si cand nu ai cunoaste focul dar ai aflat de el si ce intrebuintari are si ti-ai propus sa-l utilizezi in beneficiul tau; ma refer aici, ca multi abordam lucruri de care intr-un final ajungem sa ne convingem ca sunt reale, si ajungem sa ne folosim de ele de multe ori prin joaca; este la fel de existent ca si energiile pe care le cunosti din viata materiala, dar macar daca incepi sa le abordezi sa sti bine ce faci. Nu de alta, dar am citit zilele trecute un mail despre cineva care a abordat tot felul de tehnici care i se prezentau ei ca functionau (ea si le practica singura, cu rezultate bineinteles) printre care se afla si reiki, si dupa multi ani probabil ca a activat ceva ce a ajutat-o sa perceapa si altceva si atunci gata, mentalul ei a cedat si a revenit mai in forta la radicinile ei, adica la crestinism, spunand ca cele facute de ea sunt inselatorie. Oricum ea singura a mentionat ca se juca cu astfel de energii, deci e clar ca de ea nu se ocupa, iar mentalul ei nu era tocmai pregatit decat pentru ce voia ea, dar uite ca nu sti cum activezi si altceva din inconsienta si te sperii.
Nu cunosc daca fiecare practicant care are un business pe o anumita tehnica de vindecare se axeaza numai pe tehnica asta si atat, ori are o mai deplina cunoastere incluzand tehnica ce o foloseste...
De asta si Eldariel de multe ori sugereaza mai ales la cei care vor sa acceseze planul astral sau sa-si afle vietile anterioare, sa nu o faca fara sa-si cunoasca adevarata sa Fiinta...treptat iti simti fiecare aspect al tau incepand de la ganduri si emotii, la alte senzatii; fiindu-ti familiare senzatiile treptat le poti intelege si accepta fara a intampina vreun soc; plus ca fiecare plan isi are entitatile lor.

Ma rog, astea fiind zise, sper ca cineva iti va da un raspuns concret in ce consta reiki.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Apr 2011, 10:22

:lol Ohooo, la minutul 2:14 aprinde hartia . Superb !!!

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 19 Apr 2011, 23:54

Momentan, din cat am citit pana acum (am fost destul de ocupat cu treburi, si n-am mai avut timp nici de citit, nici de postat pe forum, dar mersi Slightly de mesajul privat), autorul vrea, pe scurt, bani. Subliniaza de nu stiu cate ori (doar in primele 20-30 de pagini) ca fara acordajele date de un maestru nu poti deveni practician reiki. Dar, totodata, descrie poveste unui chinez (cred), care a devenit maestru reiki singur. De asemenea exista si o ipoteza cu ca insusi Isus Hristos ar fi practicat tot ceea ce noi numim reiki... Voi mai citi...

Scrie răspuns