Reiki

SAF
Moderator Global

Re: Reiki

Mesaj de SAF » 30 Iul 2012, 13:02

magicinsights scrie:
SAF

Din punctul de unde te afli tu (inteleg ca nu esti practician de vindecare reconectiva), a spune ca ai renuntat la terapia pranica in favoarea vindecarii reconective e ca si cum ai spune ca ai renuntat la pepsi, in favoarea coca cola. Singurul lucru la care renuntam cu adevarat, in astfel de cazuri, este iluzia, in favoarea adevarului. Abia dupa ce am facut chestia asta, se poate pune problema unei alegeri intre terapie pranica si vindecare reconectiva si reiki si vegetarianism sau mai stiu eu ce. Inainte de asta, nu avem cum sa vedem clar, pentru a face o astfel de alegere - sau, mai degraba, pentru a lasa adevarul sa ne indrume catre o alegere :)

:beer2:
laura
Mmnu stiu daca m-am exprimat corect. Cred ca voiam sa zic ca am renuntat la exersarea tehnicilor terapiei pranice unde se cere sa faci niste miscari pentru diafragma, inspiratii expiratii specifice, pozitia mainilor , rotire etc in favoarea exersarii descrise in Reconectarea, unde mi se spune sa renunt la aceste tehnici si sa trec direct la simtirea energiei in palme. :nush: . Cand am citit acest fragment in Reconectarea, pentru mine a fost o reintalnire cu ceea ce scrie Eckhart in "Puterea lui Acum" subcapitolul "Simtirea corpului energetic interior". Am inteles ca la baza exista frica si prin urmare am decis sa renunt la a mai utiliza tehnici specifice, prin a deveni mai simplu si necomplicat.

Cred ca inteleg ce vrei sa spui. Am impresia , citind raspunsul tau, ca Eric nu a vrut sa spuna anumite lucruri in cartea sa, lasandu-le pentru cei care vin la cursurile de reconectare. E o impresie eronata? Sau poate e lipsa de intelegere ce decurge din faptul ca nu am suficienta practica?! :nush:
Mi-aduc aminte ca Eric a spus ca el recomanda sa venim la seminarii deoarece in prezenta lui unii oameni "se activeaza" pur si simplu , la altii trebuie "activate" palmele. La mine e o contradictie, adica in carte spune ca nu trebuie sa ne facem griji, reconectarea s-a produs deja cat timp am citit aceasta carte, - probabil se referea la intelegerea profunda a anumitor aspecte prin care ne eliberam de frica - si ca trebuie sa exersam continuu pana vom putea simti corect energia intre palme intinzand-o si jucandu-ne cu ea,iar pe de alta parte, cateva paragrafe mai tarziu spune sa venim la seminar pentru ca oricat am incerca noi, calitatea a ceea ce facem noi nu e la fel cu aceea daca am veni la seminare. :mne: . Nu neg ceea ce spune el in privinta energiei, ar insemna sa fiu nebun sa spun ca nu e adevarat ce scrie in carte din moment ce am incercat si am simtit.Sau poate are capacitatea de a activa puterile latente in fiecare fiinta umana si de a le duce la potentialul lor maxim instant?
Ei bine, se pare ca Universul pare sa-mi trimita raspunsul la aceasta nedumerire prin persoana ta. Deci, lamureste-ma si pe mine , cum e aici avand in vedere faptul ca tu ai fost la seminarii ? :cauta:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 30 Iul 2012, 15:17

SAF scrie:
magicinsights scrie:
SAF

Din punctul de unde te afli tu (inteleg ca nu esti practician de vindecare reconectiva), a spune ca ai renuntat la terapia pranica in favoarea vindecarii reconective e ca si cum ai spune ca ai renuntat la pepsi, in favoarea coca cola. Singurul lucru la care renuntam cu adevarat, in astfel de cazuri, este iluzia, in favoarea adevarului. Abia dupa ce am facut chestia asta, se poate pune problema unei alegeri intre terapie pranica si vindecare reconectiva si reiki si vegetarianism sau mai stiu eu ce. Inainte de asta, nu avem cum sa vedem clar, pentru a face o astfel de alegere - sau, mai degraba, pentru a lasa adevarul sa ne indrume catre o alegere :)

:beer2:
laura
Mmnu stiu daca m-am exprimat corect. Cred ca voiam sa zic ca am renuntat la exersarea tehnicilor terapiei pranice unde se cere sa faci niste miscari pentru diafragma, inspiratii expiratii specifice, pozitia mainilor , rotire etc in favoarea exersarii descrise in Reconectarea, unde mi se spune sa renunt la aceste tehnici si sa trec direct la simtirea energiei in palme. :nush: . Cand am citit acest fragment in Reconectarea, pentru mine a fost o reintalnire cu ceea ce scrie Eckhart in "Puterea lui Acum" subcapitolul "Simtirea corpului energetic interior". Am inteles ca la baza exista frica si prin urmare am decis sa renunt la a mai utiliza tehnici specifice, prin a deveni mai simplu si necomplicat.

Cred ca inteleg ce vrei sa spui. Am impresia , citind raspunsul tau, ca Eric nu a vrut sa spuna anumite lucruri in cartea sa, lasandu-le pentru cei care vin la cursurile de reconectare. E o impresie eronata? Sau poate e lipsa de intelegere ce decurge din faptul ca nu am suficienta practica?! :nush:
Mi-aduc aminte ca Eric a spus ca el recomanda sa venim la seminarii deoarece in prezenta lui unii oameni "se activeaza" pur si simplu , la altii trebuie "activate" palmele. La mine e o contradictie, adica in carte spune ca nu trebuie sa ne facem griji, reconectarea s-a produs deja cat timp am citit aceasta carte, - probabil se referea la intelegerea profunda a anumitor aspecte prin care ne eliberam de frica - si ca trebuie sa exersam continuu pana vom putea simti corect energia intre palme intinzand-o si jucandu-ne cu ea,iar pe de alta parte, cateva paragrafe mai tarziu spune sa venim la seminar pentru ca oricat am incerca noi, calitatea a ceea ce facem noi nu e la fel cu aceea daca am veni la seminare. :mne: . Nu neg ceea ce spune el in privinta energiei, ar insemna sa fiu nebun sa spun ca nu e adevarat ce scrie in carte din moment ce am incercat si am simtit.Sau poate are capacitatea de a activa puterile latente in fiecare fiinta umana si de a le duce la potentialul lor maxim instant?
Ei bine, se pare ca Universul pare sa-mi trimita raspunsul la aceasta nedumerire prin persoana ta. Deci, lamureste-ma si pe mine , cum e aici avand in vedere faptul ca tu ai fost la seminarii ? :cauta:
:) Dar tu nu ai NICIUN fel de practica in vindecarea reconectiva! E doar o iluzie ca, dand din maini dupa cum e descris in carte, faci vindecare reconectiva. Tu ai citit o carte scrisa de un vindecator, iar acum ai iluzia ca stii ce face vindecatorul ala, ca stii constiinta care ii misca mainile. Daca maine citesti o carte scrisa de un neurochirurg, o sa te apuci sa iti faci operatii pe creier, dupa cum descrie ala acolo?! Ba chiar, sa te apuci sa ii operezi si pe altii - de ce nu, la urma urmei? Pana la 'calitatea a ce facem noi', cred ca avem sa ne gandim mai intai la un principiu numit integritate. Si sa vedem ce anume ne da iluzia ca am citit o carte si stim exact ce stie si omul care a scris cartea; ca nu mai avem nimic de invatat si putem sa ne izolam si sa dam din maini si singuri; ca n-are rost sa mergem mai aproape si sa-l privim pe omul ala in ochi, macar - sa fim in prezenta lui si sa vedem ce simtim...

Insa da, este adevarat - interactiunea ta cu frecventele vindecarii reconective a inceput din momentul in care ai auzit de eric pearl (sau, probabil, si mai devreme - poate el doar ti-a amintit :)). Apoi ai hotarat sa citesti cartea si astfel, ai dat de stire universului ca te intereseaza, ca vrei sa stii. Iar faptul ca purtam acum discutia asta e doar o confirmare a inca unui pas pe care il face constiinta ta, catre deslusirea adevarului. :respekt:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 30 Iul 2012, 16:52

magicinsights scrie:
:) Dar tu nu ai NICIUN fel de practica in vindecarea reconectiva!

E doar o iluzie ca, dand din maini dupa cum e descris in carte, faci vindecare reconectiva.
Nu, atentie :) ! Nu am zis ca fac vindecare reconectiva, ci ca exersez . Exersez, adica, fac ce scrie in carte pentru a vedea ce se intampla, experimentez, la asta m-am referit, sa vad daca ajung la rezultatele descrise in carte. :ihi: . Uite http://spiritualitate.net/viewtopic.php ... 5&start=10 la fel am facut cu cartea despre terapie pranica.

magicinsights scrie: Tu ai citit o carte scrisa de un vindecator, iar acum ai iluzia ca stii ce face vindecatorul ala, ca stii constiinta care ii misca mainile.
Acum,mie iarasi mi se pare ca e o contrazicere : daca el in carte spune ca daca apar acele "registre energetice" este un semn ca energia este prezenta acolo, eu ce sa spun mai departe ? E vindecare reconectiva ? Verific si daca e adevarat am sa folosesc termenii lui pentru a explica. :good:
Daca tu nu stii denumirea de "mers pe bicicleta" iar eu te invat sa mergi pe ea suindu-te pe o pedala si facandu-ti vant ca pe skateboard si la final iti spun ca a te mentine in echilibru pe doua roti se numeste "mers pe bicicleta", mai departe tu vei spune la randul tau experientele tale folosind explicatia mea :lol: . Nu mai conteaza ca eu ti-am dat-o complet sau nu sau ca nu te-am invatat cum sa mergi pe bicicleta cu adevarat. Pentru tine asta inseamna mers pe bicicleta :).

magicinsights scrie: Daca maine citesti o carte scrisa de un neurochirurg, o sa te apuci sa iti faci operatii pe creier, dupa cum descrie ala acolo?! Ba chiar, sa te apuci sa ii operezi si pe altii - de ce nu, la urma urmei?
Cred ca ceea ce zici tu e discutabil si nu se aplica in situatia de fata. :mne:
magicinsights scrie: Pana la 'calitatea a ce facem noi', cred ca avem sa ne gandim mai intai la un principiu numit integritate. Si sa vedem ce anume ne da iluzia ca am citit o carte si stim exact ce stie si omul care a scris cartea; ca nu mai avem nimic de invatat si putem sa ne izolam si sa dam din maini si singuri; ca n-are rost sa mergem mai aproape si sa-l privim pe omul ala in ochi, macar - sa fim in prezenta lui si sa vedem ce simtim...
Ce anume ne da iluzia ? Pai insasi autorul ne da iluzia. Adica el ne vinde iluzii ?!? :hmm: Eu asa inteleg, da-mi una daca nu am prins ideea :paf: . Sustin ca stiu exact despre ce vorbeste acel om atata timp cat el imi spune ca lamaia e acra si mierea e dulce, pentru ca stiu ca am gustat din ambele. Daca pentru el dulce si acru au alta semnificatie, evident ca pic in postura naivului care nu stie despre ce vorbeste :unsure: Cum vad eu : daca era cum zici tu, atunci nu mai scria in carte ca intepaturile furnicaturile caldul recele si alte asemenea semne sunt "registre energetice". Sau nu mai scria in asa fel incat sa lase impresia ca nu mai avem nevoie de ajutorul sau. Sau putea sa scrie :" aveti nevoie de o lunga perioada de exersare pentru a putea simti clar aceasta energie insa daca exista cineva printre voi care pare ca nu se descurca, il astept la seminar. In prezenta mea aceasta "gasire" a energiei este mult amplificata".Pentru mine o astfel de abordare ar fi denotat sinceritate. Serios. Dar el ce face in schimb ? Spune ca e in regula sa aplici ce scrie in carte, ca iti trebuie multa exersare, dar mai bine ar fi sa vii la seminar ca nu prea se compara rezultatele individuale cu cele de la seminare :mne:
magicinsights scrie:
Insa da, este adevarat - interactiunea ta cu frecventele vindecarii reconective a inceput din momentul in care ai auzit de eric pearl (sau, probabil, si mai devreme - poate el doar ti-a amintit :)). Apoi ai hotarat sa citesti cartea si astfel, ai dat de stire universului ca te intereseaza, ca vrei sa stii. Iar faptul ca purtam acum discutia asta e doar o confirmare a inca unui pas pe care il face constiinta ta, catre deslusirea adevarului. :respekt:
:mne: Inca nu m-am lamurit in legatura cu acest conflict de intelegere intre cele doua aspecte, din mintea mea. Explicatiile tale nu m-au facut sa imi schimb parerea.

Tin sa subliniez faptul ca discutam pe baza unei carti, daca, cumva percepi vreun raspuns al meu ca fiind producator de oricat de mica incordare in tine, fii sincera si anunta-ma pentru a putea lamuri situatia. Altfel ai putea sa ma interpretezi gresit, sau sa intelegi ca ridic tonul la tine ori ca vorbesc dintr-o postura de "cel care are dreptate" si ar fi o greseala. Deseori in mediul virtual unde lipseste timbrul vocal si mimica fetei mesajele sunt gresit intelese.
Sa ne mentinem linistea :beer2: .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 31 Iul 2012, 13:52

Laura, vreau sa te intreb ceva . Dupa ce mergi la cursuri, mai ai nevoie pe viitor sa mai mergi ? Adica, odata ce primesti "vindecarea" , nu ma refer la vindecare de o boala anume, ci "vindecarea" asa cum o defineste Eric Pearl, ea persista ?

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 31 Iul 2012, 14:23

SAF scrie:Laura, vreau sa te intreb ceva . Dupa ce mergi la cursuri, mai ai nevoie pe viitor sa mai mergi ? Adica, odata ce primesti "vindecarea" , nu ma refer la vindecare de o boala anume, ci "vindecarea" asa cum o defineste Eric Pearl, ea persista ?
SAF,
in acceptiunea lui eric pearl, 'sa primesti vindecarea' inseamna sa revii la starea ta de fiinta deplina si adevarata. starea de echilibru si de constienta cu privire la echilibru. starea ta naturala. care, in mod natural, ramane cu tine.
de fapt, starea aia e si acum cu, in si langa tine. dar poate ca inca nu esti pregatit sa lasi sa se desprinda de tine starea cea ne-naturala si ne-'vindecata'... ;)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 31 Iul 2012, 14:24

Am inteles. Multumesc.

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 31 Iul 2012, 14:28

magicinsights scrie:
SAF scrie:Laura, vreau sa te intreb ceva . Dupa ce mergi la cursuri, mai ai nevoie pe viitor sa mai mergi ? Adica, odata ce primesti "vindecarea" , nu ma refer la vindecare de o boala anume, ci "vindecarea" asa cum o defineste Eric Pearl, ea persista ?
SAF,
in acceptiunea lui eric pearl, 'sa primesti vindecarea' inseamna sa revii la starea ta de fiinta deplina si adevarata. starea de echilibru si de constienta cu privire la echilibru. starea ta naturala. care, in mod natural, ramane cu tine.
de fapt, starea aia e si acum cu, in si langa tine. dar poate ca inca nu esti pregatit sa lasi sa se desprinda de tine starea cea ne-naturala si ne-'vindecata'... ;)

si nu ma refer la tine SAF - ci la 'tine', adica la om. nici nu ne dam seama cat de mult ne agatam de o chestie care nu e a noastra, nu e naturala pentru noi - existenta in dezechilibru si boala... doar pentru ca ne e cunoscuta de atat de multa vreme, incat am uitat cum se simte bucuria starii noastre naturale, cum e mireasma fiintei noastre pure... :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 31 Iul 2012, 14:29

Asa am si inteles, la om, nu la mine :lol: .

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 31 Iul 2012, 14:42

SAF scrie:Asa am si inteles, la om, nu la mine :lol: .

:lol: LIKE

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 08 Aug 2012, 15:44

magicinsights scrie:alfalfa, VitalWorld,
Cat despre chestia cu banii pentru initieri si pentru cursuri si pentru 'spiritualitate' - sincer, eu deja gasesc plictisitor acest subiect de discutie. E foarte usor sa spui, ba, as vrea sa fiu si eu iluminat, dar costa prea mult. Pai, ori vrei sa faci ceva, ori costa prea mult? E doar o chestie de concentrare, sincer, si de a iti pierde vremea cu ceea ce te impiedica sa ajungi la ceea ce vrei, mai degraba decat cu ceea ce te duce catre telul tau. De exemplu, cand esti indragostit, nu conteaza cat te costa drumul, sa zicem, ca sa fii cu iubita ta, nu? :) Doar ca aici ar fi vorba de a fi indragostit de adevar...

laura
Draga Laura, eu nu gasesc deloc plictisitor acest subiect de discutie. Daca tu imi zici ca cineva ma ilumineaza contra cost, indiferent de pret, ei bine, acela e un impostor. Fara a intra in orice discutii contradictorii, care nu isi au sensul aici, e o mare diferenta intre iluminare spirituala si "a fi cu iubita", fenomen ce arareori tine de dragoste pura, ci de starnirea unor instincte, as putea zice infraumane.
Pe de alta parte, Isus Hristos nu a cerut niciodata bani pentru tot ceea ce a facut. Smerenie, smerenie, smerenie ! Asta e cheia. Impostori "spirituali" sunt cu miile, dar asa ii recunosti cei mai usor: cer bani pentru lucruri ce nu au a face cu banii.

Scrie răspuns