Reiki

magicinsights
Utilizator

Re: Reiki

Mesaj de magicinsights » 08 Aug 2012, 16:35

VitalWorld scrie:
magicinsights scrie:alfalfa, VitalWorld,
Cat despre chestia cu banii pentru initieri si pentru cursuri si pentru 'spiritualitate' - sincer, eu deja gasesc plictisitor acest subiect de discutie. E foarte usor sa spui, ba, as vrea sa fiu si eu iluminat, dar costa prea mult. Pai, ori vrei sa faci ceva, ori costa prea mult? E doar o chestie de concentrare, sincer, si de a iti pierde vremea cu ceea ce te impiedica sa ajungi la ceea ce vrei, mai degraba decat cu ceea ce te duce catre telul tau. De exemplu, cand esti indragostit, nu conteaza cat te costa drumul, sa zicem, ca sa fii cu iubita ta, nu? :) Doar ca aici ar fi vorba de a fi indragostit de adevar...

laura
Draga Laura, eu nu gasesc deloc plictisitor acest subiect de discutie. Daca tu imi zici ca cineva ma ilumineaza contra cost, indiferent de pret, ei bine, acela e un impostor. Fara a intra in orice discutii contradictorii, care nu isi au sensul aici, e o mare diferenta intre iluminare spirituala si "a fi cu iubita", fenomen ce arareori tine de dragoste pura, ci de starnirea unor instincte, as putea zice infraumane.
Pe de alta parte, Isus Hristos nu a cerut niciodata bani pentru tot ceea ce a facut. Smerenie, smerenie, smerenie ! Asta e cheia. Impostori "spirituali" sunt cu miile, dar asa ii recunosti cei mai usor: cer bani pentru lucruri ce nu au a face cu banii.
Salut VitalWorld,

Da, chiar azi ma gandeam la chestia asta - si mi-am dat seama ca, de fapt, pe mine nu ma deranjeaza sa dau bani cuiva pentru ca face o actiune de iluminare, sau de vindecare, pe care eu nu o pot face asupra mea. Ceea ce ma deranjeaza e sa dau bani cuiva care face astfel de actiune pentru bani, nu cu intentia de a ma ajuta pe mine. Si brutarului ii dau bani pentru paine. El nu ma 'hraneste' cu painea - ci doar imi pune la dispozitie o paine cu care sa ma hranesc. Faptul ca eu ii platesc painea reprezinta respectul si aprecierea mea pentru munca lui - si recunostinta pentru beneficiul pe care mi-l aduce rodul muncii lui. Ar fi absurd sa am pretentia ca brutarul sa-mi dea painea pe gratis... Dar asta nu inseamna ca toti brutarii fac painea cu intentia de a imi oferi mie ceva de mancare; multi o fac pentru recompensa banilor - si la fel e si cu iluminarea... :nea:
Chiar am scris si un post despre asta, pe blogul magicinsight. 'Am invatat iluminarea dintr-o carte versus Calea integritatii'. Daca vrei, iti dau linkul...

:beer2:

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 08 Aug 2012, 20:48

Iluminarea mi-o poate mie oferi cineva ? Serios ? "Ajutoarele" din partea adevaratilor maestri vin doar acolo unde exista si o munca interioara a candidatului, nu se acorda orice oricui. Ca si in lumea noastra, donezi niste bani doar in anumite situatii, nu arunci banii pe fereastra...

Scolile ezoterice invata destul de clar ca munca se duce in interior si ca singur ai mult de tras. Povestioare cum ca suntem deja sfinti dar nu am realizat asta, sau ca 2012 va veni cu un val supermegaextranemaipomenit de energie la fel de superextranemaipomenit de binefacatoare sunt pentru cei care vor sa auda lucrurile astea. Eu unul nu le pot digera. Vrei iluminare ? Da ! Poti. Dar trebuie sa demonstrezi ca o meriti.
Foarte probabil insa avem concepte diferite in ceea ce priveste iluminarea. In opinia mea inseamna cucerirea sefirotilor cabalistici unul cate unul, stapanirea si cristalizarea corpurilor solare, pe scurt desavarsirea prin eliminarea egoului pluralizat. Asta poate insemna o viata de munca si nici atunci nu poti fi sigur, daca in vietile anterioare nu ai mai lucrat, ca vei si reusi. Dar, probabil sunt eu mai dezinformat si nu stiu unde sa arunc cu banii sa ma ilumineze si pe mine cineva :).

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 08 Aug 2012, 21:12

VitalWorld scrie:Iluminarea mi-o poate mie oferi cineva ? Serios ? "Ajutoarele" din partea adevaratilor maestri vin doar acolo unde exista si o munca interioara a candidatului, nu se acorda orice oricui. Ca si in lumea noastra, donezi niste bani doar in anumite situatii, nu arunci banii pe fereastra...

Scolile ezoterice invata destul de clar ca munca se duce in interior si ca singur ai mult de tras. Povestioare cum ca suntem deja sfinti dar nu am realizat asta, sau ca 2012 va veni cu un val supermegaextranemaipomenit de energie la fel de superextranemaipomenit de binefacatoare sunt pentru cei care vor sa auda lucrurile astea. Eu unul nu le pot digera. Vrei iluminare ? Da ! Poti. Dar trebuie sa demonstrezi ca o meriti.
Foarte probabil insa avem concepte diferite in ceea ce priveste iluminarea. In opinia mea inseamna cucerirea sefirotilor cabalistici unul cate unul, stapanirea si cristalizarea corpurilor solare, pe scurt desavarsirea prin eliminarea egoului pluralizat. Asta poate insemna o viata de munca si nici atunci nu poti fi sigur, daca in vietile anterioare nu ai mai lucrat, ca vei si reusi. Dar, probabil sunt eu mai dezinformat si nu stiu unde sa arunc cu banii sa ma ilumineze si pe mine cineva :).
Pai nu, iluminarea te hotarasti tu singur sa o vrei, cand te impinge durerea ignorantei. Apoi pandesti oportunitatea de a o avea. Si faci spatiu in tine, ca sa primesti iluminarea aia. Ca ea o sa vina printr-un maestru (chiar si un guru fals poate sa 'te duca' la iluminare, sa stii, doar pentru ca te ajuta sa descoperi adevarul...) sau prin vieti de munca, ca o sa ai de dat bani pentru ea sa o sa vina printr-o raza de soare care se intalneste magic cu o frunza, iar tu o sa fii acolo sa o privesti si sa te minunezi si sa vezi ce le uneste si ce te uneste cu ele... Important e sa vrei iluminarea si sa fii pregatit sa o primesti, in orice clipa. Restul tine de... Lumina, ca sa zicem asa, care te 'ilumineaza'. Iar Lumina aia e complet impersonala. Ea 'stabileste' cine merita sa o primeasca si cine nu, dupa cu totul alte criterii decat ale mele sau ale tale. Recunosc ca nu m-am apucat sa cuceresc sefirotii. Ma straduiesc sa ma las cucerita de Lumina, insa ;) Nu-i chiar usor. Ca avem criterii diferite legate de cine si ce merita, dupa cum spuneam mai sus ca am observat...

Noa, dar tie spor la treaba si cucerire usoara ;)

:beer2:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Aug 2012, 23:34

magicinsights scrie: Si brutarului ii dau bani pentru paine. El nu ma 'hraneste' cu painea - ci doar imi pune la dispozitie o paine cu care sa ma hranesc. Faptul ca eu ii platesc painea reprezinta respectul si aprecierea mea pentru munca lui - si recunostinta pentru beneficiul pe care mi-l aduce rodul muncii lui. Ar fi absurd sa am pretentia ca brutarul sa-mi dea painea pe gratis.
Cred ca nu este potrivita comparatia cu brutarul :hmmm: . In cazul unei terapii nu poti vorbi despre un beneficiu sigur ca in cazul painii. Poti intalni persoane care sa vina la tine si sa nu se intample nimic.

Am un prieten in Bucuresti care este practicant - face tratamente - Reiki iar pretentiile sale financiare sunt lasate la aprecierea pacientului. Am intalnit o persoana pe internet care face vindecare holistica - invocare ingeri|ghizi spirituali - iar pretentiile sale financiare de la cei care ii cer ajutorul, iarasi sunt lasate la aprecierea pacientilor. Cunosc doi bioterapeuti foarte cunoscuti in tara si care locuiesc cu mine in oras. Preturile practicate de ei sunt foarte mici si accesibile chiar si pensionarilor cu pensii mizere.

In schimb nu inteleg de ce un practician de vindecare reconectiva, ca tot erai nelamurita pe youtube de experientele mele cu Ivan sau Iovan cum o cheama pe respectiva colaboratoare apropiata a lui Eric Pearl care sustine conferinte si cercuri s.a.m.d, nu inteleg de ce este nevoie de sedinte (platite evident :) ) de reinnoire a cunostintelor in privinta vindecarii reconective. De aceea te-am intrebat daca vindecarea reconectiva se "deterioreaza" cu timpul, pentru ca din actiunile respectivei doamne asta reiese, ai nevoie de sedinte de reinnoire a cunostintelor. Altfel ce ? Se pierde iluminarea ? Vindecarea? :mne:

Nu cred ca voi accepta vreodata faptul ca iluminarea poate fi oferita.Cel mult ti se poate oferi o cale prin care sa realizezi singur, ca un fel de indicator. Dar nu exista o garantie. In sectiunea "Despre aceasta comunitate" am scris cateva citate cu inteles foarte profund si important. Unul dintre ele ii apartine binecunoscutului maestru spiritual Eckhart Tolle . Iata ce zice :

"
Nu puteţi face nimic în privinţa trezirii. Orice veţi face, va fi produsul egoului care încearcă să-şi adauge trezirea sau iluminarea ca cea mai valoroasă posesiune, el devenind prin urmare mai mare şi mai important. În loc să vă treziţi, adăugaţi minţii voastre conceptul de trezire sau imaginea mentală a felului în care este o persoană trezită sau iluminată, apoi încercaţi să trăiţi conform imaginii respective. A trăi conform unei imagini pe care o aveţi despre voi înşivă sau pe care o au alţii despre voi înseamnă a trăi nesincer — un alt rol inconştient pe care îl joacă egoul
"
VitalWorld scrie: Scolile ezoterice invata destul de clar ca munca se duce in interior si ca singur ai mult de tras.
Nu chiar. In unele cazuri suferinta e atat de mare ca te impinge pe muchie, pe marginea prapastiei. Daca vei cadea, vei cadea cu totul, daca vei rezista, vei dobandi linistea interioara, iluminarea. Ca in cazul lui Eckhart Tolle.
VitalWorld scrie: Povestioare cum ca suntem deja sfinti dar nu am realizat asta, sau ca 2012 va veni cu un val supermegaextranemaipomenit de energie la fel de superextranemaipomenit de binefacatoare sunt pentru cei care vor sa auda lucrurile astea. Eu unul nu le pot digera. Vrei iluminare ? Da ! Poti. Dar trebuie sa demonstrezi ca o meriti.
Sa demonstrezi in ce sens ? :) Cred ca ai vrut sa spui ca trebuie sa muncesti prin a-ti observa propria fiinta.
VitalWorld scrie: Foarte probabil insa avem concepte diferite in ceea ce priveste iluminarea. In opinia mea inseamna cucerirea sefirotilor cabalistici unul cate unul, stapanirea si cristalizarea corpurilor solare, pe scurt desavarsirea prin eliminarea egoului pluralizat. Asta poate insemna o viata de munca si nici atunci nu poti fi sigur, daca in vietile anterioare nu ai mai lucrat, ca vei si reusi. Dar, probabil sunt eu mai dezinformat si nu stiu unde sa arunc cu banii sa ma ilumineze si pe mine cineva :).
Am inteles bine ca trebuie sa muncesti. Insa atentie sa nu cazi in capcana de a-ti face asteptari si sa proiectezi continuu in viitor iluminarea (vezi citatul de mai sus al lui Tolle in privinta iluminarii). Lucrurile stau de fapt foarte simplu, iluminarea, cum a zis si Laura, poate veni privind o frunza. Iar capacitatea de a percepe o frunza implica o atentie si o conectare profunda cu Viata care poate avea loc numai in clipa de Acum. (Definita lui Acum - spatiul in care se intampla, constiinta, Sinele). Ar fi imposibil altfel, pentru ca nu poti percepe ceva cu adevarat tu fiind in trecut sau creionand planuri de viitor,altfel nu s-ar numi percepere.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Aug 2012, 23:44

Daca e foarte simplu, de ce nu ne iluminam cu totii ? Pentru ca nivelul de inconstienta e foarte gros, cochilia Ego-ului este tare si trebuie subtiata sparta pentru ca lumina constiintei sa patrunda. Noi avem in spate si mii de ani de conditionare, Ego-ul uman colectiv. Doar printr-o autoobservare a propriei fiinte, a propriilor reactii in diferitele situatii de viata cu care avem de-a face putem facilita preluarea controlului de catre Constiinta, putem prelua controlul noi.

Eu invat in fiecare zi. Inainte sa trimit raspunsul de mai sus am stat 30 de minute. Prima jumatate din raspuns l-am sters, nu l-am mai publicat. Am citit si recitit ce am scris. Am observat ca prima jumatate a raspunsului a venit dintr-o reactie, o impotrivire la ceea ce este. Apoi m-am gandit ca ati putea reactiona la randul vostru. Reactiile se alimenteaza reciproc intr-un cerc vicios.
V-ati gandit vreodata la acest lucru atunci cand interactionati cu alte persoane ?
Am observat ca atunci cand o fac, calitatea relatiilor si comunicarii devine mai buna. Daca nu am reusit si in acest caz cu voi, atunci stiti acum ca mi-am dat silinta sa nu produc in voi nici un fel de incordare. Daca totusi am produs tensiune catusi de mica in voi, care s-ar traduce prin impotrivirea fata de punctele mele de vedere, imi cer iertare, mai am de lucru. :friends:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

magicinsights
Utilizator

Mesaj de magicinsights » 09 Aug 2012, 01:31

SAF scrie:
magicinsights scrie: Cred ca nu este potrivita comparatia cu brutarul :hmmm: . In cazul unei terapii nu poti vorbi despre un beneficiu sigur ca in cazul painii. Poti intalni persoane care sa vina la tine si sa nu se intample nimic.
Si la paine ce, iti garanteaza cineva beneficiul? Ca o sa te sature, ca o sa iti placa, ca n-o sa-ti faca rau la stomac, ca n-o sa gasesti blana de soarece in ea, ca n-o sa ti-o fure copilul de tigan pana ajungi acasa? Ca n-o sa te calce masina pana ajungi acasa? :)
SAF scrie: Am un prieten in Bucuresti care este practicant - face tratamente - Reiki iar pretentiile sale financiare sunt lasate la aprecierea pacientului. Am intalnit o persoana pe internet care face vindecare holistica - invocare ingeri|ghizi spirituali - iar pretentiile sale financiare de la cei care ii cer ajutorul, iarasi sunt lasate la aprecierea pacientilor. Cunosc doi bioterapeuti foarte cunoscuti in tara si care locuiesc cu mine in oras. Preturile practicate de ei sunt foarte mici si accesibile chiar si pensionarilor cu pensii mizere.
Sincer, experienta mea e ca e foarte mult ego in a lasa ajutorul sau serviciul pe care il oferi 'la aprecierea pacientilor'. Aprecierea pacientilor inseamna ca ei apreciaza cam cat de mult ar da ei pe chestia pe care au primit-o de la tine. In situatii de astea, viata iti arata - mai devreme sau mai tarziu - ca trebuie sa apreciezi tu, mai bine, ce faci cu timpul pe care il ai pe pamant. Daca mai vrei sa il lasi la dispozitia unora care nu apreciaza deloc ceea ce faci, considera ca li s-ar cuveni oricum sa faci pe gratis pentru ei si ca iti fac ei tie un serviciu, ca au venit la tine. Sau daca te indrepti catre locuri si inimi in care ceea ce faci chiar este dorit si primit.
SAF scrie: In schimb nu inteleg de ce un practician de vindecare reconectiva, ca tot erai nelamurita pe youtube de experientele mele cu Ivan sau Iovan cum o cheama pe respectiva colaboratoare apropiata a lui Eric Pearl care sustine conferinte si cercuri s.a.m.d, nu inteleg de ce este nevoie de sedinte (platite evident :) ) de reinnoire a cunostintelor in privinta vindecarii reconective. De aceea te-am intrebat daca vindecarea reconectiva se "deterioreaza" cu timpul, pentru ca din actiunile respectivei doamne asta reiese, ai nevoie de sedinte de reinnoire a cunostintelor. Altfel ce ? Se pierde iluminarea ? Vindecarea? :mne:
Vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. Practicianul de vindecare reconectiva faciliteaza o comunicare de energie, lumina si informatie intre 'pacient' si, sa-i zicem, univers (circuitele energetice din univers). Ca si cum omul ar veni la tine cu un calculator cu un sistem de operare si cateva programe pe el, iar tu i-ai deschide usa catre un loc de unde sa isi ia alte schite de cablare si alte programe, care sa ii permita sa utilizeze calculatorul ala in alt fel. Sa numim asta echilibrare, vindecare, upgrade de tipare invechite, reconectare cu fiinta ta deplina, cum vrei tu. Unii ii spun chiar iluminare. Practicianul nu iti ofera iluminare. Nici Eric Pearl nu iti ofera iluminare. Niciun maestru si nimeni pe lumea asta nu poate sa-ti ofere iluminare. Poate sa-ti ofere cel mult oportunitatea de a iti atinge iluminarea.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Aug 2012, 08:12

magicinsights scrie:
Si la paine ce, iti garanteaza cineva beneficiul? Ca o sa te sature, ca o sa iti placa, ca n-o sa-ti faca rau la stomac, ca n-o sa gasesti blana de soarece in ea, ca n-o sa ti-o fure copilul de tigan pana ajungi acasa? Ca n-o sa te calce masina pana ajungi acasa? :)
Da, la paine ai garantia ca ceea ce mananci iti va tine de foame, iti va umple stomacul .
SAF scrie:
magicinsights scrie: Am un prieten in Bucuresti care este practicant - face tratamente - Reiki iar pretentiile sale financiare sunt lasate la aprecierea pacientului. Am intalnit o persoana pe internet care face vindecare holistica - invocare ingeri|ghizi spirituali - iar pretentiile sale financiare de la cei care ii cer ajutorul, iarasi sunt lasate la aprecierea pacientilor. Cunosc doi bioterapeuti foarte cunoscuti in tara si care locuiesc cu mine in oras. Preturile practicate de ei sunt foarte mici si accesibile chiar si pensionarilor cu pensii mizere.

Sincer, experienta mea e ca e foarte mult ego in a lasa ajutorul sau serviciul pe care il oferi 'la aprecierea pacientilor'. Aprecierea pacientilor inseamna ca ei apreciaza cam cat de mult ar da ei pe chestia pe care au primit-o de la tine. In situatii de astea, viata iti arata - mai devreme sau mai tarziu - ca trebuie sa apreciezi tu, mai bine, ce faci cu timpul pe care il ai pe pamant. Daca mai vrei sa il lasi la dispozitia unora care nu apreciaza deloc ceea ce faci, considera ca li s-ar cuveni oricum sa faci pe gratis pentru ei si ca iti fac ei tie un serviciu, ca au venit la tine. Sau daca te indrepti catre locuri si inimi in care ceea ce faci chiar este dorit si primit.
La aprecierea clientilor in sensul de fiecare ofera atat cat considera el, cat poate, dupa simtamantul interior. De exemplu, o batrana a facut operatie la stomac. Operatia a costat 600 lei. Dupa operatie, fiul ei s-a intalnit cu doctorul in afara serviciului si i-a mai dat inca 600 in semn de apreciere, de multumire pentru vindecarea batranei. In acest sens m-am referit.
SAF scrie: In schimb nu inteleg de ce un practician de vindecare reconectiva, ca tot erai nelamurita pe youtube de experientele mele cu Ivan sau Iovan cum o cheama pe respectiva colaboratoare apropiata a lui Eric Pearl care sustine conferinte si cercuri s.a.m.d, nu inteleg de ce este nevoie de sedinte (platite evident :) ) de reinnoire a cunostintelor in privinta vindecarii reconective. De aceea te-am intrebat daca vindecarea reconectiva se "deterioreaza" cu timpul, pentru ca din actiunile respectivei doamne asta reiese, ai nevoie de sedinte de reinnoire a cunostintelor. Altfel ce ? Se pierde iluminarea ? Vindecarea? :mne:
magicinsights scrie: Vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. Practicianul de vindecare reconectiva faciliteaza o comunicare de energie, lumina si informatie intre 'pacient' si, sa-i zicem, univers (circuitele energetice din univers). Ca si cum omul ar veni la tine cu un calculator cu un sistem de operare si cateva programe pe el, iar tu i-ai deschide usa catre un loc de unde sa isi ia alte schite de cablare si alte programe, care sa ii permita sa utilizeze calculatorul ala in alt fel. Sa numim asta echilibrare, vindecare, upgrade de tipare invechite, reconectare cu fiinta ta deplina, cum vrei tu. Unii ii spun chiar iluminare. Practicianul nu iti ofera iluminare. Nici Eric Pearl nu iti ofera iluminare. Niciun maestru si nimeni pe lumea asta nu poate sa-ti ofere iluminare. Poate sa-ti ofere cel mult oportunitatea de a iti atinge iluminarea.
M-am gandit mai bine si consider ca am spus ce era de zis la acest subiect. Mai departe aleg sa tac.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 02 Noi 2012, 11:46

Am dat peste o povestire foarte frumoasa. Apartine unui practicant Reiki . Imi place in special faptul ca, calugarul pare sa lucreze in armonie cu tot ceea ce este. Deci, in opinia mea, aceasta este ortodoxia autentica.

"

"Si vine o vreme cand intelegi ca nu e necesar sa te zbati, ca totul se intampla de la sine, intelegi ca viata curge lin, nu este o stradanie"

In aceasta lume complicata in care traim, am intalnit zilele trecute un calugar ortodox de 85 de ani, considerat a avea har conform terminologiei utilizata de confratii sai.
L-am intrebat cum se produc vindecarile, ce se intampla cand cineva vine la el.
Eu, omul nu ma gandesc ca as avea ceva de facut, eu ma deschid si las Sfantul Duh sa curga prin mine. Nu intreb niciodata omul de ce a venit la mine, ce problema are, ii simt doar sufletul cat de greu ii este, si apoi ma rog. Atat fac ma rog impreuna cu el.

Si ii spun ca este o mare bucurie atunci cand doi se strang in numele Lui ca atunci si El este cu noi.
Pentru mine este o binecuvantare cand cineva imi deschide usa chiliei. Eu nu privesc omul intrand la mine ci pe Dumnezeu in om patrunzand in chilie.
La sfarsit simt cum omul este mai usor, mai senin. Eu nu trebuie sa stiu ce greutate purta el, Dumnezeu stie, imi pastrez doar sufletul deschis si ma rog din toata inima mea.
Deci totul este rugaciunea noastra catre Dumnezeu, uneori ii tin mainile in ale mele, alteori le pun pe crestetul capului. Uneori simt ca este nevoie sa mai vina, alteori stiu ca lucrarea s-a facut. Si miracolul pentru mine nu il numesc vindecare, il numesc trezirea omului in Dumnezeu.

L-am intrebat de ce intr-o multime agitata, tensionata, nervoasa imi era mai greu sa ma rog si mi-a raspuns :
Atat timp cat il privesti pe Dumnezeu ca fiind in afara ta, o sa si gasesti motive tot in afara ta.
Cauza nu sunt cei din jur ci cum il privesti tu pe Dumnezeu.
Daca ai credinta nestramutata ca El este in tine, realizezi ca nimeni nu poate sta intre tine si Dumnezeu. Ca sa te rogi cobori in tine, inchizi ochii si in inima ta o sa gasesti linistea. Acolo te asteapta Dumnezeu.
Mintea este prima care fie se deschide si prin gandurile tale ii lasa pe El sa se manifeste in tine, sau tot mintea este cea care te impiedica. Mintea tese labirinturi si uneori se pierde in propria ei tesatura. Daca lasi iubirea din inima ta sa iti scalde mintea, o sa vezi cum gandurile tale isi gasesc singure drumul catre Cer.

L-am intrebat de ce se agitau, se luptau oamenii ca sa ajunga sa ia Lumina:
Te lupti sa ajungi mai aproape de Dumnezeu cand ai o teama in tine, o neliniste,o indoiala in ceea ce priveste relatia ta cu Dumnezeu. Atunci intotdeauna gasesti ca mai ai ceva de facut, nu ai facut destul, mai exista inca si acel ceva o sa iti aduca apropierea, si cauti si cauti neincetat. Dar daca te opresti din zbucium, din framantare, din cautare, iti dai voie sa il descoperi in tine. Poti trai o intreaga viata preocupat sa il cauti in afara ta, dar nu cauti unde trebuie. Lupta exterioara este un semn al luptei din sufletul acelor oameni,aspiratia lor, nazuinta lor, cautarea lor, si acela e modul in care o reflecta.

L-am intrebat cum dupa ore petrecute in picioare, intr-o pozitie in care nu puteai nici sa te intorci, el nu dadea nici un semn de oboseala si nu numai aceasta, in jurul lui oamenii erau foarte linistiti, calmi. Raspandea o vibratie de pace in jur care linstea multimea.
Oboseala vine din lupta fiintei cu viata. Cand te opui vietii, judecand, criticand, maniindu-te, pierzi viata din tine si obosesti, si este si normal pentruca mergi contra curentului.
Iubirea, este curgerea vietii. Pacea, linistea, se obtin cand lasi viata sa curga prin tine si nu mai opui rezistenta la ceva .
Si m-a intrebat:
Ai obosit vreodata in timp ce te bucurai, in timp ce iubeai, in timp ce te rugai?
Atunci te lasai purtata de curgerea vietii, nu opuneai rezistenta. Atunci te deschideai prin inima. Obosesti cand cauti cu mintea, inima nu te oboseste vreodata. Si mintea cauta neincetat, mereu gaseste altceva de care sa se agate, dar in esenta mintea isi cauta linistea.
Deci lupta nu este intre noi si cei din jur, sau intamplarile din viata, ci este intre noi si noi, acea lupta interioara este cea care epuizeaza.
L-am intrebat cum poti sa iesi din aceasta zbatere, pendulare:
Nu trebuie sa te zbati ca sa iesi, pentru ca te afunzi si mai rau.
Si vine o vreme cand intelegi ca nu e necesar sa te zbati, ca totul se intampla de la sine, intelegi ca viata curge lin, nu este o stradanie. Lupta are loc pana cand se coboara aceasta intelegere, aceasta pace.
Nu fugi dupa Dumnezeu, stai linistit si lasa-l sa se exprime prin tine.
L-am intrebat cum a ajuns el la aceasta stare de pace, in opinia mea de iluminare, si mi-a spus ca s-a rugat catre Dumnezeu sa il lumineze ca sa poata darui la cei din jur, dintr-o credinta ferma ca cererea sa este auzita si indeplinita, si apoi s-a lasat purtat de valurile vietii, s-a deschis si i-au venit rugaciunile pe care le simtea cu sufletul.
Nu s-a indoit nici un moment si rugamintea sa la Dumnezeu era sa ii deaacest har de a darui atat timp cat traieste pe acest pamant. Acesta considera ca fiind cea mai mare binecuvantare, bogatia inimii.

I-am spus ca in opinia mea biserica s-a indepartat de credinciosi, a pierdut legatura, si intr-un fel a interupt legatura intre Cer si Pamant, in conditiile in care ei aveau puterea sa o consolideze.
Biserica este o institutie alcatuita tot din oameni. Si omul s-a indepartat de aproapele sau. Si aceasta din teama. Teama de a nu se pierde invataturile, de a le pastra nealterate, din frica aceasta si-au concentrat atentia doar pe invatatura si au uitat de ce este mai important cei carora li s-a adresat Christos prin invataturile sale.
Iisus nu a vorbit ascuns, doar Apostolilor, el a iesit in lume. Dar si in Biserica sunt oameni si oameni.
Ce poti face tu ca om este sa studiezi Cuvantul Intemeietorului, sa il simti, sa citesti si sa alegi acele rugaciuni pe care le simti cu Sufletul, pentruca daca doar le rostesti fara suflet, ele sunt doar sunete goale.
Prin rugaciune omul se inalta prin Cuvant care este fapta, prin gand si prin traire.Acestea trei trebuie sa mearga impreuna ca sa te inalte.
Nu e datoria noastra sa ii judecam pe semenii nostri, asa scrie si in carti sa nu judecam, noi folosim piatra de temelie, invatatura si ne gasim singuri calea prin care vorbim cu Dumnezeu.

Mi-a spus ca este foarte important sa ascult tacerea.
Cauta tacerea, nu urmari sirul cuvintelor mele, asculta-l pe Dumnezeu in tacerea mea.
Si de cate ori se oprea din vorbit, stateam cu ochii inchisi si auzeam, simteam sunetul unui falfait de aripi, si vedeam ca un glob imens de lumina deasupra capului lui.

Aceasta fiinta se adresa cu un respect deosebit pentru toti cei din jur, cu veneratie, l-am intrebat ce simte el cand vorbeste cu un om:
Eu cand vorbesc cu un om, il privesc pe Sfantul Duh in el.
Sa fii lipsit de respect la adresa unui om este ca si cum ai fi lipsit de respect in fata tronului lui Dumnezeu. Nu e suficient sa il vezi pe Dumnezeu intr-un inger sau in Fiul Sau, uita-te in jur si descopera-l aici.
Rosteste fiecare cuvant cu respect, rar, nu te grabi sa vorbesti.
Cuvintele sunt alcatuite din Duhul Sfant, si cand vorbesti cu un om, vorbeste rar si cu respect, stiind ca in acel moment Duhul Sfat se manifesta prin tine in lume.
Lasa ca fiecare cuvant sa vina din sufletul tau, simte-l inainte sa il rostesti, doar asa el va atinge sufletul celui caruia i te adresezi.

Ceea ce spui tu daca este lipsit de lumina sufletului tau va trece intr-un cotlon al mintii, si mintea va uita, daca ceea ce rostesti vine din suflet, acel om va pastra in sufletul lui nu ceea ce eu sau tu am rostit, ci amintirea bucuriei sufletului lui.
La plecare doream din suflet sa ii daruiesc ceva, nu stiam ce, ma framantam, si mi-a raspuns la intrebarea mea nespusa spunandu-mi sa fac asupra lui semnul crucii si sa il binecuvantez. Ma gandeam cum pot eu omul sa fac acest gest asupra lui aflat parca in aceasta lume dar neapartinand ei si mi-a explicat: Cand faci ceva cu toata inima lasi puterea celesta a Sfantului Duh sa coboare prin tine, omul nu binecuvanteaza cu puterea omului ci cu cea a Duhului, si in fata Sa toti suntem egali.

Fiintele iluminate pasesc printre noi, nestiuti, simpli, se simte doar adierea lumilor celeste la trecerea lor prin viata noastra."

Sursa : http://terapiereiki.blogspot.ro/2012/05 ... e-ale.html

Andrei
Utilizator

Mesaj de Andrei » 15 Iul 2013, 17:37

Hey ! Imi pare rau daca intervin ca un ''combo breaker'' dar un maestru reiki este capabil de a manipula energia si de a iti vedea chakrele cu al treilea ochi deschizandu-le sau vindecandu-le nu? Asta din cate am inteles din niste video-uri de pe youtube :).
Ultima oară modificat 15 Iul 2013, 21:39 de către SAF, modificat 1 dată în total.
Motiv: greseli de ortografie

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Iul 2013, 21:57

Nu cred ca poate merge pana acolo. Depinde de evolutia spirituala a fiecaruia. Unii pot doar sa manevreze energia, altii pot sa si scaneze sa vada deficientele, altii au dezvoltat si clarviziunea . Sunt multi maestri Reiki comerciali fabricati pe banda rulanta. Eu tind sa cred ca ce se axeaza pe folosirea resurselor proprii are efecte mult mai puternice decat ajutor venit din exterior, pentru ca in cazul unui maestru Reiki, vindecarea se distribuie unde crede el ca sunt deficientele cand de fapt tu poate ai nevoie de altceva. Eu am fost pacient si la bioenergie si la acupunctura si desi acupunctura nu are efecte sesizabile pe moment ca bioenergia la care simt racoare, caldura, pulsuri de presiune etc, este mai eficienta (acupunctura) pe termen lung si rezultatele sunt mult mai bune intrucat foloseste meridianele proprii ale corpului de distribuire a energiei , rezolvare a blocajelor. Si vindecare reconectiva se bazeaza pe folosirea propriului potential, intr-un viitor apropiat as vrea sa interactionez cu ea.

Scrie răspuns