Interactiunea cu cristalele - experiente

Auriu
Moderator Global

Interactiunea cu cristalele - experiente

Mesaj de Auriu » 10 Apr 2011, 10:49

Am descoperit acum fo 3 ani cristalele. Nu intelegeam de ce ma tot duceam intr-un anumit loc si de ce simteam niste treburi in piept...Cand m-am uitat mai bine, erau multe cristale de stanca pe un panou. am cumparat doua dintre ele, ca asa am simtit. Nu prea stiam eu ce inseamna asta, dar simteam ca sunt vii, ca sunt fiinte ca si mine.
Prima oara cand am comunicat cu un cristal a fost la aproximativ o luna dupa ce ne-am gasit. Stateam in pat si auzeam niste sunete asemanatoare cu cele scoase de pietrele masive cand se freaca una de alta, dar cumva cristaline. Am oprit televizorul, am verificat ferestrele...nik. Pan' la urma am constatat ca unul din cristale facea asa. De atunci am inceput sa colaboram. :)
De fapt, prima oara cand am simtit cristalele a fost cand aveam fo 6-9 ani, nush exact. Adusese mama de pe munte un rodocrozit. Fain, cu turnulete de quart transparent. L-am luat sa-l spal si simteam ca si el simte iubire. De atunci l-am avut pe langa mine, desi nu stiam ce-i cu el.
Cei care sunteti atrasi de cristale, cum le percepeti? Cum interactionati?

* poza cu rodocrozitul( imi place asa mult de el ca tre sa-l arat :D ) :

Imagine

SAF
Moderator Global

Re: Interactiunea cu cristalele - experiente

Mesaj de SAF » 12 Apr 2011, 16:02

Interesanta experienta ta, Auriu . Poti da mai multe detalii despre tipurile de cristale ? Au diferite aplicatii ? De pilda unele pot actiona intr-un fel asupra unei chackre altele altcumva. Ai mai avut experiente si cu alte tipuri de cristale?

Eu intentionez in viitorul apropiat sa imi creez propriile dispozitive orgonice. Dat fiind ca dispozitivul contine cristal, cei mai informati in acest domeniu spun ca se creeaza o legatura speciala, stransa, intre orgon si creatorul lui. Mi-ar placea sa-l personalizez cu emotiile si imageria mentala proprie :) .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Apr 2011, 01:34

Cristalele por fi clasificate in functie de mai multe criterii...Pot fi clasificate dupa culoare, rezonand cu chakrele care au culoarea respectiva. Astfel, ametistul(indigo) si Lapis Lazuli(albastru inchis, intens) functioneaza bine cu ajna(al 3-lea ochi). Rodocrozitul(roz) lucreaza cu chakra inimii, smaraldul si aventurinul(verzi), la fel.
Tipurile de cristale pot fi evidentiate in functie de structura cristalina, compozitia chimica etc. Pentru mine e importanta culoarea.

Am avut experiente si cu alte cristale...ar fi multe de povestit aici, revin al'data sa dezvolt. Nu le folosesc, nu le consider instrumete, ci fiinte vii. Lucrez cu ele, dar fara a le considera mijloace ca sa imi ating scopurile. Imi place sa meditez cu cate un cristal, din cand in cand...se simte ca si cum devenim o singura fiinta. Adica, suntem, oricum, toti una, dar in momentele alea devine evident. :)
Acum ma duc sa dorm cu rodocrozitul. Imi place sa dorm cu cristalele. :) Am observat ca simt starile si pot transmite la randul lor stari proprii.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Apr 2011, 08:34

Ma faci tot mai curios . M-am informat si eu ca se comporta intr-un fel anume si poti simti asta. Astept sa ne povestesti mai multe experiente :)
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 15 Apr 2011, 16:58

Inainte sa scriu despre alte experiente, as vrea sa vorbesc despre motivul pentru care fac asta.
Asa cum stiti si voi, experientele cu energii, cu entitati, starile de prezenta, nu merg explicate in cuvinte.Nu iese sa descrii linistea, pacea... Meditatia, iluminarea, dragostea, nu sunt ceva despre care vorbesti si pe care sa-l definesti. Atunci cand simti pacea, cand simti dragoste, nu simti nevoia sa vorbesti despre asta. Taci si simti. Cuvintele si explicatiile nu isi mai au rostul.
Ce rost ar avea sa vorbesti despre iubirea pe care o simti? Doar...esti acolo. Si totusi, eu scriu aici. Noi scriem aici... Pentru ca in felul asta facem cadou si altora trairile noastre. Imi amintesc ce mult mi-as fi dorit sa citesc experientele altora cu cristalele, acum cativa ani...
Nimeni nu are nevoie de ceva anume, nimeni nu trebuie sa fie ajutat sau invatat sa faca ceva. Fiecare dintre noi suntem dej aacolo unde vrem sa ajungem. Si atunci, ce rost au toate astea?
De placere. :) Mie imi place sa ma joc. Inainte exista atasamentul, exista alergatura dupa experiente, exista setea de putere si de a duce energiile la potential maxim. Ce vremuri... :) Acum...doar liniste. Acum traiesc, iubesc, ascult, simt. Si ma joc. Savurez. :) Imi place sa vorbesc despre cristale, despre demoni, despre mancare si culori. Ca asa am io chef. Dar nu-i musai. :) E un cadou al meu pentru cine vrea sa se joace cu astea.
Degeaba experiente, degeaba aure cu nush ce vibratie....Pana cand nu apare abandonarea, increderea, iubirea, totul pare o lupta. Cand renunti la lupta, incepi sa savurezi totul. Iubesti si binele, si raul. Doar iubindu-le vezi ca ambele sunt iluzii.
I'm here to enjoy the ride. :)

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 15 Apr 2011, 17:03

Acum doi ani stateam in pat...era dimineata. M-am trezit simtind vibratii in zona spatelui. Stiam ca e rodocrozitul acolo, alaturi de calcit. Dupáia imi amintesc ca ele erau puse pe perina de langa mine, nu aveau ce cauta acolo...Realizez ca aud ca un fel de transmisie radio. Ma vedeam pilotand o nava. Ne ciocnisem cu un asteriod si aveam 13 victime. Era o nava mica... Transmisia radio se auzea din cristal, intr-o limba necunoscuta. Se tot repeta cuvantul "Regan". Nici acum nush ce o fi vrut sa zica sau cine. Vedeam cristalele langa mine, desi le simteam la spate...
Asta ar fi una din multele experiente, dar printre cele mai puternice din punct de vedere al simturilor fizice.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 15 Apr 2011, 17:11

Nu se realizeaza mare lucru daca se lucreaza cu cristalele ca si cum ar fi doar unelte. Ele simt respectul, simt iubirea. Daca sunt tratate ca prieteni si respectate, vor colabora mult mai bine decat daca sunt folosite pentru a atinge anumite scopuri.

Am citit despre orgoni...mi se pare o aiureala. Nu contest valoarea energetica pe care ar putea-o avea acel obiect, dar cu ce pret? Ce inseamna a iti face un orgon? Inseamna a crede ca ai nevoie de protectie, ca exista cineva "acolo afara" care te-ar putea ataca. Pe tine sau pe ego? Ego-ului ii place sa se protejeze, ca asa isi demonstreaza talentele... Nu stiu daca un cristal ar fi incantat sa fie bagat in obiectul respectiv.
Noi, oamenii, am facut in trecut greseala de a folosi cristalele(vezi Atlantida) in scopuri egoiste. Presupun ca ne-om fi invatat lectia...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Apr 2011, 17:15

Cand spui ca " Ma vedeam pilotand o nava. Ne ciocnisem cu un asteriod si aveam 13 victime. Era o nava mica... Transmisia radio se auzea din cristal, intr-o limba necunoscuta. Se tot repeta cuvantul "Regan". Nici acum nush ce o fi vrut sa zica sau cine. Vedeam cristalele langa mine, desi le simteam la spate..." , tu dormeai ? De fapt visai ? sau erai treaza si aveai un fel de premonitie sau nu stiu cum sa ii zic ..

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 15 Apr 2011, 17:25

Initial, visam ca pilotez nava. Apoi m-am trezit de-a binelea si continuam sa aud transmisia.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Apr 2011, 17:26

Auriu scrie: Am citit despre orgoni...mi se pare o aiureala. Nu contest valoarea energetica pe care ar putea-o avea acel obiect, dar cu ce pret? Ce inseamna a iti face un orgon?
Cred ca cel mai convingator ar fi Kirlian sau un clarvazator care poate vedea aurele :) . Eu cred in puterea lor cu atat mai mult cu cat este demonstrata stiintific.

Cod: Selectaţi tot

http://www.energielibera.net/Tehnologiile-vidului/wilhelm-reich-si-energia-orgonica.html

Cod: Selectaţi tot

http://www.lovendal.net/wp52/energia-orgonica-energia-misterioasa-a-vietii/
Detin un astfel de dispozitiv in forma de trunchi de con. Desi exista oameni clarvazatori care spun ca aurele oamenilor se modifica se extind, se dilata in prezenta acumulatorilor orgonici. Dar cred ca cel mai convingator este un clarvazator in care ai incredere.

A, si inca ceva. Ce am mai observat este faptul ca de cand beau apa tinuta 24 de ore pe un astfel de dispozitiv , dimineata nu-mi mai este somn. Inainte trebuia sa beau capucino sa deschid ochii. Autosugestie ? Posibil, insa ceva functioneaza .

Scrie răspuns