Yahoo fura dreptul la intimitate?

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
SAF
Moderator Global

Yahoo fura dreptul la intimitate?

Mesaj de SAF » 31 Aug 2011, 09:27

Ma gandeam in ultimul timp, la programul asta de messenger yahoo si noul lor upgrade. Interfata imbunatatita, si un revolutionar sistem de stocare a conversatiilor online. Acest lucru inseamna ca, conversatiile tuturor persoanelor care utilizeaza acest serviciu, sunt stocate pe serverele yahoo, putand fi accesate oricand de catre organizatiile legale si pentru orice motiv. Si totusi, ca sa nu incalce "drepturile omului" au lasat optiunea de a stoca sau a nu stoca. Si bineinteles , cine e cel care doreste sa nu-si salveze conversatiile ? In plus din default, programul este setat pe stocare. Dar "smecheria" nu se opreste aici.

Treaba este ca daca cineva iti afla parola, poate vizualiza intreaga ta activitate cu yahoo messenger din momentul in care ai upgradat la ultima versiune a clientului de chat . Nu cred ca aceasta activitate poate fi stearsa de catre utilizatorul de rand intrucat nu exista aceasta optiune.

Va aduceti aminte de conspiratiile care se refera la statul politienesc mondial ? Ceea ce se intampla cu yahoo sa fie inca o miscare in acest sens ? :dots:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Goodman
Nou Venit

Re: Yahoo fura dreptul la intimitate?

Mesaj de Goodman » 31 Aug 2011, 09:41

Daca asta te linisteste cu ceva tin sa te anunt ca Yahoo nu este marea noastra problema ci aceea ca odata cu obligativitatea providerilor de telefonie mobila de a stoca conversatiile si mesajele pe o perioada de 6 luni in aceeasi oala intra si providerul de internet in cazul asta RDS ca sa nu mai vorbim de net-ul mobil. Asa ca de ce ne batem noi capu ca ne stocheaza aia conversatiile cand ele sunt deja stocate la RDS. Daca putem face ceva impotriva abuzului asta ,NU pentru ca parlamentarii si senatorii nostri binevoitori au dat o lege care incalca una din legile esentiale ale omenirii si anume "intimitatea" ,chiar daca ne urmaresc fizic noaptea ori cand esti cu o femeie ori ca iti desface postasul scrisorile ori ca iti stocheaza ei conversatiile tot violare de intimitate se cheama. Si de data asta nu trebuie sa cautam vinovati pentru ca ii stm deja destul de bine.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 26 Ian 2012, 10:46

Credeti si voi ce cred si eu ?

Cititi aici .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Tommy

Mesaj de Tommy » 09 Mai 2013, 15:34

E trist daca mai avem impresia ca in 2013 chiar mai putem avea dreptul la intimitate.
Daca analizati bine o sa va dati seama ca "Privacy" e doar o iluzie.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 09 Mai 2013, 20:34

Acu' stau si ma intreb...ce ne trebuie atata intimitate? Ca sa ce, sa nu afle altii ce vorbim? Pai sa afle, oricum la un nivel mai subtil, toata lumea stie tot despre toata lumea, ascunzisurile si minciunile neavand sens.
Sa afle, sa citeasca mailuri, sa asculte convorbiri... poate asa mai invata cate ceva.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 09 Mai 2013, 20:40

Mi-am pus si eu intrebarea asta dar hai sa ne gandim altfel. Sunt unii oameni care doresc sa ii exploateze pe altii si sa le puna bete-n roate. Nu stii cum, traindu-ti viata linistit si neavand nici un conflict cu nimeni, te pomenesti intr-o zi cu politia la usa ca numele tau apare in tranzactii frauduloase sau ca s-au facut cumparaturi in numele tau sau evaziuni fiscale s.a.m.d. Deci, din punctul meu de vedere este in regula sa se mentina o limita a intimitatii virtuale.

Alta situatie. Eu cand mi-am facut e-mail-ul nu doream sub nici o forma sa primesc publicitate. Acum primesc publicitate intr-una asa ca sunt nevoit sa schimb e-mail-ul. Si apoi iar primesc publicitate si tot asa. Pentru ca exista scurgere de informatii private ce le da altora ocazia sa profite, de fapt sa te exploateze in folosul lor. Bine, totul tine de inconstienta umana in esenta, dar inconstienta atinge anumite limite incat esti nevoit uneori chiar sa faci ceva. :)

Completez. La un adica poti spune "ti-ai atras situatiile astea de viata" . Nu zic nu, dar din moment nu stiu ce am facut sa mi se intample asa ceva, fac si eu ce pot si ce cred de cuviinta pentru a indrepta lucrurile dar pe cat posibil dintr-o stare de capitulare, fara sa ma opun situatiei curente si sa produc emotii negative.

Tommy

Mesaj de Tommy » 09 Mai 2013, 23:20

@Auriu, tie iti face placere ? e adevarat ca multi dintre noi nu au nimic de ascuns dar asta nu inseamna sa stie "unii" tot ce facem.
Mi se pare absurd.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 11 Mai 2013, 16:42

-Tommy- Da, avem nevoie de intimitate, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca ti-o mai poate oferi cineva cel putin in mediul online. Intimitatea e interioara si fizica, dar ce faci online, indiferent de cat de securizat crezi ca esti, tot poate fi descoperit.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 11 Mai 2013, 19:42

Nu e vorba ca-mi place sau nu, pur si simplu nu pierd timpul gandindu-ma cine ce face cu ce scriu eu. Oricum, nu dau date personale pe net si nici nu fac tranzactii online.

Tommy

Mesaj de Tommy » 17 Mai 2013, 02:16

Auriu scrie:Nu e vorba ca-mi place sau nu, pur si simplu nu pierd timpul gandindu-ma cine ce face cu ce scriu eu. Oricum, nu dau date personale pe net si nici nu fac tranzactii online.
Corect :)
VitalWorld scrie:-Tommy- Da, avem nevoie de intimitate, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca ti-o mai poate oferi cineva cel putin in mediul online.
Asta ziceam si eu :beer2:

Eu ma refeream la faptul ca nu e corect si democratic. Dar ma opresc aici ca o dam in altele. :D

Scrie răspuns