Abstinenta de la sex

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
wolfz19
Utilizator

Re: Abstinenta de la sex

Mesaj de wolfz19 » 30 Oct 2012, 23:06

pai daca corpul are nevoie de sex, noi de ce sa reprimam nevoia asta fiziologica?

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 31 Oct 2012, 10:32

wolfz19 scrie:pai daca corpul are nevoie de sex, noi de ce sa reprimam nevoia asta fiziologica?
Intrebarea e buna, raspunsul nu e convenabil tuturor. Asa cum am mai spus, reprimarea in sine e gresita, daca nu are un scop mai inalt. Ceea ce numesti "nevoie fiziologica" nu este o nevoie fiziologica, ci este un impuls dat de societatea in care traim. Toata societatea noastra se invarte in jurul sexului. Reclamele, stirile, educatia, luptele, conflictele politice, majoritatea au la baza sexul (sub o forma sau alta). Am vazut conotatii sexuale in reclame la paine, in filme de orice fel, in afise de pe strada, pe ambalaje de produse obisnuite (conserve de ex.) s.a.m.d. Pe site-urile de stiri din Romania, sunt intercalate stirile politice sau evenimentele mondene cu articole referitoare la sex (ce sani si-a pus aia, cu cine a facut sex ala, etc.).

Astfel, ca societatea noastra bazata in mare parte pe sex (inconstient sau nu) considera sexul ca o nevoie fiziologica, ceea ce e si normal cand esti stimulat zi de zi cu imagini cu tenta sexuala. Daca tu te-ai duce sa stai la o cabana in munte fara influenta exterioara o saptamana si tot ce ai face zi de zi ar fi plimbari prin natura, diverse activitati (sa zicem construiesti ceva), ai vedea ca nu mai ai aproape deloc aceasta nevoie fiziologica, pentru ca ea nu exista, e un imbold, un efect al cauzei pe care ti-am explicat-o.

Reprimarea e o greseala, dar nu si transformarea, transmutarea, sublimarea acestei energii creatoare, numita de parintele Arsenie Boca "energie genezica". Lumea confunda abstinenta cu continenta, termeni ce au acelasi miez, dar nu aceeasi esenta. Atunci cand transmuti energia sexuala, nu mai apare nevoia de a o elibera prin ejaculare, caci masa se transforma in energie subtila ce ajuta creierul si vitalizeaza intreg organismul. Transformarea masei in energie a fost demonstrata si de Einstein care a pus un semn de egalitate in formula e=mc^2. Astfel ca transmutarea energiei sexuale nu e o ineptie, e doar o practica uitata de omenire in procesul ei de degenerare si retrogradare a firii umane. Iti recomand cartea urmatoare (banuiesc ca ai auzit de Arsenie Boca, sfantul Ardealului):

Cod: Selectaţi tot

http://www.scribd.com/doc/43094962/Arsenie-Boca-Tinerii-Familia-Si-Copiii-Nascuti-in-Lanturi
Ce afirm eu e opinia mea bazata pe invataturi la care n-am ajuns chiar usor si pe experienta personala. Dar vreau sa mentionez ca e opinia mea, nu trebuie luata ca atare in niciun fel, poate fi criticata, dar cu bun simt. Schimbul de idei intotdeauna trebuie sa fie unul constructiv, asta e parerea mea.

EddyP

Re: Abstinenta de la sex :D

Mesaj de EddyP » 19 Sep 2014, 17:47

acesta scrie:De regula stiu ca se recomanda abstinenta din punct de vedere sexual in saptamana mare a fiecarui post pentru a lua in curatenie trupeasca Sfinta taina a impartasaniei !
Trebuie ca semnificatia abstinentei sexuale sa fie una profunda in spiritualitate.

Imi aduc aminte de pregatirea poporului Israel pentru primirea Legii . In Exodul capitolul 19 :

Şi Domnul a zis lui Moise: „Du-te la popor, sfinţeşte-i, azi şi mâine, şi pune-i să-şi spele hainele.
Să fie gata pentru a treia zi; căci a treia zi Domnul Se va coborî, în faţa întregului popor, pe muntele Sinai.
Să hotărăşti poporului anumite margini de jur împrejur şi să spui: „Să nu cumva să vă suiţi pe munte sau să vă atingeţi de poalele lui. Oricine se va atinge de munte va fi pedepsit cu moartea.
Nicio mână să nu se atingă de el; ci pe oricine se va atinge să-l omoare cu pietre sau să-l străpungă cu săgeţi: dobitoc sau om, nu va trăi.” Când va suna trâmbiţa, ei vor înainta spre munte.”

Moise s-a coborât de pe munte la popor: a sfinţit poporul, şi ei şi-au spălat hainele.
Şi a zis poporului: „Fiţi gata în trei zile; să nu vă apropiaţi de vreo femeie.”

Oare ce semnificatie are acest lucru din punct de vedere spiritual ? Care este intelesul duhovnicesc al acestor cuvinte ?

Ceea ce face ca Biblia sa fie atat de importanta ,cea mai importanta ,este faptul ca ea contine in totalitate toate celelalte stiinte existente . Tot ce s`a spus,se spune si se va mai spune pe viitor ca si descoperire stiintifica-sau cunoatere spirituala, toate acestea Biblia le contine deja .

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 20 Sep 2014, 08:27

Pasajul respectiv,pentru mine, este foarte contradictoriu in ceea ce priveste legatura sa cu spiritualitatea. Eu sunt de de parere ca Vechiul Testament este radical opus Noului Testament. Noul Testament are legatura cu adevarata spiritualitate, mai exact invataturile lui Hristos. O prima observatie care bate la ochi este faptul ca in Vechiul Testament se ingaduie crimele pe cand in Noul Testament se promoveaza iertarea dusmanilor. Dupa parerea mea, Vechiul Testament predomina de relatari cu fiinte care nu apartin acestei Planete. Nu accept teoria ca suntem singurii din Univers.

Am cautat si nu am regasit, este un film in care la inceput si final prezinta Mila Jovovich, e ca un fel de documentar care in loc de intamplari filmate prezinte intamplari, sustin ei, reale, filmate cu camera, in care sunt prezentate fenomenele de rapire ale oamenilor si diferite alte cazuri. Pare destul de credibil insa o urma de scepticism tot mi-a lasat. E interesant insa ca lasa la latitudinea telespectatorului sa creada sau nu cele prezentate. La un moment dat , se face referire la o inregistrare intr-o limba foarte veche pe care un traducator , desi nu reuseste sa o faca complet, traduce cateva cuvinte si reuseste sa descifreze ca extraterestrul spune "Eu sunt Dumnezeu" - I am Yahvee - sau ceva de genul.

Oricum, fie ca e adevarat sau nu ce se prezinta in acel film, eu imi mentin parerea in privinta extraterestrilor in vremurile de demult cand au fost scrise partile Vechiului Testament.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

EddyP

Mesaj de EddyP » 21 Sep 2014, 14:29

Cand eu citesc Biblia, nu o percep ca o nuvela istorica. Toata Biblia vorbeste doar despre lumea interioara a persoanei, despre Lumea Spirituala care se afla in mine.
Chiar acum percep, de asemnea, toata realitatea in interiorul meu. Ceea ce simt in minte si cu simturile mele se numeste `aceasta lume`.
Si totusi ,deoarece intentiile mele sunt egoiste, `aceasta lume` ce o percep este limitata, defecta si temporara.

Atunci cand cineva citeste Biblia trebuie sa nu uite urmatoare lucruri:

In mod contsant trebuie sa incerce sa simta ca tot ce contine lumea asta si ca tot ce este descris in ea se afla in interiorul sau .
Sa nu uite nicio clipa atunci cand citeste ca totul este scris despre sine si despre calitatile sale .
Sa incerce sa gaseasca in interiorul sau calitatile ce sunt denumite de cuvintele din text. Se lege calitatile sale cu cuvintele potop, Creator, Noe, ticalos , cinstit, animale , cer , pamant etc .
Sin cele din urma sa se intrebe: Cine sunt eu ?

Asta e ceva ce nu cunoastem deloc . Trebuie sa ne descoperim singuri sa descoperim o alta lume si tot ce o umple.

Scrie răspuns