Abstinenta de la sex

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
KaTa
Utilizator

Abstinenta de la sex

Mesaj de KaTa » 19 Dec 2011, 23:04

Intrebarea ce urmeaza e o intrebare din simpla curiozitate la care as vreau un raspuns. :D

Deci, de multe ori mai citesc cate ceva, ba o carte, ba un articol si de cateva ori am zarit si am observat ca se recomanda abstinenta de la sex in ziua "practicarii" unui exercitiu (acum depinde ce exercitiu), inceperea unui ritual, meditatie, o anumita practica etc. Ceea ce nu inteleg prea bine este De ce? De ce se recomanda asta?

Pare o intrebare mai "nesimtita" :D dar e o simpla curiozitate si nu vreau sa fac nici un fel de aluzie la mine sau la cineva de pe forum sau la orice persoana.
- Nu este lucru înţelept să spui: „voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. (Martialis)
- Cel mai mare duşman al cunoaşterii nu este ignoranţa, ci iluzia cunoaşterii. (Stephen Hawking)

SAF
Moderator Global

Re: Abstinenta de la sex :D

Mesaj de SAF » 20 Dec 2011, 11:44

Daca ai fi crescut intr-o societate care era mai pasiva din punctul asta de vedere, nu ai fi spus "intrebare nesimtita". :)
Nu am intalnit pana acum aceasta recomandare decat in practicile religioase . In aceasta privinta, nu sunt de acord cu religiosii deoarece nu mai cred in sistemul lor.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

acesta

Mesaj de acesta » 19 Ian 2012, 13:36

De regula stiu ca se recomanda abstinenta din punct de vedere sexual in saptamana mare a fiecarui post pentru a lua in curatenie trupeasca Sfinta taina a impartasaniei !

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 19 Ian 2012, 19:47

Acesta, punctul tau de vedere referitor la subiect care este?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 19 Ian 2012, 20:45

El se referea la abstinenta din crestinism. Catalin nu a specificat, doar a generalizat un pic mai mult :)
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Re: Abstinenta de la sex

Mesaj de VitalWorld » 17 Feb 2012, 08:59

KaTa scrie:Intrebarea ce urmeaza e o intrebare din simpla curiozitate la care as vreau un raspuns. :D

Deci, de multe ori mai citesc cate ceva, ba o carte, ba un articol si de cateva ori am zarit si am observat ca se recomanda abstinenta de la sex in ziua "practicarii" unui exercitiu (acum depinde ce exercitiu), inceperea unui ritual, meditatie, o anumita practica etc. Ceea ce nu inteleg prea bine este De ce? De ce se recomanda asta?

Pare o intrebare mai "nesimtita" :D dar e o simpla curiozitate si nu vreau sa fac nici un fel de aluzie la mine sau la cineva de pe forum sau la orice persoana.
Abstinenta ca abtinere este o greseala. Daca organismul iti cere placere sexuala si tu te lupti impotriva lui sa nu ii dai ce iti cere, probabil vei reusi, dar vei degenera intr-un mod sau altul.
Insa, abstinenta e recomandata pentru diverse exercitii sau ritualuri pentru ca in momentul orgasmului se pierde foarte multa energie si daca e conservata (chiar si pentru putin timp), rezultatele sunt altele.
Gandeste-te insa ca sexul este cheia de la care pleaca toate. G-ul de la masoni inseamna de fapt germinare (simbol cu mai multe sensuri, afli ca e germinare dupa ce evoluezi pe la ei), cei din M.I.S.A pun foarte mare accent pe continenta sexuala, gnosticii invata procesul de transmutare a energiei sexuale, preotii catolici nu au voie sa aiba o nevasta, calugarii din manastiri depun un juramant care pretinde si abstinenta... Pe scurt energia sexuala e cea mai puternica energie pe care o are un om. Modul in care o foloseste e decizia lui, dar e logic faptul ca risipa de energie nu e recomandata, asa cum nu e recomandata risipa de orice fel.
Sper ca te-am mai lamurit :).

KaTa
Utilizator

Mesaj de KaTa » 17 Feb 2012, 23:09

Mersi tuturor, m-am lamurit.
- Nu este lucru înţelept să spui: „voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. (Martialis)
- Cel mai mare duşman al cunoaşterii nu este ignoranţa, ci iluzia cunoaşterii. (Stephen Hawking)

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 18 Feb 2012, 00:06

Cum ?! Inca nu s-au vorbit prea multe lucruri relevante. :P

KaTa
Utilizator

Mesaj de KaTa » 18 Feb 2012, 12:28

Auriu nu e nevoie sa se vorbeasca ceva "relevant" aici, eu am inteles foarte bine de ce se recomanda asta, Mihai mi explicat mai multe pe mess chiar inainte sa posteze aici din cate imi aduc amine. ;)

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 03 Mar 2012, 22:45

Cod: Selectaţi tot

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1825&lang=RO

Scrie răspuns