2 stele stralucitoare

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
SAF
Moderator Global

2 stele stralucitoare

Mesaj de SAF » 10 Feb 2012, 20:25

Ati privit bolta cereasca in ultimele zile ? Asta seara am observat cu stupoare ca alaturi de Luceafarul nostru a mai aparut inca o stea aproape la fel de stralucitoare. Cred ca are o stralucire de 85% sau chiar 90% din Luceafarul nostru. Nici o alta stea nu straluceste si nici nu are culoare la fel ca cele doua. Ele sunt primele care iasa in evidenta. Cea de-a doua stea pare aproape perpendicular cand te uiti pe Cer pe cand Luceafarul este undeva mai departe aproape de linia orizontului. Oricum, par a fi frati gemeni. Ceva imi spune ca ar putea fi adevarate conspiratiile in privinta planetei Nibiru. Priviti Cerul si apoi reveniti cu o parere daca vreti. :)
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Re: 2 stele stralucitoare

Mesaj de Auriu » 10 Feb 2012, 20:41

Tocmai am pus-o pe mama sa se uite (eu nu ies acum afara)...zice ca se aliniaza nush ce planete si de aia.. Nu stiu ce planete, o sa ma informez.
Azi-noapte a fost furtuna solara puternica, iar luna a avut un cerc mare in jurul ei. Tot felul de fenomene in ultima vreme, destul de des...

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 10 Feb 2012, 21:18

Sambata seara (4.2.2012) luna avea un halou cum nu am mai vazut. Probabil si pentru ca erau nori, dar era de culorile curcubeului si destul de intens. In rest, momentan e innorat, dar am sa ma uit cu proxima ocazie. Cine stie, poate ca...

Goodman
Nou Venit

Mesaj de Goodman » 10 Feb 2012, 21:27

Din cate stiu eu de pe la fizica din clasele primare fiecare stea reprezinta un sistem solar care sunt de mai multe feluri in functie de vechime, de aici as deduce eu ca un alt sistem solar a ajuns in faza finala si fiind la o distanta relativ egala cu luceafarul fata de Pamant se vede asa.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 03 Mar 2012, 22:32

Da, din cate am inteles si eu vedem inca o stea datorita rotatiei Pamantului in aceasta perioada. Asa mi-a zis cineva, am observat si eu pana la urma cand s-a facut senin. (sorry, no Nibiru).

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 14 Mar 2012, 08:13

Cod: Selectaţi tot

http://www.stellarium.org/
Recomand acest program gratuit pentru a vedea cu exactitate toti astrii ceresti la o data anume.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Mar 2012, 20:11

VitalWorld scrie:Da, din cate am inteles si eu vedem inca o stea datorita rotatiei Pamantului in aceasta perioada. Asa mi-a zis cineva, am observat si eu pana la urma cand s-a facut senin. (sorry, no Nibiru).
Si ce ai observat cand s-a facut senin ?

Eu de cand ma stiu si privesc Cerul si Venus, de-o schioapa de cand eram, nu am vazut nici o stea care sa straluceasca atat de tare aproape cat Venus.
Care e explicatia cu rotatia Pamantului in perioada asta, ca nu pricep :no: .

Am instalat programul recomandat de tine si am observat ca langa Venus este Jupiter. Este destul de probabil sa fie vorba de Jupiter ca fiind a doua stea stralucitoare langa Venus pe Cer , dar nu sunt sigur deoarece a doua stea este fata de Venus la o distanta aproximativ 1/2 distanta dintre Venus si Mercur. :unsure:

Daca totusi este vorba despre Jupiter, rezulta ca zvonul conform caruia Jupiter devine luminoasa in pragul anului 2012 este adevarat. Prin urmare , cred ca e o dovada solida in privinta transformarilor planetare ale anului 2012 .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 23 Mar 2012, 22:13

Programul este foarte precis daca ai pus locatia ta corecta (orasul in care locuiesti). Vei vedea dupa pozitionare. Intr-adevar cele doua stele sunt Venus si Jupiter si arata astfel datorita unei conjunctii care are loc o data la foarte multi ani (doar in 2018 va mai fi asta). A aratat si la stiri.

Cod: Selectaţi tot

http://observator.a1.ro/social/Aglomeratie-la-Observatorul-Astronomic-din-Targovi_56560.html#
La sfarsitul acestei luni nu vom mai avea ocazia sa vedem asta.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 24 Mar 2012, 07:07

Da, am observat, a inceput sa slabeasca in intensitate ;)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 04 Iun 2012, 18:12

La noapte incepand cu ora 01:00 si pana dimineata la 07:00 Venus se va alinia cu Soarele. Ce o insemna asta, nu stiu, ramane de vazut daca sta careva treaz. Si faceti si o poza daca merita :)

Scrie răspuns