Senzatii de caldura in corp

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

Senzatii de caldura in corp

Mesaj de SAF » 14 Mai 2012, 13:52

Ati simtit in ultima vreme asa ceva ? Am observat ca se accentueaza cand imi focusez atentia pe momentul prezent si pe a ma abandona total. De exemplu, in momentul asta imi pulseaza palma stanga si talpile alternativ. Aproape ca pot simti un curent de aer, dar fierbinte in palma stanga. Devine cu atat mai fierbinte pana la o senzatie aproape de sfârâialã cu cat imi tin mai mult atentia pe ea.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Re: Senzatii de caldura in corp

Mesaj de SAF » 03 Sep 2012, 19:49

Tot mai multi oameni cauta explicatii si raspunsuri in legatura cu senzatiile de caldura in corp. In terapia cu Ingeri se spune ca atunci cand simti caldura pe o parte a corpului, te ating Ingerii. In medicina alternativa se numeste deblocare a canalelor energetice, eliminarea blocajelor energetice, refacerea aurei. Daca simtiti astfel de senzatii de caldura care apar pentru cateva secunde si apoi dispar, desi stiti ca nu ati luat medicamente sau nu ati consumat ceva ce ar putea da vreun efect secundar, nu va speriati. Dezinformatorii vor face tot posibilul pentru a va descuraja si a va pune piedici in drum fie din ignoranta fie intentionat, bagand frica in voi si insinuand ca aveti probleme de sanatate. Daca stiti ca sunteti sanatos , nu aveti motiv de ingrijorare.

Puteti trai aceste senzatii placute de caldura in corp deschizandu-va total. Sa fii tu , pur si simplu, tu insuti. Alege-ti o zi in care nu ai planuri de realizat, o zi simpla si libera. Iar acea zi , renunta complet la gandire. Renunta la trecut si viitor, la planuri, la ce s-a intamplat la ce trebuie sa faci. Fii tu insuti, fii una cu tot ceea ce exista, se intampla, te inconjoara. Asa cum tot ceea ce se intampla, exista, te inconjoara, este pur si simplu, neingrijorandu-se de viitor, fii si tu la fel.

Priveste un copac, nu ii pasa de trecut, sau de viitor. Daca cineva ii rupe o creanga, nu se razbuna, nu se plange si nu se lamenteaza. Este el pur si simplu, este el insusi, total linistit. In jurul sau pluteste o liniste adanca , nesfarsita. Se odihneste profund in acea clipa in care TU il observi. Observa linistea lui, astfel iti deschizi meridianele energetice si o Inteligenta mai mare decat tine incepe sa lucreze prin tine. Daca razi din senin,fara motiv,privind acel copac, este bine, adu-ti aminte ca este bine. Este primul indiciu ca esti pe drumul cel bun. Daca simti caldura in corp, este bine din nou. Daca simti o pace launtrica, este de asemenea bine.

Deschide-te catre fiintare, invita Viata, asculta-ti corpul atent asa cum privesti acel copac. Acum nu mai privesti copacul, ci corpul tau. Acum iti asculti linistea in care corpul tau se scalda si cu care e inconjurat. Daca iti vine somn, este bine. Daca iti simti pleoapele grele sau incep sa te usture usor , semn ca ai vrea sa dormi, este bine. Daca simti ca portiuni minuscule pe corpul tau tresar, de asemenea este bine. Asculta, nu ceda presiunilor mintii care vrea sa te desparta de momentul prezent tragandu-te in trecut sau viitor. Asculta, asculta-ti corpul pur si simplu in acea zi.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Re: Senzatii de caldura in corp

Mesaj de SAF » 13 Aug 2013, 18:58

Exista perioade in care aceasta caldura se manifesta mai frecvent si exista si perioade cand devin mai usoare. Am observat ca de fiecare data cand adopt pozitia de a-mi asculta corpul, de a fi centrat in mine, de a lua postura aceea cand cineva iti spune "simti ca te ating acum?" si incepi sa fii atent la tine insuti pentru a prinde cea mai mica senzatie care poate aparea in corpul tau, senzatiile de caldura incep sa apara, nu doar atunci pe moment, ci in urmatoarele zile.Cu siguranta aceste senzatii de caldura care le simt au o legatura mult mai profunda decat imi poate explica cineva. Primul lucrul care imi vine in minte este intr-adevar , deblocarea meridianelor energetice. Acupunctura se bazeaza pe acelasi principiu, dereglajele de natura energetica se corecteaza si este un prim semn pentru vindecare. Dar mai este o senzatie care apare, este ceva familiar ce apare atunci cand simt aceste pulsuri de caldura. Inca nu mi-am dat seama despre ce ar putea fi vorba. Chiar acum in timp ce scriu, imi apare curentul fierbinte la incheietura palmei drepte :cookie: .

Scrie răspuns