Cunoaste-te pe tine insuti

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
Scrie răspuns
VitalWorld
Moderator Global

Cunoaste-te pe tine insuti

Mesaj de VitalWorld » 24 Iul 2012, 22:03

"Homo nosce te ipsum", statea scris pe frontispiciul templului lui Apollo din Delphi. Insemnatatea este : "Omule cunoaste-te pe tine insuti", continuarea fiind "si vei cunoaste universul si zeii". Aceasta este lectia cu care incep invataturile ezoterice, fiind de altfel cea mai importanta. Fara ea, nu ar avea rost niciun alt studiu de aceasta forma.

Poate ca nu atat de departe de acest sens sta scris in orasul Sighisoara, pe marginea raului Mures, cu litere mari albe, langa Catedrala Ortodoxa, textul urmator: "Viata este o conditie necesara pentru a exista, dar insuficienta pentru a fi. Fa-ti datoria si vei afla cine esti. "

Imagine

Acum, stau si ma intreb, oare cati dintre noi isi fac sau si-au facut datoria de a afla cine sunt? De unde venim, ce facem aici si incotro ne ducem ? Cati oare au aflat si nu s-au limitat in raspunsuri ambigue care cad rapid la prima intrebare logica ?

"A fi sau a nu fi" nu e doar o sintagma de-a lui Shakespeare, este o problema fundamentala. Asa cum e scris pe marginea raului ca viata e insuficienta pentru a fi, asa si este. Dincolo de aparente trebuie sa intelegem esenta. Esenta a ceea ce suntem, constiinta noastra si viata noastra in fapt. Daca o vom trai mecanic vom muri mecanic si vom fi trait pentru nimic.

As completa cu un alt sfat: "Intotdeauna sa intrebi 'de ce' ".

SAF
Moderator Global

Re: Cunoaste-te pe tine insuti

Mesaj de SAF » 25 Iul 2012, 10:01

VitalWorld scrie:
"A fi sau a nu fi" nu e doar o sintagma de-a lui Shakespeare, este o problema fundamentala. Asa cum e scris pe marginea raului ca viata e insuficienta pentru a fi, asa si este. Dincolo de aparente trebuie sa intelegem esenta. Esenta a ceea ce suntem, constiinta noastra si viata noastra in fapt. Daca o vom trai mecanic vom muri mecanic si vom fi trait pentru nimic.

As completa cu un alt sfat: "Intotdeauna sa intrebi 'de ce' ".
Asa cum inteleg eu, te referi la faptul ca nu e suficient sa elimini gandirea involuntara si sa fii pur si simplu in naturaletea ta, ci si sa explorezi celelalte dimensiuni si sa-ti sondezi fiinta pentru a-ti cunoaste si folosi potentialul creator in aceasta lume fizica ?
Daca am inteles corect,rad un pic , :) , pare un fel de utopie. Daca descoperi lumea aia , as vrea sa-mi spui si mie cum sa ajung si eu in ea. Nu stiu de ce am impresia ca e suficient pentru a fi. Asa cum am inteles in toata aceasta explorare in spiritualitate, care a inceput din 2010 incoace, e suficient sa fii tu insuti (sa te eliberezi de sub stapanirea mintii) pentru a inlatura blocajele ce nu permit informatiilor din planurile superioare sa curga in tine. Asta spun toate invataturile. Poate ca odata iluminat, cunoasterea incepe sa curga fara sa fie nevoie sa o cauti tu. Nu am siguranta ca am inteles bine citatul si nici explicatia ta, dezvolta-ti parerea mai mult.

Nu sunt suficient de sigur ca omenirea ar putea face asta avand mii de ani de conditionare grea in spate, materialism. Dar cine stie ce se poate intampla din 21 dec 2012 incolo. Mi-ar fi placut sa intervina o schimbare brusca odata cu noul val de energie cosmica, o schimbare brusca in constiinta umana. Dar poate ca ar fi atat de brusca ca ar rezulta multe suicide la nivel mondial. Poate ca e nevoie ca ea se se produca lent pentru ca Ego-ul uman colectiv sa slabeasca usor usor, ori poate ca se va produce la un moment dat brusc, daca ,ceea ce sper sa nu se realizeze, va incepe al treilea razboi mondial. Nu stiu, dar in mine exista nerabdare in privinta schimbarii. Mi-ar placea totusi sa raman suficient in aceasta lume pentru a vedea "Ceruri noi" sau "Un nou Pamant".
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 25 Iul 2012, 12:57

Nu e vorba doar de explorat alte dimensiuni.
Eu vad viata ca pe o etapa ce trebuie sa aiba o anumita finalitate. Daca insa nu stii cu exactitate ce ai de facut in viata, vei orbecai dupa turma, dupa ceilalti fara un sens precis. Iar aceasta tinta clara nu se poate obtine decat prin autocunoastere profunda, pentru ca in clipa in care te cunosti exact asa cum esti din toate punctele de vedere, vei intelege ce e viata cu adevarat, si atunci "vei fi", nu doar "vei exista".
Din 21 dec 2012 incolo, eu unul, cred ca nu se va intampla mare lucru. Munca spirituala, dorinta de desavarsire raman la acelasi nivel de dificultate, nu exista prea multe favoruri. Ca sunt mii de forumuri si bloguri in care se vorbeste despre "noul val de energie cosmica" si despre "noul trup cosmic" pe care il vom primi dupa aceasta data, ei... astea sunt, la fel, in opinia mea, vorbe pentru cei care vor sa auda astfel de vorbe frumoase. Adica, pentru oamenii care cred ca treaba e usoara si vor primi moca sanse minunate si realizari minunate. Nimic nu ni se da gratuit in Univers. Asta inteleg putini.

Revenind la idee, da, permiterea informatiilor din lumile superioare e un pas mare si minunat, dar se obtine, in parerea mea, doar cu o inima deschisa, nu cu dorinte carnale, umane...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 29 Aug 2013, 21:30

Daca mai poti pune poza din nou ar fi bine :)
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Scrie răspuns