A fi sau a nu fi consumator de carne

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

A fi sau a nu fi consumator de carne

Mesaj de SAF » 02 Noi 2013, 21:02

In Decembrie fac un an de cand nu am mai consumat vreun soi de carne rosie. Parca sa zic ca ma simt mai bine in general insa trebuie sa mai explorez. Fac si sport si ideea in sportul asta este ca pentru forta ai nevoie de masa musculara si pentru masa musculara ai nevoie de proteina animala. In acest an de pauza a consumului de carne, am observat ca forta s-a mentinut in proportie de 75% . Periodic mananc peste, oua si foarte rar ma ating de lapte sau branza. As vrea sa incerc soia, caci proteina din soia e similara celei din carne insa mai trebuie sa ma documentez in privinta provenientei, OMG sau ONMG.

Un video care da de gandit. Forta si agilitate.

"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

snake

Re: A fi sau a nu fi consumator de carne

Mesaj de snake » 17 Ian 2015, 09:17

Felicitari, poti sa iti suplinesti necesitatile proteice cu alceva (soia, linte, naut, etc.), nici eu nu prea mananc carne de cativa ani fac multa miscare si-s ok.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Ian 2015, 10:33

Intr-adevar . Sursele mele principale de proteine cand nu mananc peste, scoici sau crabi ( 1-2 mese pe saptamana) , sunt vegetalele : soia, fasolea, mazarea dar in special lintea. Mananc foarte multa linte. Si oua cam la 2-3 zile, iar la fel. Cateodata combin cu alunele sau arahidele si astfel e lantul complet de aminoacizi, ca la proteina animala.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 17 Ian 2015, 19:59

Nu stiu cum traiti fara carne...ma rog,sa zicem fara exces totusi.Toti vegetarienii pe care ii stiu sunt prapaditi ca niste somalezi si dupa o ora de efort nu mai sunt in stare sa miste un pai...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Ian 2015, 20:02

Proteinele din carne le gasesti si in oua, lapte , branza, mazare+arahide, linte+arahide, fasole, peste, scoici, crabi, creveti, soia . Exista alternative la fel de eficiente. La urma urmei e usor sa stabilesti ce regim ai nevoie tinand cont de dentitie care e creata pentru a mesteca nu a sfasia.

Eu am luat decizia pentru ca am vazut cum sunt tratate animalele in ferme si am inteles ca particip indirect prin indiferenta mea la suferinta lor. As fi vrut sa mananc carne de vanat, ca e crescut in natura, liber, dar culmea e ca cu timpul a inceput sa mi se faca greata de orice fel de carne rosie si nu acum si sa vreau nu as putea ca mi-ar veni greata, cred ca as da tot afara :lol:

snake

Mesaj de snake » 17 Ian 2015, 23:18

Oznus nu-i chiar asa, stiu niste vegani si vegetarieni duri de tot, SAF ce afirmi tu este o latura a altruismului si denota o capacitate de intelegere si relationare superioara, eu personal mananc rar carne tocmai din considerente asemanatoare cu tine.

Scrie răspuns