Pasiune?

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
Scrie răspuns
Andrei
Utilizator

Pasiune?

Mesaj de Andrei » 25 Dec 2013, 22:37

Credeti ca in zilele noastre mai exista asa ceva? Parca inainte pasiunea ti-o gaseai mult mai repede o descopereai cu o usurinta uimitoare..acum eu unul ma gandesc ca o sa intru in viata de societate sa zic asa si habar n-am care este pasiunea mea..ai atatea oportunitati in fata, iti spun ca poti face aia ca poti face aia dar mai greu iti ingroapa pasiunea nedescoperita..la voi cum este? Aveti vreo pasiune anume? Pentru ca eu unul doresc sa mi-o descopar iar din aceasta sa traiesc, nu prea imi suna bine ideea de 8-10 ore la birou ajungand la varsta de 30-40 de ani sa imi fie sila de mine :) Ajutor cineva? :anyone:

Apropo Sarbatori Fericite ! :happy2: :happy2:

SAF
Moderator Global

Re: Pasiune?

Mesaj de SAF » 25 Dec 2013, 23:13

Cred ca e bine sa nu urmezi o cale data de altii. Eu nu am avut o directie clara in viata nici macar cand am absolvit liceul. La facultate am renuntat de buna voie si nesilit de nimeni din simplul motiv ca nu mai aveam chef. Ma saturasem. Acum am o noua directie in viata si stiu ce vreau sa fac. Daca inca nu ti-ai descoperit directia, nu te impacienta, va veni clipa in care ti-o vei gasi :).

Sarbatori Fericite!
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 26 Dec 2013, 20:03

Da fratilor.E cam naspa sa faci ce nu iti place,sa te trezesti la 40 de ani intr-un birou sau altceva,sa vezi aceeasi oameni timp de ani de zile,sa faci acelasi lucru...E cam greu.De exemplu,multi fac un liceu,facultatea nu are legatura cu profilul liceului,profesia idem...e dificil sa gasesti "calea".Eu ma pricep la grafica...as vrea sa devin video game designer,dar nu mai urmez la arte...Nu stiu,ma pasioneaza extrem de mult arta magiei/iluzionismul si mi se pare foarte tare ...Dupa cum spuneam,e greu...

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 27 Dec 2013, 23:45

Eu sunt inginer, deci am munca de birou, dar imi place. In timpul liber pictez. Nu mi-ar placea sa fac doar inginerie sau doar pictura. Ambele activitati se completeaza una pe cealalta.

Munca trebuie sa asigure urmatoarele:
- resurse materiale suficiente(cat inseamna asta depinde de fiecare);
- imbuntatirea vietii celorlalti;
- mijloace de autocunoatere(abolut orice activitate poate aduce asta).

Nu jobul e cauza nemultumirii unora, ci faptul ca nu si-l aleg in asa fel incat sa li se potriveasca, faptul ca nu folosesc acest job pentru mai mult decat a face bani. Poti lucra pentru cineva, respectiv sa fi angajat la o firma, sau poti lucra pe cont propriu, avand propria afacere. Egal cum sta treaba. Importanta e atitudinea. Obisnuim sa blamam sistemul si societatea, dar NOI suntem societatea.
Pasiune? Sigur ca exista, dar se manifesta diferit functie de persoana. Cine ajunge la 40 ani satul de viata si de el insusi, nu ajunge asa din cauza jobului, ci din cauza atitudinii pe care o are.
Un om care traieste in prezent, care e constient de el insusi, nu se plictiseste si nu se plafoneaza, iar ce face, face bine.

In concluzie, nu conteaza CE faci, ci CUM faci. Apoi pasiunea e descoperita de la sine.

Scrie răspuns