Sinuciderea

Subiecte diverse care trateaza mai putin domeniul spiritualitatii
Scrie răspuns
Auriu
Moderator Global

Sinuciderea

Mesaj de Auriu » 09 Feb 2015, 09:46

Sinuciderea e un subiect foarte controversat. Pentru multi, chiar tabu. Nici eu nu sunt de-acord cu ea. Dar stateam eu asa si ma gandeam...
Daca cineva are o durere de masea, de stomac, de cap etc., ia o pastila sau bea un ceai sau apeleaza la metode naturiste de a trata durerea. Acel cineva alege sa nu il mai doara si face ceva pentru asta. E dreptul lui. E chiar de bun simt ca daca te doare capul sa faci cumva sa nu te mai doara.
Unii oameni au boli in faza terminala, de gen mai au 6 luni de trait, fiecare zi fiind una de mari chinuri fizice. Sau cineva are s ida si nu mai traieste decat 5-6 ani, prin spitale si cu tot felul de probleme grave si dureroase. Oare nu sunt si ei in aceeasi situatie ca cel cu durerea de cap? Ii doare (si ii doare rau!). Nu au si ei dreptul sa aleaga sa nu mai treaca prin chinul ala?
Poate sinuciderea e justificata IN UNELE cazuri...poate nu...nush... Voi ce ziceti?

SAF
Moderator Global

Re: Sinuciderea

Mesaj de SAF » 10 Feb 2015, 09:20

M-am gandit si eu la acest aspect . Se zice in spiritualitate ca "moartea este eliberatoare" pentru Constiinta intrucat realul se separa de fals. Eu m-am gandit in sensul celalalt, privind diferite fiinte suferinde. Imi trecea prin gand ca daca ar muri mai repede , ar fi o eliberare pentru ele , ce bine ar trebui sa se simta. Ca atunci cand iti e sete foarte tare si bei un pahar de apa rece la umbra , senzatia aia de usurare. Dar poate ca nu ar mai fi eliberatoare daca nu ar fi chinul,agonia. Pana si aici pare a fi vorba de dualitate, chin-eliberare.

Am invatat ca trebuie sa ma agat de viata cu toate puterile pana in ultima clipa. Asta, privind diferite fiinte muribunde.

Pe youtube sunt multe clipuri cu porumbei prinsi de soimi si care sunt eviscerati de vii. Oare ei nu simt durerea atunci cand un cioc tare si ascutit ii sfasie, ii eviscereaza de vii ? Si ce durere ... .

Dupa cum pare, moartea fizica aduce cu ea durere in cazul tuturor fiintelor nu doar a celor bolnave. Poate ca, Constiinta are nevoie sa experimenteze moartea prin fel si fel de suferinte. Nu cunosc vreun caz de moarte unde fiinta respectiva sa moara ca si cum s-ar duce linistita la culcare. Nici macar unul. Daca asa se intampla, asa trebuie sa se intample. Si mie mi-ar placea sa se intample altfel, dar nu e :) . Eutanasierea e o moarte fortata. Nu crezi ca daca , conceperea omului in uter e naturala la fel ar trebui sa fie si moartea ? Ma refer la felul in care se aliniaza energiile si duc la construirea noii fiinte. Toate se produc natural, independent de vointa omului.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 10 Feb 2015, 19:31

Strabunica mea a murit tinandu-si singura lumanarea in mana si a chemat-o pe bunica si i-a zis ca moare,dar sa nu se sperie,sa fie linistita..a inchis ochii si atat..

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 10 Feb 2015, 19:39

Intr-adevar, asa am fost educati, dar oare chiar se aplica "sa te agati de viata pana in ultima clipa" in toate cazurile? Unele anmale sunt ucise, altele chiar mor de batranete. Asta nu confirma, nici nu infirma daca sinuciderea e sau nu acceptabila.
Apoi, noi nu stim ce vrea Constiinta, putem doar presupune ca ar vrea sa experimenteze sfarsituri dureroase de vieti. Putem presupune si ca nu ar vrea. In oricare caz, se pot gasi exemple...
Ideal ar fi ca omul sa lupte pana in ultima clipa, pentru ca orice e posibil si miracole se pot intampla si in ultima fractiune din ultima clipa. Dar e obligatoriu?

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Feb 2015, 23:25

Pai sa o luam simplist : daca se intampla ceea ce se intampla ,atunci asa trebuie sa fie. Asta e realitatea. Eu nu agreez sa ma bag unde nu-mi fierbe oala, deci nu prea sunt de acord cu sinuciderea dar mai ramane putin loc si pentru. Totusi , curios cum "stateai tu asa si te gandeai" :) . Ori cunosti vreun caz apropiat?

Oznus, bizara intamplarea. :soc:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 11 Feb 2015, 11:58

Cunosteam oameni care s au sinucis si mi a dat de gandit...
Cum ziceam, nici eu nu sunt de acord, dar ma intreb daca am dreptate cand zic ca nu e acceptabila in niciun caz...

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 11 Feb 2015, 16:13

Cred ca punctele de vedere se schimba complet in momentul in care te confrunti cu o asemenea experienta sau o experienta asemanatoare , la o scara mai mica.

:) , aveam eu o vorba "totul e frumos cand iti merge bine" .

Scrie răspuns