Imagerie mentala

Spiritualitatea privita din perspectiva stiintifica
Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

Imagerie mentala

Mesaj de SAF » 14 Noi 2011, 09:47

Imagine
O imagine sustinuta in minte o ora, valoreaza cat o mie de cuvinte , spune un proverb chinez.
Nu am sustinut-o o ora in minte, dar dupa aproximativ 10 minute de imagerie mentala, am avut de-a face cu unele din persoanele si imprejurimile in care tocmai m-am imaginat. M-am imaginat cu niste prieteni in anumite imprejurimi, facand glume si alte cele.

Am vizualizat un prieten cum facea glume, imprejurimile in care le facea. Inainte de a ma fura "somnul", acea stare de atipeala in care intru de fiecare data cand incep sa ma concentrez pe diferite parti ale corpului, suna telefonul. Era din partea glumetului care il imaginasem in minte, avea nevoie de ajutor acasa - imprejurimi apropiate de cele imaginate - sa ii dreg PC-ul.

Incep sa dezvolt un interes tot mai accentuat fata de folosirea eficienta a mintii. Cred, pana la aproape sigur, ca de indata ce-mi voi putea stapani mintea voi putea face lucruri care majoritatea oamenilor le considera "paranormale" . Acest lucru este intarit si de cele cateva cazuri in care am folosit mintea si emotiile pentru a crea mental sferele de energii combinate, albastru electric, verde aprins si uneori portocaliu intens folosite in reabilitarea unei mici vietuitoare.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Re: Imagerie mentala

Mesaj de Auriu » 14 Noi 2011, 10:35

Functioneaza eficient daca nu te atasezi de acele imagini, de rezultat.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 14 Noi 2011, 11:03

Foarte interesant. Evident, imi reaminteste de legea atractiei. Problema mea e ca nu imi pot mentine concentrarea mai mult de 30 secunde/1 minut pe o imagine. Si nu stiu daca exista ceva tehnici care sa ma ajute sa ma focusez doar pe ceea ce vreau. Gandurile imi fug prea repede...

"Functioneaza eficient daca nu te atasezi de acele imagini, de rezultat." Ce vrei sa spui prin "daca nu te atasezi de acele imagini" ? Nu prea am inteles.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Noi 2011, 11:04

Auriu scrie:Functioneaza eficient daca nu te atasezi de acele imagini, de rezultat.
Cum sa nu ma atasez ? Poti sa dezvolti mai mult ?
mihaidinbrasov scrie: Si nu stiu daca exista ceva tehnici care sa ma ajute sa ma focusez doar pe ceea ce vreau. Gandurile imi fug prea repede...
Pai eu despre ce am scris pana acum ? :lol: Despre prezenta, despre Acum si despre iesirea de sub influenta gandirii involuntare. Cand reusesti sa mentii aceasta stare constanta te focusezi strict pe ce vrei si folosesti mintea cu adevarat.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Noi 2011, 11:44

De exemplu, iti place cum canta Havasi, ii asculti muzica si te gandesti ca ti-ar placea sa il auzi live. Nu apare alt gand legat de asta, nici pozitiv, nici negativ. Nu incerci sa-ti directionezi energia sa iasa cum vrei tu pentru ca in momentul in care vrei sa fie lucrurile intr-un anumit fel, oferi energie si opusului acelei manifestari. Prin a spune "vreau sa am X", transmiti ca tu de fapt nu ai "X", fiind atasat de ideea de a il avea.
Ce zic eu seamana mai mult a constatare: "am deja X", dar nici asta nu e corect spus...Oricum, ideea e sa nu vrei neaparat sa fie lucrurile intr-un fel anume, sa nu ai preferinte pentru nicio varianta.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Noi 2011, 12:55

Am inteles .

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Noi 2011, 12:56

Din Osho:

"Jesus says to his disciples, 'Look at those lilies in the field -- they labor not, and yet they are so beautiful and so alive that not even Solomon was so beautiful in all his glory.'
[...] The trust is so infinite, the trust is so absolute that there is no need to do anything -- God goes on doing things for you: In fact, even when you are doing them he is doing them; it is only that you think you are doing them."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Noi 2011, 13:35

:clap2: Mai citeaza perle din astea . Dar pune-le in romana ca e mai profund parca :morepics:

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 25 Noi 2011, 14:29

Auriu scrie:De exemplu, iti place cum canta Havasi, ii asculti muzica si te gandesti ca ti-ar placea sa il auzi live. Nu apare alt gand legat de asta, nici pozitiv, nici negativ. Nu incerci sa-ti directionezi energia sa iasa cum vrei tu pentru ca in momentul in care vrei sa fie lucrurile intr-un anumit fel, oferi energie si opusului acelei manifestari. Prin a spune "vreau sa am X", transmiti ca tu de fapt nu ai "X", fiind atasat de ideea de a il avea.
Ce zic eu seamana mai mult a constatare: "am deja X", dar nici asta nu e corect spus...Oricum, ideea e sa nu vrei neaparat sa fie lucrurile intr-un fel anume, sa nu ai preferinte pentru nicio varianta.
Excelent. Acum am inteles.
Referitor la "Legea Atractiei", cred ca va urma un nou film cu titlul "De ce nu functioneaza legea atractiei, desi acum stii secretul?". Iar dupa el un alt film cu titlul "Esti batut in cap daca nici dupa vizionarea acestui film nu vei reusi sa aplici legea atractiei!". Ar fi frumoasa si o continuare cu titlul "Legea atractiei - Neale Walsch. Acum am sa va zapacesc de tot".

Scrie răspuns