Stiinta spirituala

Spiritualitatea privita din perspectiva stiintifica
Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

Stiinta spirituala

Mesaj de SAF » 10 Aug 2012, 15:47

Acest subiect il deschid pentru a dezbate elemente si notiuni ce tin de stiinta spirituala, stiinta care a inceput sa faca progrese foarte de curand. Unul dintre adeptii acestei stiinte este Gregg Braden , Bruce Lipton si nu numai.

Tot aici voi tine un jurnal asupra intelegerii anumitor aspecte din spiritualitate pe care apoi incerc sa le inteleg comparandu-le cu un exemplu practic usor de verificat de catre oricine.

Un nou pamant , Eckhart Tolle :
"
Ceea ce percepem ca materie fizică este energie care vibrează (se mişcă) pe o
anumită gamă de frecvenţe. Gândurile constau din aceeaşi energie care vibrează pe o frecvenţă mai înaltă decât materia, de aceea nu pot fi văzute sau atinse.

"
Citind acest pasaj mi-a venit in minte un exemplu. Daca totul este vibratie si ceea ce percepem ca fiind materie este energie cu o anumita gama de frecvente iar gandul este tot vibratie dar alta frecventa, atunci un mod simplu si usor de a verifica veridicitatea aceste afirmatii e urmatorul :

Se ia o coarda elastica si se suspenda intre doua puncte fixe. Apoi se exercita presiune asupra ei pe verticala pe o distanta de 5 cm dupa care se ia mana brusc de pe ea. Coarda va incepe sa vibreze cu o anumita frecventa, cand in sus cand in jos, aceasta miscare sus-jos este frecventa. Dupa 30 de minute cand coarda nu se mai misca, se exercita din nou presiune asupra ei pe verticala dar pe o distanta dubla, respectiv 10 cm. Acum coarda va vibra iarasi dar pe o noua frecventa. In sus va merge mai mult, in jos mai mult si cu siguranta si numarul de vibratii (miscari sus-jos) va creste. In cel de-al doilea caz putem spune ca acea coarda se misca pe o frecventa mai mare (mai inalta).
Comparand cele doua situatii, de 5 minute si respectiv 10 minute, putem observa ca in primul caz coarda are un grad de vizibilitate pe o perioada de timp pe cand in cel de-al doilea caz are un alt grad de vizibilitate pe o alta perioada de timp. Devine evident faptul ca, cu cat frecventa vibratiei este mai mare (mai inalta) cu atat ea tinde sa nu se mai vada, asemenea gandurilor.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

bulletproof13
Nou Venit

Re: Stiinta spirituala

Mesaj de bulletproof13 » 07 Mai 2013, 23:38

Mie mi se pare ca Rudolf Steiner resueste sa explice foarte bine legatura dintre cele doua. Recomand cartile si conferintele sale.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 08 Mai 2013, 18:22

Daca ai studiat mai multe din ce a zis R. Steiner, ai putea deschide un subiect in care sa dai detalii si in care sa discutam

bulletproof13
Nou Venit

Mesaj de bulletproof13 » 08 Mai 2013, 22:00

Perfect. Am avut placerea sa citesc zilelea acestea, o conferinta a sa legata de "lumile superioare". Si despre cum fiinta umana actioneaza simultan pe aceste planuri de constiinta cosmica (astral, mental, cauzal). Ce parare aveti despre acest subiect. Ati avut pana acum vreo experienta in care sa primiti informatii din aceste lumi? (clarvedere, sau experiente onirice legate de ceea ce urma sa se intample, sau ceea ce s-a intamplat in trecut?, dedublare astrala etc.) Fizica cuantica a inceput astazi sa vorbeasca si sa incerce sa dovedeasca existena acestor dimensiuni superiore. Mi se pare interesant ca ocultistii stiau si experimentau aceste lumi cu mult inainte de a vorbi fizica despre ele.

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 08 Mai 2013, 22:11

Parerea mea e ca ceea ce percepem a fi dimensiuni superioare sunt doar alte aspecte ale lumii in care existam acum. Adica nu este vorba de a pleca in alte lumi sau de a primi mesaje de acolo, ci mai degraba de a ne deschide si de a ne permite sa vedem altfel decat de obicei.
De exemplu, noi nu plecam din planul 3D in cel 5D, ci ne schimbam perceptia astfel incat sa putem veni in contact cu ceva ce oricum era deja aici, dar care ne era inaccesibil din cauza modului limitat de a vedea.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 08 Mai 2013, 22:26

Ceva in sensul in care a spus Auriu, incep sa fiu si eu de acord cu punctul asta de vedere. De exemplu nu poti percepe pacea interioara pana nu iti schimbi perceptia felul de a privi Tot Ceea Ce Exista. Cred ca este adevarat in cele din urma afirmatia cum ca noi suntem deja fiinte desavarsite dar am uitat cine suntem,ne-am uitat natura divina si pentru a ne reaminti trebuie sa ne schimbam perceptia vis-a-vis de Tot Ceea Ce Este, Viata sau Dumnezeu. Cat despre dedublare, am avut niste experiente,noi cei de aici, unii mai mult sau mai putin,vezi topicul despre dedublare pentru mai multe detalii.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

bulletproof13
Nou Venit

Mesaj de bulletproof13 » 08 Mai 2013, 22:52

Auriu. Ceea ce spui tu este interesant. Dar eu cred ca exista ambele variante. Citeam acum ceva timp ceva legat de clarviziune. Autorul respectiv spunea ca exista psibilitatea de primi informatii din planurile superioare (astral, mental etc.) si fiind in coprul fizic, evident. Asta fac clarvazatorii. Isi dezlota acest tip de perceptie spirituala prin care pot vedea ceea ce trece de spectrul luminii, de ceea ce pot percepe ochii fizici. Dar, de asemnea poti sa experimentezi realitatile respective, planurile respective si direct, cu corpul astral sau cel mental. Dedublarile astrale (am inteles ca este un topic special pentru asta si il voi citit) sunt experiente in afara corpului fizic, in corp astral...in lumea astrala.De asemenea (nu stiu cat de adevarat este) am inteles ca exista chiar si posibilitatea de a intra cu corpul fizic intr-una din aceste dimensiuni. Se numeste "Stare de JINAS".

OZNUS
Dedicat

Mesaj de OZNUS » 20 Dec 2013, 21:23

Se numeste plan cauzal acea dimensiune...acolo timpurile coexista.Unii pot accesa acele informatii.

Scrie răspuns