Reincarnare - realitate sau nu ?

Spiritualitatea privita din perspectiva stiintifica
VitalWorld
Moderator Global

Reincarnare - realitate sau nu ?

Mesaj de VitalWorld » 03 Aug 2014, 21:51

Personal consider ca reincarnarea exista. Nu stiu cu precizie daca ne "alegem" viata pe care o vom avea, insa reincarnarea (o lege din cele 3 mari R-uri -reincarnare, reintoarcere, recurenta) explica lucruri pe care religiile clasice nu le pot explica:
-De ce unii se nasc bogati, altii saraci ?
-De ce unii mor intr-un accident la 20 de ani si altii traiesc 100 ?
-De ce unii se nasc cu boli rare si majoritatea nu ? s.a.m.d...

Am sa prezint pe scurt doar doua intamplari gasite pe net care sunt oarecum tulburatoare:
1. Cazul unui copil care si-a amintit cum s-a prabusit cu avionul in al doilea razboi mondial in ocean. Tatal sau a scris si o carte pe tema aceasta, s-au dus in locul cu pricina, si intr-adevar au gasit epava avionului acolo.

Cod: Selectaţi tot

https://www.youtube.com/watch?v=4S_Tg4-_WVk
2. De curand am aflat, ce-i drept, nu sunt foarte sigur de relevanta articolului, insa, e foarte posibil sa fie real. A fost preluat de foarte multa lume:
Un copil de 3 ani cu o urma din nastere pe frunte le-a spus parintilor de faptul ca isi aduce aminte ca in viata anterioara a fost ucis cu un topor in cap de un om. Le-a spus numele si localitatea criminalului, precum si locul unde a fost ingropat. Parintii au facut investigatii, si intr-adevar (zice in articol) au gasit oseminte in locul ala, l-au identificat pe criminal care s-ar fi albit tot la fata pus in fata intrebarilor...

Cod: Selectaţi tot

http://thespiritscience.net/2014/06/21/3-year-old-remembers-past-life-identifies-murderer-and-location-of-body/
Tin minte foarte vag ca atunci cand eram foarte mic (2-5 ani) imi aduceam aminte de ce era "inainte" sa ma nasc. Dar nu pot preciza ce era sau ce nu, in urma cu atatia ani nu se vorbea deloc de lucrurile astea. Acum e un boom. Trist e ca in urmatorii ani boom-ul asta o va lua pe aratura (daca n-a luat-o deja) cu idei new-age tot mai aiurite nebazate pe fapte concrete.

OZNUS
Dedicat

Re: Reincarnare - realitate sau nu ?

Mesaj de OZNUS » 03 Aug 2014, 23:11

Asa am mai auzit de o femeie din SUA parca,care visa castele si edificii asemanatoare...s-a dus in Spania in vizita la un castel si in fata unui perete de la subsol a zis "aici am murit" si a lesinat...Peretele a fost daramat si a fost descoperit scheletul unei femei...sunt multe astfel de intamplari reale..

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 04 Aug 2014, 09:02

Pentru mine ideea de reincarnare se mentine in spectrul 50% adevar 50% minciuna. Nu zic nici da nici nu intrucat am informatii doar la nivel pur teoretic.

Totusi, urmaream un documentar pe Discovery sau Animal Planet , nu mai stiu exact, era vorba de roiuri de fluturi care migrau mii de km. Undeva pe la jumatatea drumului depuneau oua apoi mureau. Din oua ieseau alti fluturi care continuau drumul pana la destinatie. Autorul sustinea ca e foarte probabil ca ei sa renasca, altfel nu-si explica cum stiu fluturii unde se afla si incotro sa se indrepte.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 04 Aug 2014, 09:05

Cartea care am atasat-o recent la Documentare despre Karma si Reincarnare pare sa ofere anumite raspunsuri logice la intrebari de genul celor puse de tine, insa prefer sa am o urma de reticenta intrucat nu am avut experienta directa a celor prezentate.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

snake

Mesaj de snake » 14 Ian 2015, 14:16

Trebuie avut in vedere ca problema reincarnarii implica un element care a fost, este si probabil o sa fie extrem de controversat. Acest element este notiunea de : suflet,spirit, entitate personala, etc. Daca plecam de la premisa ca sufletul este acea entitate individuala (tangentiala cu divinul) care eventual transcede mortii, atunci problema reincarnarii poate sa devina un subiect de discutie de partea caruia argumentele pro si contra sunt speculative sau laice, daca in schimb abordam notiunea de suflet (psyhe) din perspectiva stiintifica, observam ca nici un curent psihologic nu abordeaza personalitatea (sufletul) ca o entitate independenta de o structura biologica numita creier. Asa ca din aceasta perspectiva fie ea psihanalista (ID-EU-SUPRAEU), cognitiva (AUTOEFICACITATE-INTERACTIUNE INDIVID-MEDIU), umanista (AUTOACTUALIZARE-CAMP FENOMENAL) sufletul nu transcede de regula mortii. Eu personal am trecut prin "crizele" tipice unui individ licentiat in medicina si apoi in psihologie care se confrunta cu nevoia acerba de a crede in ideea de suflet ca si entitate ce transcede mortii dar care dat fiind contextul "stiintific" din domenile studiate se lovea constant de dovezile rigide ale stiintei in care omul este un comlex organic intretinut de procese fiziologice.
Revenind insa la reincarnare si sfidand opinia stiintifica ce nu detine dovezi (dovezi in stiinta inseamna tone de experimente si studii sustinute statistic) pot spune urmatoarele: daca explozia demografica a generatilor actuale, cat si speranta de viata crescanda a omului contesca oarecum matematic reincarnarea, apoi amnezia (daca o putem numi asa) ce intervine la momentul in care te nasti tu nestiind nimic despre o posibila viata anterioara ceea ce contesta idem reincarnarea, apoi faptul ca odata cu dezvoltarea fiziologica anumite procese (perceptie, tridimensionalitate, orientare si multe altele) se invata nefiind inascute (mai putin reflexele de tip cefalogir, moro si inot ce dispar treptat), fapt ce contesta deasemenea o posibila transmigratie a unui suflet. Si pot adauga si faptul ca noi traim intr-un univers relativ finit informational pe care il procesam doar intr-un procent redus si care ar bulversa puternic un suflet supus constant ciclului moarte-viata stiut fiind ca o lume posthuma este guvernata de total alte legi decat a noastra. In concluzie singurele argumente pro ar fi diferitele declaratii ale unor indivizi care din pacate nu sunt un fundament indestulator in favoarea reincarnarii.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Ian 2015, 19:19

Din modul in care am inteles eu , atat teoretic cat si practic, personalitatea este total opusa sufletului. Personalitatea este Eu-ul reactiv, social, care cuprinde ganduri si emotii.

Exista o anume teorie cum ca nu ne aducem aminte de vietile anterioare deoarece am sti cine ne-a ucis - daca am decedat in acest mod intr-o alta viata - si ne-am razbuna , astfel sabotandu-ne evolutia. Evolutie in sensul de reamintire. Dar si asa, pentru mine nu e destul de solida, asa cum ai mentionat si tu acele motive, sunt de acord cu ele, insa pana la un anumit punct.

Iti recomand sa citesti Modelul Trinitar - o lucrare de psihologie interesanta insa pana la un anumit punct : viewtopic.php?f=36&t=39 Daca vrei sa vezi si pozele , citeste la finalul mesajului si vei vedea "Sursa" de unde am scris. Am scris in topicul respectiv si parererile mele care nu convin cu respectiva lucrare.

Karma si reincarnarea - viewtopic.php?f=16&t=275

snake

Mesaj de snake » 15 Ian 2015, 15:02

Acest model nu se afla pe lista paradigmelor acceptate de catre psihologia (stiinta psihologica) moderna, notiuni de "minte" nu exista in psihologie (independent de care paradigma vorbim), notiunea de psihic a luat locul central in psihologie si cu toate astea este definita diferit de fiecare curent: Astfel cel mai modern si argumentat curent este cel cognitiv (psihologia cognitiva), aceasta considera constructia psihica a omului facand doua paralele cu lumea neurostiintelor si cu cea a I.T.-ului, de la prima foloseste constructia schemelor neuronale pentru procesarea informatiei, iar de la inteligenta artificiala analogia gandirii cu cea a unui soft, astfel psihicul uman proceseaza biti de informatie din mediul intetrn si extern pe baza receptorilor stimulati de catre stimuli. Aceasta informatie urmand a "capata sens" cu ajutorul asa numitului "black box" care da un sens informatiei procesate si astfel individul (constient sau nu) va da un feedback fiecarui stimul intern sau extern care a fost procesat. Personalitatea din aceasta perspectiva se dezvolta prin experientele de viata (in prima parte pana-n adolescenta mai ales) si prin fenomenul de autoeficacitate (ceea ce cred eu ca pot), personalitatea nu este opusul psihicului (sufletului) din perspectiva cognitiva, ea este forma de manifestare si paternul social al individului. aici as adauga doua curente psihologice valide inca dar care nu-s foarte raspandite astazi (behaviorismul-baza cognitivismului si gestaltismul) asa ca despre structura personalitatii in viziunea lor nu amintim acum. Apoi avem psihanaliza (opera lui Freud) personalitatea este formata din trei componente: ID-ul cu care te nasti, este guvernat in totalitate de catre inconstient si este manat de doua pulsiuni (instinctul vietii-libidoul si cel al mortii-agresivitatea), ID-ul cauta sa obtina placerea si sa evite durerea, pe la varsta de 4-6 luni alare o a doua componenta numita EU sau EGO acesta este partial constient si partial inconstient menirea lui fiind a mijloci intre ID si realitate, la varsta puberala (aprox.) apare SUPRAEU sau SUPRAEGO (a treia componenta), asta fiind total dominat de constient si se naste din modelele sociale (parinti, autoritati) si reprezinta barierele morale ce sunt opuse manifestarilor ID-ului. Astfel EGO este in slujba a doi stapani presat de ID care vrea acum si aici, presat de SUPRAEU care spune nu se cade, nu se poate, nu-i voie si necesitatiile realitatii, astfel EGO daca nu poate face fata presiunii va dezvolta nevroza, cand apare aceasta, EGO va folosi mijloace de protectie (represia, blogarea, negare, etc.), in paradigma psihanalitica individul transcede etapele de dezvoltare ale personalitatii (stadiul oral 1-6 luni, anal 6-2 ani, uretral, falic, exual), prin ultimul se rezvolta asa numitul: "complex oedipian" ultima etapa pana la definirea unei personalitati sanatoase. Daca privim din perspectiva psihanalitica definirea psihicului nu mai prea are nimic comun cu notiunea de suflet care conform acestei paradigme este o chestie de domeniul nonstiintei. Din perspectiva umanista (Rogersiana) omul (contrar psihanalizei) se naste "bun" adica fiecare organism tinde sa devina maximum din ceea ce este. Aici notiunea de autoactualizare primeaza urmata fiind de ideea de autoacceptare si realitate, daca individul se loveste de discrepante intre realitate si convingerile propri si daca nu se poate accepta pe sine sau nu are sustinerea celorlalti apare o disonanta cognitiva (intre ceea ce este si ceea ce crede el) rezultatul careia poate duce de la tensiune (nevroza) pana la dezintegrarea personalitatii (psihoza). Astazi in sfera cercetarii cat si in terapie psihologia cocnitiva are loc de frunte fiind sustinuta de numeroase studii validate atat experimental cat si statistic, urmata fiind de psihanaliza care desi contestata puternic n-a putut fi niciodata pusa la indoiala din perspectiva unei paradigme dinamice ce are la baza interactiunea individului cu societatea.
Notiunea de suflet nu are legatura neaparat cu cea de ersonalitate, poate mai degraba cu cea de caracter (din perspectiva psihologica o definitie a caracterului este dimensiunea psiho-morala a individului influentata de multe variabile), oricat am dezbate ideea de suflet nu o putem incadra in stiinta atata timp cat acesa nu poate fi cuantificat real. Pe de alta parte fiind mamifere putem spune ca omul si nu numai posenda un anumit numar de emotii ce pot dezvolta anumite combinatii de sentimente, acum trebuie vazut ca emotiile (de ex. dezgustul sau frica) sunt inascute si transculturale, adica reactiile fiziologico-faciale de ex. sunt identice independent de cultura sau rasa. Apoi o emotie (dimensiune emotionala psihica) este construita pe un sens, un gand (dimensiune cognitiva a psihicului), adica frica de serpi (herpetofobia) de exemplu cu toate ca este larg raspandita si la anumite animale este inconstienta si cu toate astea se bazeaza pe cuantificarea pericolului (cognitiva), pe cand frica de inaltime (acrofobia) sau cea de dentist se poate baza pe o conditionare (invatare) ce implica o trauma anterioara (deci cognitiv). Eu personal cred ca notiunea de suflet transcede acestor dimensiune deoarece fiecare dintre ele (cognitiva sau emotionala), dar mai ales cognitiva implica modificari fiziologice la nivel de organism (de ex. frica = tahicardie, cortizol, adrenalina, bucurie=serotonina, dopamina, etc.), dar sufletul n-ar trebui sa se lege de aceste procese (procese ce isi au locul topografic in creier), el ar trebui sa transceda mortii adica "hard"-ului ce cantine informatia si totusi daca nu exista acest hard nu beneficiem de cele doua forme de memorie (cristalizata si fluida) in teorie daca am supravietui mortii probabil n-am avea constiinta de sine si atunci care ar fi rationamentul?, o ciurda de suflete care vegeteaza asemeni unor indivizi in moarte cerebrala? sau totusi dincolo de asta acel: "cogito ergo sum" este ceva ce transcede informatia din hard in neantul abisal?, un posibil raspuns l-am putea cauta in curentul gestaltist daca am ignora dimensiunea sau notiunea de: TIMP.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 15 Ian 2015, 18:26

Cred ca m-am exprimat gresit. Personalitatea este total diferita de Suflet voiam sa spun. Efemerul e diferit de Permanent. Dar e bine ca ai oferit explicatia si din perspectiva asta.

snake

Mesaj de snake » 19 Ian 2015, 16:09

http://www.google.ro/books?hl=ro&lr=&id ... ca&f=false
Cartea aceasta explica diferentele intre psihologie (stiinta numita psihologie) si pseudopsihologia (psihologia de simt comun sau laica), este scrisa de Daniel David, consider eu unul dintre cei mai prestigiosi psihologi din Romania contemporana.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 20 Ian 2015, 09:53

"Studierea complexităţilor minţii vă poate face un bun psiholog, dar facand astfel nu veti ajunge
dincolo de minte, aşa cum studiul nebuniei nu este suficient pentru a crea sănătatea mintală" .

Sunt optimist ca vei duce intelegerea comportamentului uman la un alt nivel dupa ce vei parcurge cartea pe care ti-am recomandat-o. Nu vreau sa te simti inferior in vreun fel, sub nicio forma nu intentionez asta chiar daca stiu ca e destul de probabil sa simti o reactie interioara la acest mesaj. Spun asta, pentru eventualitatea in care s-ar intampla astfel :) .

Offtopic : de ce cand tii palma libera, in pozitie anatomica, ai reflexe la un deget ? Se strange singur, involuntar. Am inteles ca nivelul Ca e la un nivel mic , este adevarat?

Scrie răspuns