Prana si distribuirea ei.

SAF
Moderator Global

Re: Prana si distribuirea ei.

Mesaj de SAF » 07 Aug 2011, 18:08

Salut Aldebaran si bun venit. Iti propun un mic experiment. Izoleaza-te undeva in camera sau intr-un loc linistit in care sa nu fii deranjat. Apoi aseaza-te si asteapta 3-5 minute pentru ca respiratia se isi gaseasca un ritm linistit. Apoi, concentreaza-te pe palme. "Asculta-ti palmele" focalizeaza-ti intreaga atentie pe palme. Mentine atentia concentrata pe ele minim 1 minut si maxim 5 minute. Noteaza rezultatul si impartaseste-l cu noi. :ihi:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 16 Aug 2011, 10:32

I-am cerut unei persoane (destul de ancorata in materialism si sceptica care nu este interesata de spiritualitate) sa isi concentreze atentia pe palma stanga intocmai cum am descris mai sus. Dupa aproximativ 4 minute, s-a scarpinat spunandu-mi ca simte furnicaturi. Atunci am inteles faptul ca energia i s-a intensificat si chakra palmei i s-a activat. Am incercat sa intind aceasta energie si sa o simt, sa o "ascult" la randul meu apropiind si departand palma mea dreapta de palma sa. Puteam detecta mici portiuni de unde pe alocuri foarte sesizabile la nivelul degetelor si varfurilor degetelor. Schimband pozitia am inceput sa dau un ocoul aproape global asupra palmei sale, am simtit aceste furnicaturi si in palma , nu doar la degete. Dupa ce am terminat experimentul i-am cerut sa-mi spuna impresiile sale si ce a simtit. Desi cand i-am scanat palma am facut-o intr-un mod linistit, incet, curios, mi-a relatat ca a simtit curenti de aer ca atunci cand ti-e cald si iti faci aer cu palma sa te racoresti.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 24 Aug 2011, 10:21

Timpul in care trebuie sa astept pana cand apare intensificarea scade de la o zi la alta. In plus observ faptul ca miscarile mainilor se acordeaza intr-un anume fel , rotirile devin armonioase de parca as face asta de ceva timp.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Noi 2012, 18:22

Se spune ca energia urmeaza Constiinta. Acolo unde e Constiinta concentrata, si energia dupa Ea. Putem verifica acest lucru simplu, pe noi insine. Pentru inceput e de ajuns sa intinzi palmele orientate in sus si sa iti tii privirea 20 secunde pe o palma iar apoi sa o muti in cealalta. Apoi, redu timpul la 15 secunde, apoi la 10 secunde, apoi la 5 secunde si apoi la 3 secunde. Oscileaza cu atentia cand intr-o parte cand in cealalta. Vei simti energia urmand Constiinta ta in palma in care te uiti. Se poate face si cu ochii inchisi :).

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 20 Ian 2013, 22:21

Azi am avut cea mai intensa experienta cu energia. Pe langa registrele energetice care semnifica prezenta ei, am simtit energia total constient, pana acum nu am mai experimentat treaz, o astfel de senzatie fiind doar in faza premergatoare somnului, cea de semi-constienta. Cred ca in jur de 40-45 de minute am mentinut concentrarea pe palme timp in care am experimentat caldura reflexe involuntare locale si ceva nou : o clipa de racoare care a aparut pe dosul palmei. Intr-un final degetele au inceput sa oboseasca - nu tineam palmele in pozitia anatomica normala.
Asa ca mi-a venit in gand sfatul lui Eric Pearl din cartea Reconectarea "tineti mainile in pozitie anatomica, relaxate" asa ca m-am conformat. Imediat mi-a venit in gand si imaginea cu mana si lumina din ea care apare in stanga adresei forumului. Am luat exact pozitia descrisa de poza. Acum tineam ambele maini una catre cealalta la o distanta de 2-3cm departere. Si am inceput sa misc usor ca la bicicleta cand pedalezi. Nu chiar o rotatie completa. Brusc am simtit campul fin care il mai simtisem si mai demult insa in starea premergatoare somnului. Palmele aproape ca se magnetizau dar nu atractie ca la magneti insa asa am perceput campul insa era asemanator cu cel al doi magneti care se resping,apoi campul asta fin a iesit din regiunea palmelor si a urcat spre dosul lor asemenea unei oale sub presiune care da peste ea. Senzatia a fost si mai puternica acum, cred ca datorita pielii mai sensibile de pe dosul palmei. Am reincercat sa o simt dar am fost asa entuziasmat ca mintea a inceput sa ma saboteze intr-una si mi-a disparut concentrarea. Macar acum stiu mai bine cam cum trebuie sa procedez pentru senzatii mai puternice :)

Scrie răspuns