Experienta mea cu Homeopatia

Scrie răspuns
SAF
Moderator Global

Experienta mea cu Homeopatia

Mesaj de SAF » 26 Iul 2014, 15:43

Aici vreau sa descriu experienta mea cu Homeopatia. Totul a inceput la inceputul lui 2012 prezentandu-ma la un doctor pentru gasirea unui tratament adecvat pentru o rinita alergica sezoniera cu care ma confrunt de mic copil. Desi inainte de a urma vaccinuri lunare timp de 5 ani doctorul mi-a spus ca imi va trece la finalul acelei perioade, aveam undeva la 9 ani cand le-am inceput, dupa scurgerea anilor doctorul mi-a refacut testul si mi-a spus foarte senin ca trebuie sa continui vaccinurile. Ori eu in sinea mea, "doctore, n-ai zic ca terminam dupa 5 ani ?" . Evident n-am mai trecut pe acolo.

Exasperat ,cel mai probabil, de stranuturile mele la foc automat primavara si toamna,tutorele imi recomanda sa incep un tratament specializat homeopatic, intrucat a auzit dansul ca se trateaza foarte bine astfel rinita alergica. Zis si facut, ma prezint la inceputul lui 2012 la "doctoressa" care imi ia un interviu si ... :nush: imi prescrie pilulele. "Magice". Dupa aproximativ 8 luni ma prezint la doctoressa sa-i comunic rezultatele. Am mai avut zile cand am mai facut cate o serie de stranuturi, dar mi-a trecut relativ repede. De fapt cam asa si este, nu dureaza mult, maxim 2-3 zile primavara si maxim 2-3 zile toamna, rareori mai stranut timp de o zi dar incepe dimineata si se termina a doua zi apoi iar pauza de cateva luni. Ei i-am comunicat ca ma simt mai bine, evident, sau poate asa mi s-a parut mie dat fiind ca ultima serie de stranutat se derulase cu cateva luni in urma. Prin urmare "mi-a schimbat" tratamentul sustinand ca "apasam pedala" cu ceva mai tare, esenta mai tare. Trec iar cateva luni, ma prezint din nou pentru ca mi s-a terminat tratamentul si trebuie sa-mi mai dea un borcanas de pastilute "magice".

Ei bine, asta nu s-a intamplat pentru ca a inceput iarasi sa ma chestioneze in legatura cu evolutia mea, evident asta insemnand alti bani dati pe consultatie cand de fapt trebuia doar sa imi mai dea un borcanas de pastilute. Si ala fiind gratuit ca asa imi zisese data trecuta. Dat fiind ca lunile alea s-au nimerit a fi intre perioada declansarii stranuturilor, -am zis ca e o perioada de mai multe luni intre aceste "Crize" de stranutat de 2-3 zile-, i-am comunicat ca nu am mai racit si nu am mai stranutat deloc, de la ultima intalnire. Era si normal, nu ? :/ Auzind spusele mele, a prins curaj si mi-a spus ca iar "apasam pedala" cu o esenta mai tare. Trece timpul, eu trec prin toamna si primavara, cu stranurile aferente, apoi trec iar 2-3 luni de la ultimele crize si ma prezint la doctoressa ca mi s-au terminat pastilele. Aceste cicluri se repeta timp de 2 ani jumate pana in prezent. Urmeaza din nou interogatoriu, alti bani dati, si alte pastilute, de fapt am platit consultatia de fiecare data , pentru ca imi spunea ca atunci cand se termina pastilele sa ma duc sa-mi dea altele la fel a.i sa termin toate pastilele in acelasi timp, ca sunt unele de le iei la 30 de zile altele din 4 in 4 zile iar cand cele pe care le luam din 4 in 4 zile se terminau trebuia sa ma duc la ea sa imi dea altele ca sa continui a.i sa termin toate pastilele si cele la 30 de zile si la 4 zile in aceeasi saptamana .

La un moment dat am avut un fel de "flash" , in timpul unei astfel de conversatii. In timpul unei intruniri ,cand trebuia sa imi dea pastile deoarece cele cu frecventa mare se terminasera si care intrunire a fost din nou taxata, ii pun pastilele pe birou si ii explic care cum erau, pentru ce simptome. Desi luasem acele pastile cateva luni cu credinta ca sunt pentru anumite simptome, in ziua intrunirii aflu ca de fapt erau pentru alte simptome. Aici s-a produs flash-ul. Deci e ca si cum eu va spun azi ca va dau paracetamol pentru durere de genunchi, iar peste o saptamana cand ne intalnim imi aratati cutia si imi ziceti ca astea sunt pastilele ce vi le-am dat pentru durerea la genunchi iar eu va spun "a nu, nu pentru durere au fost, ci pentru raceala". :/ De atunci stima si increderea mea in ea a inceput sa se clatine, m-am simtit putin dezamagit si am inceput sa trag unele concluzii dupa atata timp de "tratament minune homeopatic". Asta a fost prin toamna lui 2013.

Totusi , am decis sa ii mai acord o ultima sansa, asa ca am fost prin Aprilie 2014 la o noua intrevedere, dupa ce in Decembrie 2013 s-au terminat niste pastilute si in loc sa ma duc "sa-mi de altele in continuare" am decis sa o rup definitiv cu homeopatia. Dat fiind ca era primavara, s-a nimerit sa fiu si in perioada alergiei. Chiar in ziua in care m-am prezentat la biroul doctoressei aveam manifestarea alergiei. Mi-a dat ceva ce nu imi mai daduse pana atunci : pastile la 2 luni jumate. Cel mai rar luasem la fiecare 45 de zile. Mi-a spus ca sunt foarte puternice, in plus luam cate 20 de bilute in loc de maxim 10 cate iau in mod normal la cele cu frecventa redusa. Colac peste pupaza, a doua zi nu mai aveam nimic. :unsure: . Simplu. Am zis ca de la pastilele cu pricina. Bun, trec lunile si acum o saptamana am din nou simptome de alergie : stranut, imi curge nasul, apos, mi se inrosesc ochii. Asa ca ce fac ? Iau o capatana de usturoi de la mine de la tzara, nu din import, si-o mananc. Toata . Era seara cand am facut asta. Apoi m-am culcat. Dimineata eram ca nou. Nu exagerez. Nici un fel de simptom nu mai aveam.

In urma cu 4 zile am fost din noua la biroul doctoressei pentru ca mi s-au terminat niste pastilute si trebuia sa-mi dea sa continui. Numai ca .... heh, ce, credeam ca de data asta voi scapa? Ca de fiecare data, ceea ce trebuia sa fie o intrevedere de 2 minute in care imi da niste pastilute sa continui, se transforma intr-o deplina sedinta in care imi schimba iar tratamentul. :shoot: . Am spus ca de fiecare data cand imi dadea noi borcanase cu pastile punea eticheta peste denumirea lor pe care scrie din cat in timp sa le iau ? Nu n-am spus. Spun acum. Am impresia ca intentionat, ca sa nu se vada ce scrie. Daca incerci sa desfaci , se rupe toata eticheta.

In fine, ii explic despre ce s-a intamplat in urma cu o saptamana, cand am mancat usturoiul si imi spune ca a fost raceala nu rinita. Pardon, stiu sa fac diferenta intre o raceala si rinita, la raceala nu stranuti la foc automat de 4-5 ori una dupa alta la fiecare inspiratie. Evident a fost doar o alta rinita chiar daca pentru timp foarte scurt, de o zi.

Ei bine, in timp ce scriu acest mesaj am iarasi un inceput mic de alergie care a debutat brusc in urma cu 2 ore si care da semne sa se evapore deja.

36 de luni de tratament homeopatic si inca ma confrunt cu "chiriasa" organismului meu, rinita alergica. De azi ma alatur scepticilor care NU cred in eficienta homeopatiei si care , stiintific dovedind, nu are efect deoarece acele pastilute nu contin nici macar o molecula de substanta activa. Vorbim de homeopatie, nu fitoterapie,cea din urma fiind bazata pe extracte din plante.

Cel mai probabil, daca cineva se vindeca de o afectiune prin homeopatie este datorita sugestiei ce patrunde in Subconstient, sau efectul placebo.

Am vazut pe internet ca unele mame spun ca le-au dat tratament homeopatic copiilor de 1 an si nu poate fi vorba de placebo in cazul copiilor. Bineinteles ca nu poate fi vorba despre placebo intrucat nu au discernamantul dezvoltat. Eu cred ca e vorba despre acelasi lucru despre care spune si Braden viewtopic.php?f=15&t=46 . Influentarea subconstientului celorlalti se poate produce si prin alti oameni, nu doar prin noi. Cand mama copilului crede ca acel tratament functioneaza si dat fiind ca, copilul nu are filtrul discernamantului format, se produce la nivel subliminal influentarea subconstientului copilului. Acest lucru este explicat mai pe larg in cartea Puterea extraordinara a Subconstientului Tau de Joseph Murphy viewtopic.php?f=16&t=59 .

V-am povestit experienta mea derulata pe 2 ani si jumatate cu homeopatia in privinta rezolvarii rinitei alergice, o alergie pe care aceasta "medicina" sustine ca o vindeca fara probleme. Daca voi v-ati vindecat prin asa ceva de diferite afectiuni, am expus si motivele pentru care eu cred ca v-ati vindecat. Sub nici o forma eu nu cred ca este vorba de faptul ca aceasta "medicina" functioneaza. Recomand sa nu va lasati inselati de sustinerile lor ca "apa are memorie si retine proprietati ale substantei diluate". Intr-adevar, apa are memorie , dar nu-si gaseste aplicabilitatea in homeopatie, eu cred ca e doar un termen imprumutat din cercetarile oamenilor de stiinta estici in speranta sustinerii solide a homeopatiei.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

snake

Re: Experienta mea cu Homeopatia

Mesaj de snake » 14 Ian 2015, 15:14

Alergiile sunt un supraraspuns imun al organismului la un stimul (alergenul), o abordare homeopata gresita nu demonstreaza ineficienta homeopatiei, un medic bun homeopat este foarte atent la toate aspectele pacientului sau si vietii acestuia tocmai pentru ca tratamentul sa fie cat mai adecvat, iar pacientul trebuie sa nu omita nimic din ceea ce medicul il intreaba si sa respecte intocmai ceea ce acesta ii spune, astfel eficienta tratamentului este marita. Asta nu exlude nereusita din pacate, doar sporeste sansele, sigur cazul tau sufera de anumite impedimente sau erori terapeutice sau raspunsul organismului tau este atipic, totusi un tratament individualizat ar fi trebuit sa te ajute, sfatul meu este sa incerci sa abordezi si dintr-o alta viziune lucrurile (incearca sa identifici alergenii, starea generala sufleteasca, alte boli), eventual un alt fel de tratament.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Ian 2015, 19:07

Stii cum e aici, cand esti dezamagit prima data, cu greu iti mai vine sa incerci si a doua oara. Eu nici macar nu sunt in punctul neutru acum. :nea:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

snake

Mesaj de snake » 15 Ian 2015, 14:02

Inteleg ce zici, cu toate ca homeopatia este recunoscuta in mediul universitar din pacate uneori cade in asa numitul cliseu biomedical si ignora esenta abordarii holistice, esenta care a subliniat-o Hipocrat acum mult timp "Tratam bolnavi nu boli", adica prostul obicei de genul: Sufei de ....., deci ai boala...., deci boala se trateaza cu...., atat de intalnit in medicina alopata si din pacate nu numai. Oricum o incredere zdruncinata poate sa dauneze actului vindecarii, iar reconstructia uneia pierdute da dovada de putere.

Scrie răspuns