Daca vrei ... prezinta-te !

Cine suntem si ce urmarim ?
Scrie răspuns
Admin
Site Admin

Mesaj de Admin » 14 Feb 2011, 10:56

Eu sunt receptionerul ! :hi:
Viaţa nu este atât de serioasă cum o face mintea mea să pară.

SAF
Moderator Global

Re: Daca vrei ... prezinta-te !

Mesaj de SAF » 14 Feb 2011, 18:24

eu cred ca nu mai am nevoie de prezentare unii ma stiu de pe fiiconstient :happy2:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Sorana
Utilizator

Mesaj de Sorana » 20 Feb 2011, 22:43

Salut :)

Este posibil, ca o parte dintre noi ,sa ne cunoastem de pe acelasi forum mentionat de Slightly , dar pentru cei care ne vom intalni pentru prima data aici, pe spiritual.dap.ro vreau sa mentionez ca sunt o persoana care doreste sa evolueze spiritual ,sa asimilez informatii care sa ma ajute catre dezvoltarea spirituala, precum este scopul acestei comunitati.

Ma bucur ca m-ai informat de acest loc , Saf, si iti multumesc... !

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Feb 2011, 21:47

Cu placere, daca mai cunosti persoane interesate de spiritualitate le poti invita. Toti oamenii sinceri sunt bineveniti :cookie:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 21 Feb 2011, 22:09

Sa ma prezint. Pai sunt Mihai, din Brasov. Si, nu stiu daca sunt o persoana foarte spirituala, dar am tot cautat raspunsuri de ceva vreme la intrebari fundamentale. Intrebari la care religiile dau raspunsuri evazive, ce nu m-au multumit. Dupa ce am citit mai multe, dupa ce am experimentat mai multe si am simtit, eu, pe pielea mea niste trairi frumoase, am aflat o mare parte din raspunsuri. Mai am de lucrat, mai sunt etape, stiu.
Imi place sa schimb idei, sa discut cu oameni la fel de deschisi ca si mine.
Consider ca singurul lucru care ne opreste in a 'urca' pe treptele spiritualitatii adevarate este propria noastra teama (infipta adanca de societatea actuala in gandirea noastra) de a nu face ceva rau (ceva ce poate parea ocult, malefic, magie..etc.). Altfel, nu ne poate opri nimic. Suntem creatorii propriei noastre vieti, identitati, constiinte.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Feb 2011, 22:13

Pai nu esti diferit fata de noi cei care suntem in explorare. Toti invatam sa ne descoperim. Interesant faptul ca ai avut parte de experiente. Poate dupa ce te mai acomodezi pe aici o sa schimbam niste idei pe astfel de teme. Avem cu totii de povestit. Momentan suntem prea putini exista si persoane care asteapta sa vada ce imagine isi creaza forumul si daca este una pozitiva vor intra si ele :). Eu cred ca sunt toate sansele :D

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 27 Feb 2011, 12:16

Salutari.

Pentru cei care nu ma cunosc, pana acum am mai participat la cel putin doua astfel de comunitati online/forumuri. Mi-am dat seama ca nu prea mai are rost sa particip din cauza faptului ca prea putini erau cu adevarat interesati de cunoastere adevarata, fara sa-si puna propria persoana in joc mai presus de subiectul cunoasterii. Cu alte cuvinte, fara sa-si bage ego-ul la treaba.

Ce mi-a schimbat parerea legat de forumul asta este faptul ca sunt putini oameni. Si as vrea sa ramana putini... doar cei cu adevarat interesati, nu pierde-vara care cauta ceva senzational in subiecte despre spiritualitate si "paranormal". Chiar daca suna dur, totusi astept sa putem conversa aici cat mai deschis, si cat mai liberi, fara sa ne atacam unul pe altul chiar si cand avem IDEI contradictorii.

Astea cam spun cateva despre mine indirect. Direct pot spune ca pentru mine, cautarea intru Spirit este mai presus de orice lucru din viata, si e pe lista prioritatilor, chiar si mai presus de propria mea persoana. Cu asta cred ca am zis destul :).

Sa ne auzim !

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 27 Feb 2011, 14:14

:hi:

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 28 Feb 2011, 22:52

Bine ai venit Eldariel aici si din partea mea ! Si eu caut oameni deschisi care sa poata trece de doctrine ilogice.
Frumos ai spus. Cautarea intru Spirit. Da, asta e esenta!

Limena

Mesaj de Limena » 07 Mar 2011, 21:43

Despre mine pot spune ca in acest domeniu spiritual dau de tot felul de situatii care de multe ori imi schimba radical viziunea initiala. Posibil sa fie din cauza ca prea ma entuziasmez, sau probabil ca sunt inca "necioplita" ca si entitate in lumea asta,sau poate ca era avantul meu cand incepeam sa aflu ca viata e mai mult decat nastere-monotonie-moarte (intram in si iesim din lumea asta) si totul devenea ideatic in privinta vietii.
Insa treptat am inteles ca abia atunci incepeau intelegerile mele legate despre viata si participantii din ea. Adica daca la inceput ma familiarizam cu spiritualul si cu ideea de schimbare globala, treptat am inteles ca si schimbarea e un fel de iluzie (nu participi la ea pentru ca si "altii participa") si ca defapt eu ca individ voiam altceva pentru mine logic si cu sens...si da, mai sunt si altii care vor aceasta pentru ei. Iluzia aceasta care s-a creat in mine ma acapara de informatii in primul rand, apoi simteam un compromis cu oamenii care vorbeau intr-un fel aceeasi limba ca si mine si care totusi avea alte "situatii" pe care nu le puteam imbratisa deloc. Treptat am inteles ca fiecare om care-si cauta raspunsuri despre viata, aduce o schimbare in lume intr-un mod constructiv...unii i-ar numi oameni de cultura, altii ar fi oamenii-eroi care inteleg ce se intampla in anumite regiuni de pe pamant si actioneaza fara sa-i stie lumea....sunt multe "culori" de oameni care fac o diferenta in lumea asta; asa ca am inteles ca procesul e de cand lumea. Asa ca treptat nu am mai vazut rostul compromisului in scopul mentinerii unei schimbari in lume, atata timp cat eu vroiam schimbarea in mine si asta prin tot ceea ce implica...intr-un fel o renastere a mea, deci cu un alt mod de a aborda viata.
Cu ocazia asta am aflat ca lumea e diferita de mine SI chiar daca dau de persoane care rezoneaza cu mine sa nu fiu intru totul de acord cu ele ... si-apoi sa nu iau la modul absolut efectul oglinzilor de care se tot vorbeste, adica daca ma deranjaza ceva la persoana cu care nu pot fi de acord intru totul, sa cred ca eu am ceva "gresit" la mine; cel putin macar admit ca acest lucru ma deranjaza sau nu-l agreez. Toate astea pentru ca observ ca ne influentam unii pe altii, si am inceput sa tind sa cred ca anumite deranjamente interioare tine si de identificarea ca suntem "sufocati de altii" sau invadati de viziunea altora dar asta in cazul in care lucrurile nu sunt constructive pentru persoana noastra. Apoi se mai creeaza senzatia de lipsa de independenta individuala, adica dreptul tau de a fi de acord sau nu cu viziunea altuia (sau pur si simplu sentimentul ca esti stapan pe tine intr-o lume fizica in care si altii activeaza), lucru care se pare ca joaca un rol deosebit de important si in cand incepi sa percepi/distingi lumile spirituale, practic tu esti axul tau de realitate si-n fizic si dincolo de fizic atunci cand incepi sa intelegi ce e dincolo de fizic.
Stiu ca totul este Energie si ca ea are felurite forme: de la actiuni de scara larga al actiuni mai locale...

Scrie răspuns