Daca vrei ... prezinta-te !

Cine suntem si ce urmarim ?
Scrie răspuns
Paul

Re: Daca vrei ... prezinta-te !

Mesaj de Paul » 14 Feb 2013, 16:18

SAF scrie:Paul, despre ce carte e vorba ?
Acest eveniment s-a petrecut acum aproximativ 17 ani si de aceea, cu parere de rau, nu pot sa-ti spun cu exactitate titlul cartii si nici alte amanunte, cum ar fi spre exemplu codul ISBN. Ceea ce insa stiu este ca era o culegere de prelegeri ale lui Osho. Cartea era scrisa in limba germana. Daca insa te intereseaza tipul de meditatie, pot sa-ti spun amanunte despre aceasta, la dorinta ta. Pe scurt, este vorba de meditatia luminii care este cel mai sigur tip de meditatie, in sensul ca ea te conduce intr-un mod perceptibil pentru tine pe nivele superioare de constiinta.

Este mare pacat ca spiritualitatea, pe care eu o consider de fapt o stiinta, nu este studiata in scoli si universitati. Stiti de la parintii si de la bunicii vostrii ca in trecut oamenii spirituali spuneau tot timpul ca gandul este o energie atat de puternica incat poate sa mute muntii din loc. Acest lucru este consemnat si in carti de origine spirituala sau religioasa. Cu toate acestea, in trecut, oamenii de stiinta radeau de aceste teze spunand ca nu sunt stiintifice. Stiinta a evoluat si s-au construit avioane si computere ce pot fi manevrate si controlate cu ajutorul gandurile. Iata ca de fapt spiritualitatea este o stiinta deoarece cunostintele dobandite cu ajutorul ei sunt confirmate incldusiv de stiintele naturii. Dar despre asta putem deschide eventual un nou topic cu tema "stiinta spirituala".

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 14 Feb 2013, 17:22

Nu este nevoie sa-mi prezinti detaliat :) Stiu despre ce e vorba. Daca vei rasfoi forumul vei reintalni multe informatii cu care ai intrat in contact deja.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 14 Feb 2013, 19:19

Fain Osho. Stia multe bancuri. :D

Stiinta va fi cu adevarat stiinta atunci cand va accepta sa priveasca lucrurile si prin perspectiva spirituala. Pana atunci, va continua sa creasca numarul experimentelor nereusite si al teoriilor false.

Tommy

Mesaj de Tommy » 10 Mai 2013, 02:43

Salut, vreau doar sa felicit stafful acestui forum. :boogie:

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 10 Mai 2013, 16:05

Ai toate motivele sa-l feliciti! :)

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 11 Mai 2013, 16:44

Atunci cand esti felicitat sau laudat e bine sa iti studiezi reactia. Sa vezi cat provine din esenta ta, ci cat din ego. Cu cat procentul ego-ului scade in timp, cu atat iesi de fapt mai castigat. Oricum,multumim Tommy, dar, asa cum zice si titlul acestui topic, daca vrei, prezinta-te in cateva cuvinte :). Desigur, doar daca vrei.

Nora

Mesaj de Nora » 22 Iun 2013, 11:59

Buna,

Sunt Nora. Preocupata de spiritualitate de mai bine de 15 ani. Vegetariana. Imi doresc ca oamenii sa reuseasca sa-si descopere esenta divina. Si imi face placere sa cercetez si sa aplic tot ce este necesar pentru a-mi duce la indeplinire misiunea personala.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 22 Iun 2013, 12:00

:wave: Bine-ai venit .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Auriu
Moderator Global

Mesaj de Auriu » 22 Iun 2013, 23:14

Bine-ai venit. :)

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 23 Iun 2013, 21:05

Buna Nora. Bine ai venit ! 15 ani e enorm. Sper ca vom invata de la tine cat mai multe.

Scrie răspuns