Care este scopul acestei comunitati ?

Cine suntem si ce urmarim ?
Admin
Site Admin

Care este scopul acestei comunitati ?

Mesaj de Admin » 14 Feb 2011, 10:59

"Credeţi-i pe cei care caută adevărul. Îndoiţi-vă de cei care l-au găsit. "

Acest forum se vrea a fi un loc unde oamenii pot sa schimbe idei, opinii, sa povesteasca experiente ce tin de domeniul spiritualitatii, sa asimileze informatii ce ii pot ajuta catre realizarea spirituala.
Ne-am propus sa mergem dincolo de dogme pentru a afla si trai adevarul din spatele cuvintelor.
Altfel spus, ne consideram liberi cugetatori creandu-ne credinta pe baza experientelor si intelegerii ce rezulta din acestea.

Unii oameni ar putea intelege gresita ideea de pe urma careia a luat nastere comunitatea noastra, urmatoarele explicatii sunt destinate lor :

- Nu suntem sectanti si nici nu avem de gand sa cream vreo secta;
- Nu suntem religiosi si nu avem de gand sa cream o religie noua;
- Credem ca Dumnezeu este o Entitate indefinibila invizibila si prezenta in orice suflare de viata, atat in regnul vegetal cat si cel animal;
- Credem ca toate religiile lumii sunt doar drumuri diferite care duc catre acelasi Izvor de Viata prin urmare nu avem nimic impotriva crestinilor, musulmanilor, hindusilor etc. Totusi, pentru a limita conditionarea lor, unele subiecte pot fi restranse ca activitate (ex. dispute pe teme religioase).

"Luaţi aminte şi cercetaţi prin voi înşivă. Nu acceptaţi nici o explicaţie de-a gata. Contemplându-vă pe voi înşivă, precum şi faptul de a medita vor pune în mişcare energia care vă va ajuta să recunoaşteţi şi să depăşiţi „diavolul”. Observarea constantă, neutră şi pătrunzătoare a propriei voastre fiinţe este o sadhana, o disciplină spirituală, căci ea vă permite să identificaţi şi, în acelaşi timp, să eliminaţi răul din voi.
Osho

"Nu puteţi face nimic în privinţa trezirii. Orice veţi face, va fi produsul egoului care încearcă să-şi adauge trezirea sau iluminarea ca cea mai valoroasă posesiune, el devenind prin urmare mai mare şi mai important. În loc să vă treziţi, adăugaţi minţii voastre conceptul de trezire sau imaginea mentală a felului în care este o persoană trezită sau iluminată, apoi încercaţi să trăiţi conform imaginii respective. A trăi conform unei imagini pe care o aveţi despre voi înşivă sau pe care o au alţii despre voi înseamnă a trăi nesincer — un alt rol inconştient pe care îl joacă egoul"
Eckhart Tolle

"Îndoctrinarea vă face prizonieri. Descoperirea personală vă dă aripi."
Osho

"Ocupã-te cat mai mult cu studiul lucrurilor Divine, nu doar pentru a le sti, ci pentru a le face; iar când inchizi cartea, priveste in jur, priveste inlãuntru, priveste sã vezi dacã mâna ta poate pune in fapt ceva din ce ai invatat."
Moise din Evreux
Viaţa nu este atât de serioasă cum o face mintea mea să pară.

SAF
Moderator Global

Re: Care este scopul acestei comunitati ?

Mesaj de SAF » 14 Feb 2011, 18:25

bine am venit :P
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Sorana
Utilizator

Mesaj de Sorana » 20 Feb 2011, 23:04

Bine v-am gasit ! :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Feb 2011, 21:48

:hi:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 21 Feb 2011, 21:53

Hello!

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Feb 2011, 21:59

Salut Mihai bine ai venit :)

Eldariel

Mesaj de Eldariel » 27 Feb 2011, 12:46

Administrator scrie:Accentul se pune pe experiente personale si mai putin pe teorie.
Probabil ma voi abate putin de la asta, prin a expune asa-zisa teorie impreuna cu experienta personala. Nu-mi place sa vorbesc din pura teorie... si nici doar din pure experiente personale.

Claudia80

Mesaj de Claudia80 » 04 Mar 2011, 21:35

Buna si bine v-am gasit !

Chiar daca inca nu sunt un membru activ , vreau sa mentionez ca am citit cu interes postarile si ma bucur ca am fost informata de existenta acestei comunitati :) .

Limena

Mesaj de Limena » 04 Mar 2011, 22:59

Bun gasit din nou!
asta in cazul celor ce ma stiu de pe alte forumuri...

Sunt aici intr-o alta etapa a mea :D adica daca la inceput eram naiva in domeniul acesta, acum m-am lecuit, ceva, cu privire la valul acesta al schimbarii (la el se contribuie de cand lumea); am inteles ca si eu doream ceva mai logic si cu sens despre viata si tot ceea ce implica ea,pentru mine, asa cum si altii doresc si merg singuri mai departe pe acest drum, si nu in trend cu altii chiar daca e unul, sa zic asa, evolutiv; insa ca sa schimbi ceva pentru tine e necesar sa sti si de ce realizezi fiecare actiune a ta (cel putin asta am inteles pana astazi, nu putem merge orbeste pe un drum).

Sa nu aveti asteptari de la mine, o sa intervin in postari acolo unde am un pic de intelegere fata de topic. In rest m-am lecuit de speculatii. Stiu ca sunt multe posibile in Creatie, deci si informatia speculativa poate fi foarte vasta.
Sper ca e ok asa, ca altfel momentan nu se poate. :beer2:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 05 Mar 2011, 08:29

:hi:

Scrie răspuns