Ego - fragmente din carti

Mesaje ascunse si interpretari
SAF
Moderator Global

Ego - fragmente din carti

Mesaj de SAF » 16 Mar 2011, 10:59

Acest topic este o continuare a subiectului Ego aflat aici .
Parcurg cartea Un nou Pamant - Eckhart Tolle si doresc sa expun anumite pasaje in care ma regasesc deseori. Poate ca unii se vor regasi in ele ca si mine.

"
Nucleul Egoului

Majoritatea oamenilor sunt atât de complet identificaţi cu vocea din mintea lor — curentul
neîntrerupt de gânduri involuntare şi compulsive şi emoţiile care le însoţesc — încât am putea spune
despre ei că sunt posedaţi de minte. Câtă vreme sunteţi complet inconştienţi, luaţi gânditorul drept
ceea ce sunteţi voi cu adevărat. Aceasta este mintea egocentrică. O numim egocentrică deoarece
fiecare gând — fiecare amintire, interpretare, părere, punct de vedere, reacţie, emoţie conţin un
sentiment de sine, de eu (ego). Aceasta este inconştienţa, din punct de vedere spiritual vorbind.
Gândirea voastră, conţinutul minţii voastre este desigur condiţionat de trecut: educaţia pe care aţi
primit-o, mediul familial şi cultural şi aşa mai departe. Nucleul central al întregii voastre activităţi
mentale constă în anumite gânduri, emoţii şi moduri de reacţie, repetitive şi persistente şi cu care vă identificaţi cel mai mult. Această entitate este însuşi egoul.
După cum am văzut, atunci când spuneţi „eu”, cel care vorbeşte în majoritatea cazurilor este
egoul, nu voi. El este plămădit din gând şi emoţie, dintr-un mănunchi de amintiri cu care vă
identificaţi în termeni de „eu şi povestea mea”, din roluri pe care le-aţi deprins şi le jucaţi fără s-o
ştiţi, din identificare la nivel de colectivitate, şi aici mă refer la naţionalitate, religie, rasă, clasă
socială sau crez politic. Egoul implică de asemenea identificări personale, nu doar cu posesiuni, ci şi
cu opinii, aspect exterior, resentimente pe termen lung sau concepţia despre sine însuşi ca fiind mai
bun sau nu la fel de bun ca alţii, ca fiind un om de succes sau un ratat.
Conţinutul egoului variază de la o persoană la alta, dar în fiecare ego se regăseşte aceeaşi
structură. Cu alte cuvinte: egourile diferă doar la suprafaţă, în profunzime sunt identice, în ce fel sunt ele identice? Ele se hrănesc cu identificarea şi separarea. Când trăiţi prin intermediul sinelui fabricat de minte, constând din gândire şi emoţii — adică prin ego — fundamentul identităţii voastre este unul precar, deoarece gândul şi emoţia sunt prin natura lor efemere, trecătoare. De aceea orice ego se luptă continuu să supravieţuiască, încercând să se protejeze şi să se extindă. Pentru a susţine gândul corespunzător lui eu, el are nevoie de gândul opus corespunzător lui „celălalt”. (opusul lui celalalt este acesta - Eu sunt acesta, tu esti celalalt - ia nastere comparatia, separarea)Conceptul de „eu” nu poate supravieţui fără conceptul de „altul”. Ceilalţi reprezintă în cel mai înalt grad ideea de altcineva, atunci când îi percep drept duşmani ai mei. Pe scara acestui şablon egoist inconştient, la unul din capete se află deprinderea imperativă de a critica şi de a vă plânge de ceilalţi. Isus a făcut referire la aceasta atunci când a spus: „De ce vedeţi aşchia din ochiul fratelui vostru, dar nu vedeţi bârna din ochiul vostru?”4 La celălalt capăt, se află violenţa fizică dintre indivizi şi războaiele dintre naţiuni, în Biblie,întrebarea lui Isus rămâne fără răspuns, dar răspunsul este, desigur, următorul: deoarece atunci când critic sau condamn pe altcineva mă simt superior.
"
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Re: Ego - fragmente din carti

Mesaj de SAF » 16 Mar 2011, 11:29

"Resentimentul este emoţia care însoţeşte lamentarea şi etichetarea în minte a oamenilor şi
care adaugă chiar mai multă energie egoului. Resentiment înseamnă amărăciune, indignare,
mâhnire sau sentimentul de a fi fost ofensat. Sunteţi nemulţumiţi de lăcomia celorlalţi, de necinstea
lor, de lipsa lor de integritate, de ceea ce fac, de ceea ce au făcut în trecut, de ceea ce au spus, de ceea
ce n-au reuşit să facă, de ceea ce ar fi trebuit sau n-ar fi trebuit să facă. Egoul iubeşte această
atitudine, în loc să treceţi cu vederea inconştienţa celorlalţi, voi o faceţi parte integrantă a identităţii
lor. Cine este cel care face acest lucru? Inconştienţa din voi, egoul. Uneori, „vina” pe care i-o găsiţi
altcuiva nici măcar nu există. Este în totalitate o interpretare greşită, proiecţia unei minţi condiţionate
să vadă inamici şi să se considere pe sine corectă sau superioară. Alteori, e posibil ca vina să fie reală,
dar concentrându-vă asupra ei, uneori prin excluderea oricărui alt aspect, o amplificaţi. Şi elementele
faţă de care luaţi atitudine în cazul celorlalţi sunt cele pe care le consolidaţi astfel în voi înşivă."

"Lipsa de reacţie faţă de egoul celorlalţi reprezintă una dintre cele mai eficiente modalităţi nu
doar de a transcende propriul vostru ego, ci şi de a dizolva egoul uman colectiv. Dar veţi simţi în voi această lipsă de reacţie doar atunci când veţi recunoaşte egoul ca fiind cauza comportamentului unei persoane, comportament ce reprezintă expresia disfuncţiei umane colective. Atunci când înţelegeţi că nu este ceva personal, nu vă va mai apărea necesitatea de a reacţiona ca şi cum ar fi fost personal.Nereacţionând faţă de manifestările egoului veţi avea adesea capacitatea de a iniţia echilibrul mental în cazul celorlalţi, iar acesta înseamnă conştiinţă necondiţionată opusă celei condiţionate.

( e de ajuns ca numai de o parte sa existe constienta( sau Constiinta constienta de sine) pentru ca orice conflict sa se stinga).

"Este posibil ca din când în când să fiţi nevoiţi să luaţi măsuri practice pentru a vă proteja de
persoane profund inconştiente. Puteţi face lucrul acesta fără să-i transformaţi în duşmani. Cea mai
mare protecţie o reprezintă totuşi faptul de a fi conştienţi. Cineva vă devine duşman dacă
personalizaţi inconştienţa pe care o reprezintă egoul. Lipsa de reacţie nu este semn de slăbiciune, ci de putere. Un alt termen pentru lipsa de reacţie este iertarea. A ierta înseamnă a trece cu vederea sau,mai curând, a trece peste. Treceţi peste ego şi ajungeţi la sănătatea mentală existentă în fiecare fiinţă umană ca esenţa sa."

regasesc acele momente de inspiratie in unele din aceste texte. O alta constatare interioara care s-a realizat suna cam asa vis a vis de acest alineat : "Dintre doi oameni care se cearta, ultimul cuvant il are cel care renunta primul". Intram deseori in conflict cu ceilalti in majoritatea cazurilor si imi dadeam seama in ce intru insa parca nu aveam suficienta putere sa ies din aceste situatii conflictuale. Era ca si cum stiam ce fac dar nu puteam face nimic sa ma impotrivesc. Ca si cand aluneci intr-o mlastina dar nu te poti misca si privesti cum te scufunzi. Abia dupa ce conflictul incepea sa se contureze atunci parca aveam putere sa ma retrag dupa acest abandon aparand si aceste scurte "revelatii" .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 17 Mar 2011, 12:11

"
Adevărul: relativ sau absolut?
Dincolo de tărâmul faptelor simple şi verificabile, certitudinea că „eu am dreptate si tu
greşeşti” reprezintă un element periculos în relaţiile personale şi în interacţiunile dintre naţiuni,
triburi, religii şi aşa mai departe.
Dar dacă credinţa „eu am dreptate; tu greşeşti” este una dintre modalităţile prin care egoul
se consolidează, dacă a vă da vouă dreptate şi a-i acuza pe ceilalţi de eroare reprezintă o disfuncţie
mentală care perpetuează separarea şi conflictul dintre fiinţele umane, înseamnă că nu se poate
spune că există comportamente bune şi comportamente greşite, acţiuni sau credinţe bune ori
greşite? Şi n-ar fi atunci vorba despre acel relativism moral pe care unele dintre învăţăturile
creştine contemporane îl văd ca pe cel mai mare rău al timpurilor noastre?
Istoria creştinismului reprezintă, desigur, un exemplu de mare elocvenţă al modului în care
credinţa că tu deţii singurul adevăr, cu alte cuvinte că tu ai dreptate, îţi poate corupe acţiunile şi
comportamentul până la limita nebuniei. Secole de-a rândul, torturarea şi arderea de vii a acelora
care aveau opinii ce difereau chiar şi în cea mai mică măsură de doctrina Bisericii sau de interpretările
înguste ale scripturii („Adevărului”) erau considerate justificate, deoarece victimele „se înşelau”. Se
înşelau atât de mult încât trebuiau omorâte. Adevărul era considerat mai important decât viaţa
oamenilor. Şi ce era Adevărul? O poveste în care trebuia să crezi, adică un mănunchi de gânduri."

"
Războiul este o proiecţie mentală
Uneori e posibil să fiţi nevoiţi să vă protejaţi pe voi sau pe altcineva de un rău venit din partea
cuiva, dar aveţi grijă să nu vă asumaţi misiunea de a „eradica răul”, căci vă paşte pericolul de a cădea exact în greşeala care v-a stârnit reacţia de luptă. Lupta împotriva inconştienţei vă va trage pe voi înşivă in inconştient. Inconştienţa, comportamentul egocentrist disfuncţional nu va putea fi vreodată învins prin atac direct. Chiar dacă vă învingeţi oponentul, fie inconştienţa se va fi mutat pur şi simplu în interiorul vostru fie oponentul reapare sub o nouă înfăţişare. Ceea ce veţi combate, veţi consolida şi ceea ce veţi întâmpina opunând rezistenţă, va persista.
"

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 18 Mar 2011, 13:13

"
Deveniţi conştienţi de faptul
că ceea ce gândiţi creează într-o foarte mare măsură emoţiile care vă apar. Realizaţi existenţa legăturii dintre gândirea şi emoţiile voastre, în loc să fiţi gândurile şi emoţiile, fiţi conştiinţa din spatele lor.
Nu căutaţi fericirea. Dacă o căutaţi, n-o veţi găsi, deoarece căutarea reprezintă antiteza fericirii.
Fericirea se furişează mereu, dar eliberarea de nefericire poate fi dobândită acum, înfruntând ceea ce
este, în loc să ţeseţi poveşti în jurul realităţii. Nefericirea acoperă starea voastră naturală de bine şi de pace interioară, sursa adevăratei fericiri.
"

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 21 Mar 2011, 12:11

"
Încetaţi sa vă mai definiţi — faţă de voi înşivă şi faţă de ceilalţi. Nu veţi muri. Veţi reveni la
viaţă. Şi nu vă preocupaţi de modul în care vă definesc ceilalţi. Atunci când vă definesc se limitează pe ei
înşişi, aşa că e problema lor. Ori de câte ori interacţionaţi cu oamenii, nu fiţi acolo în primul rând ca
o funcţie sau ca un rol, ci ca un câmp de Prezenţă conştientă.
De ce joacă egoul roluri? Din cauza unei supoziţii neverificate, a unei erori fundamentale, a
unui gând inconştient. Gândul sună astfel: nu sunt suficient. Lui îi urmează şi alte gânduri
inconştiente: trebuie să joc un rol ca să obţin ceea ce îmi trebuie pentru a fi în întregime eu însumi;
trebuie să obţin mai mut ca să pot fi mai mult. Dar nu puteţi fi mai mult decât sunteţi, deoarece
dedesubtul formei fizice şi psihologice sunteţi una cu Viaţa însăşi, una cu Fiinţa. La nivel de formă,
sunteţi şi veţi fi totdeauna inferiori unora, superiori altora. In esenţă, nu sunteţi nici inferiori, nici
superiori nimănui. Adevăratul respect de sine şi adevărata smerenie se naşte din această înţelegere. Din
perspectiva egoului, respectul de sine şi umilintă sunt contradictorii, în realitate, ele sunt unul şi
acelaşi lucru.
"

"
„Într-o zi mă voi elibera de ego.” Cine spune asta? Egoul. A vă elibera de ego nu este deloc
treabă grea, ci dimpotrivă, una foarte uşoară. Nu este nevoie decât să fiţi conştienţi de gândurile şi
emoţiile voastre — pe măsură ce apar ele. Nu este tocmai vorba de „a face” ceva, ci de „a privi”
atent, în acest sens este adevărată afirmaţia că nu puteţi face nimic pentru a vă elibera de ego.
"

Sorana
Utilizator

Mesaj de Sorana » 21 Mar 2011, 22:51

"Este posibil ca din când în când să fiţi nevoiţi să luaţi măsuri practice pentru a vă proteja de
persoane profund inconştiente. Puteţi face lucrul acesta fără să-i transformaţi în duşmani. Cea mai
mare protecţie o reprezintă totuşi faptul de a fi conştienţi. Cineva vă devine duşman dacă
personalizaţi inconştienţa pe care o reprezintă egoul. Lipsa de reacţie nu este semn de slăbiciune, ci de putere. Un alt termen pentru lipsa de reacţie este iertarea. A ierta înseamnă a trece cu vederea sau,mai curând, a trece peste. Treceţi peste ego şi ajungeţi la sănătatea mentală existentă în fiecare fiinţă umană ca esenţa sa."

Imi place mult acest fragment , chiar daca uneori nu este asa de usor sa treci repede cu vederea peste sau sa ierti ... sunt de acord cu ce se transmite.
In plus, iertand reapare acel sentiment de liniste ...

Sorana
Utilizator

Mesaj de Sorana » 21 Mar 2011, 23:27

In fapt imi plac si celelalte fragmente , in sensul ca sunt de acord si la fel ma regasesc si eu ... dar important este , dupa opinia mea ,sa diminuam din greselile care le-am facut, mai ales in conditiile date , cand avem solutiile necesare .

Fac eu pe grozava cu opinii , cand in realitate toti cei prezenti aici , avem si scopul acesta :)

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 02 Apr 2011, 15:30

Sorana scrie:
Fac eu pe grozava cu opinii , cand in realitate toti cei prezenti aici , avem si scopul acesta :)
Nu tu esti cea care spune ca faci pe grozava , altceva este ! Si acest "ceva" te comanda inca !

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 02 Apr 2011, 15:40

Cu fiecare zi care trece ma minunez si mai mult cat de puternica este posedarea ! Sa te-apuci sa intreprinzi o actiune, sa fii constient ca nu e bine ceea ce faci insa sa nu ai nici o putere interioara de a interveni! Campul de actiune al mintii si trecutului ei este extrem de puternic. Vocea interioara falsa rasuna non-stop ! Sta la panda intotdeauna gata sa preia controlul. De dimineata pana seara. Cu prima clipire de ochi dimineata la desteptare te inhata ! Este incredibil ! Si mai "incredibil" este ca multi sustin ca ei au trecut de acest prag !
Se furiseaza subtil si preia controlul. Iti induce o gama larga de emotii subtile prin care te determina sa te pierzi in actiuni exterioare . Pare sa aiba o viata proprie, pare sa fuga de Acum. Nu poate trai in Acum. Primul indiciu ca este deranjat de Acum este starea de plictiseala, anxietate ori nervozitate. Are nevoie de lucruri de actiuni prin care sa se intareasca, sa traiasca, sa se hraneasca. Asa ca te va indemna subtil : cutare actiune m-ar face sa ma simt mai bine, as evita durerea cauzata de ceea ce este Acum. Te mobilizezi si te conformezi intocmai ca o sluga muribunda ca apoi la caderea noptii sa revii in acelasi Acum dureros. Dar nu e problema, mergi la somn si iata, ai scapat de Acum pentru cateva ore de bezna. Dar ghici cine te pandeste in zorii zilei ? Tot ea , sandramaua , si te inhata ! Iar, si iar , si iar ! Si povestea se repeta si ai senzatia ca te consumi ca nu iti gasesti locul ca orice ai face nu te mai satisface, cu cat intarzii sa-ti dai seama ce se intampla cu atat mai puternica este durerea interioara, golul !

Chiar am impresia ca aceasta entitate este mult mai individualizata decat se spune. Un parazit care isi are puterea in ignoranta ori delasarea mea, neputinta de a-i tine piept il intareste si mai mult. In unele momente cand esti condus total si vezi cum te scufunzi, primesti un flux scurt de supra-vointa si spui : STOP ! si iti privesti gandurile iti privesti interiorul! "Eu nu sunt tu" ! si te-a lasat pentru moment ! Acum e timpul sa te ridici la suprafata si sa mai iei o gura de aer !

Cateodata imi dau seama de unele lucruri pe care le intalnesc mai tarziu in ceea ce citesc :hmm:

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 02 Apr 2011, 15:59

"
Incapacitatea sau, mai degrabă, încăpăţânarea minţii umane de a nu se desprinde de trecut
este foarte frumos ilustrată de povestea a doi călugări zen, Tanzan şi Ekido, care mergeau pe un drum
de ţară ce se umpluse de noroi în urma ploilor, în apropierea unui sat au trecut pe lângă o tânără care
încerca să treacă de cealaltă parte a drumului, dar noroiul era atât de adânc încât şi-ar fi murdărit
complet chimonoul din mătase pe care-l purta. Tanzan a ridicat-o îndată în braţe şi a trecut-o de
cealaltă parte. Călugării şi-au continuat drumul în tăcere. Cinci ore mai târziu, pe când se apropiau de
templul în care locuiau, Ekido nu s-a mai putut abţine. „De ce ai luat-o pe fata aceea în braţe?”, a întrebat
el. „Noi, călugării, nu trebuie să facem aşa ceva.” „Am lăsat fata din braţe acum câteva ore”, a
răspuns Tanzan. „Tu încă o mai porţi?”
"

Scrie răspuns