Creştinismul rural

Crestinism,Budism,Hinduism,Islamism etc.
iollele
Utilizator

Re: Creştinismul rural

Mesaj de iollele » 12 Noi 2011, 13:56

Eu cred ca nimic in acest univers nu este la voia nimerelii. Oamenii batrani au ei drumul lor, nimic nu e gresit. Astfel sa le dorim noi iluminarea cu mai multa ardoare ca ei, imi pare lipsa de prezenta. Trebuie sa-i acceptam asa cum sunt. Exista oameni batrani carora soarta le forteaza trezirea prin boli fizice date lor sau, chiar mai dureros, copiilor lor. Am exemple. Esential, cred eu, este sa ajungem sa-i acceptam pe toti asa cum sunt, fara sa incercam sa-i schimbam, fiecare are drumul lui care nu este gresit. (Desi ma simt cu musca pe caciula in disperarea mea de a arata la cat mai multa lume ca secretul e in fiecare.) Eu ma bucur pentru cei care merg la biserica si au credinta in orice! Macar prin ritual/credinta devin poate mai prezenti, fie si de scurta durata.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 12 Noi 2011, 18:13

iollele scrie: Macar prin ritual/credinta devin poate mai prezenti, fie si de scurta durata.
O fi in alte religii, dar in crestinism nu cred :lol:. Cel putin nu la noi. Pentru ca mereu ti se baga in cap viziuni cu pacate si :diablo: :rip:
Asta inseamna frica, si stai mereu cu frica, deci te gandesti mereu in trecut la ce ti-a zis popa si perpetuezi frica in continuare . Sau in cazul pacatelor, acelasi lucru. Tii trecutul in viata si te gandesti ca vei suferi daca nu te abtii.
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

iollele
Utilizator

Mesaj de iollele » 12 Noi 2011, 19:29

Corect dar tot sustin ca nu e treaba nimanui :D

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 14 Noi 2011, 09:37

Fiecare om e pe calea sa. E greu de spus daca e vreo cale buna sau gresita in ceea ce fac toti. Sistemul nostru e relativ. Batranii trebuie lasati in pace, stiu ei mai bine decat noi, tinerii, ce e viata. Ma gandeam o data cand am vazut o batranica, la cate inmormantari a participat ea de-a lungul vietii. Cati dragi ei au trecut in nefiinta. Si totusi avea puterea sa zambeasca.

andriessara

Mesaj de andriessara » 23 Sep 2013, 15:46

Intr-adevar persoanele in varsta au o anumita mentalitate, caci asa s-au format ei ca si comunitate. Lumea nu merge la Biserica pentru ca simte, ci pentru ca daca nu o sa-l vada tanti Aneta, o sa anunte tot satul.Cu toate acestea exista profesori de religie si la scolile din mediul rural. Daca si-ar face treaba cum se cuvine, ar trebui sa mai dispara din aceste gandiri ce s-au propagat de-a lungul timpului.
Ultima oară modificat 23 Sep 2013, 15:50 de către Admin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Foloseste iconitele forumului, fara reclama mascata punand iconite situate pe alt site.

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 24 Sep 2013, 11:56

Mentalitatea unui popor se schimba in secole. Ideile propagate in general si gresite se multiplica precum buruiana, oricat ai smulge-o... revine. Mersul la biserica la sat e intr-adevar doar un ritual ce "trebuie" respectat. Nu strica, dar nici nu ajuta pe majoritatea enoriasilor.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 24 Sep 2013, 12:05

Citeam ieri pe FB o poza pusa de cineva , zicea ceva de genul "Daca tu esti corect cu altii, nu te astepta ca si ceilalti sa fie corecti cu tine, e ca si cum te-ai astepta ca un leu sa fie corect si sa nu te manance pentru ca tu ai fost corect cu el si nu l-ai mancat". Si cred ca are dreptate. Nu trebuie sa ne cream asteptari in toate situatiile. Viata e mult prea dinamica si mult prea nemarginita pentru a putea fi inteleasa cu mintea umana. Faptul ca stim legea actiunii si reactiunii nu inseamna ca stim si toate situatiile cand se intampla asta. Uneori functioneaza direct si la obiect, alteori functioneaza altfel .
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

VitalWorld
Moderator Global

Mesaj de VitalWorld » 23 Oct 2013, 12:17

Am fost de curand la biserica la sat si am sesizat cat de mecanizat si ritualizat e tot procesul slujbei ortodoxe. Nu spun neaparat ca asta e un lucru rau, dar nu-l vad nici ca pe ceva bun din moment ce oamenii repeta acelasi ritual in fiecare duminica. Singurul lucru care iese din ritual e cuvantarea preotului si anunturile, insa e destul de scurta si nu stiu daca are loc de fiecare data.
Revenind la asteptari, nu are rost sa avem asteptari in viata, insa... eu cred ca lumea exterioara a ta reflecta intr-adevar interiorul tau psihologic si daca interiorul psihologic se schimba si lumea incet-incet se va schimba.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 29 Oct 2013, 21:33

Sunt multe lucruri care se contrazic iar daca le supui analizei vei fi considerat ateu sau satanist intrucat incerci sa negi pe Dumnezeu (-l mental).

Cand am facut dezlipirea de religie, o perioada am simtit ca sunt al nimanui, simteam ca nu aveam nici un rost pentru care sa traiesc daca nu era ceva in care sa cred, simteam ca sunt un simplu accident al naturii care nu avea nici un sens. Apoi, dupa ce am intrat in legatura cu scrierile lui Tolle, am inceput sa primesc usor usor o noua ghidare, un nou sens. De data asta a fost diferit intrucat a existat si exista experienta directa si nu credinta transmisa din generatie in generatie, astfel ca daca cineva mi-ar spune ca in momentul mortii se termina totul, faptul ca , Constiinta mea (din punct de vedere conventional spus) nu poate fi alterata de nici un eveniment exterior si nici de timp, ar fi singura si cea mai de nezdruncinat piedica impotriva spuselor lui. Chiar si cand dorm si sunt inconstient, eu exist acolo in acea dimensiune, zice ce-o zice ultima stiinta din lume. Nu se poate nega o realitate.

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 28 Noi 2013, 20:00

Se vorbeste despre "Spiritul Craciunului" . Am stat si m-am gandit putin, ce sta la baza "inmuierii inimilor" oamenilor in preajma Sarbatorilor de Iarna ? :hmmm: Si apoi am ajuns la o concluzie : Spiritul Craciunului nu este altceva decat o uniune a starii interioare a oamenilor in aceasta perioada. Cand un grup de oameni incep sa gandeasca si sa simta diferit, acest lucru atrage dupa sine mai multi oameni care se aliniaza cu starea interioara colectiva generata de aceasta multime. Astfel, cand aceasta stare interioara colectiva atinge un om care nu i s-a aliniat, acel om poate simti o bucurie interioara, oricat de mica, o bunatate fata de tot ceea ce il inconjoara. Cred ca la acest lucru se refera cei care spun "Spiritul Craciunului".

Scrie răspuns